Poniedziałek, 18 października 2021 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-09-24, 06:00 Agnieszka Marszał/Redakcja

Przemysław Sztandera

Przemysław Sztandera. Źródło: www.investmentreports.co
Przemysław Sztandera. Źródło: www.investmentreports.co
Rozmowa Dnia - Przemysław Sztandera
Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera. Strefa istnieje w regionie od 15 lat. Jak wpłynęła na rozwój województwa? Jakie są mocne i słabe strony regionalnej gospodarki oraz największe dla niej wyzwania?

Agnieszka Marszał: Rozmawiamy z okazji ważnego jubileuszu 15-lecia obecności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w naszym regionie, w województwie kujawsko-pomorskim. Taki jubileusz to zawsze czas podsumowań. No to może od tego zacznijmy: jak te 15 lat zmieniło gospodarczo nasz region?

Przemysław Sztandera: Przede wszystkim trzeba podzielić te 15 lat na dwa podokresy. Pierwszy - funkcjonowania ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, i drugi, po 2018 roku, czyli czas obowiązywania nowej ustawy o wspieraniu inwestycji. W ciągu tych 15 lat wydaliśmy ponad 100 decyzji zarówno o wsparciu, jak i zezwoleń na działalność w strefie. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych zadeklarowanych to ponad 7 miliardów złotych. Jest to bardzo dużo, taka kwota pozwoliła regionowi się, szczególnie tym miejscowościom i gminom, które traciły swoje znaczenie społeczno-gospodarcze. To jest ponad 6 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie kolejnych 6 tys. miejsc pracy, więc jest to dość duży wpływ, jaki strefa wywarła na województwo kujawsko-pomorskie.

Co ciekawe, rok 2020 okazał się być tym rekordowym rokiem, a przecież to był czas bardzo trudny dla wszystkich, także dla gospodarki - mówimy o roku covidowym. Jak to się stało?

Ustawa, która weszła w życie w połowie 2018 roku otworzyła możliwość wsparcia, czyli zwolnienia z podatku dochodowego również małych i średnich przedsiębiorstw. Co ważne, cała Polska stała się strefę ekonomiczną, nie było więc już konieczności obejmowania terenów inwestycji obszarem strefy - doprowadzenie do tego statusu trwało długo, bo około dwóch lat. Dzisiaj wydajemy decyzje o wsparciu maksimum w ciągu 14 dni, i właśnie lata 2020 i 2021 są to takie rekordowe lata, gdzie większość decyzji wydajemy po około 70% małych i średnich firm z polskim kapitałem. Są branże, które nie ucierpiały w czasie pandemii. Niestety, te branże, które najbardziej ucierpiały są wykluczone ze wsparcia, czyli restauracje, hotele, inne formy gastronomii - one nie mogą skorzystać z tej pomocy regionalnej - takie są przepisy unijne, natomiast przedsiębiorstwa opakowaniowe, bardzo dużo firm z branży metalowej, produkcji maszyn i różnego rodzaju urządzeń postanowiło zainwestować w klienci będą szukać poddostawców i dostawców urządzeń właśnie w Europie, a nie w Azji (...).

Zobacz także

2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej
12345