Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-09-23, 06:30 Michał Jędryka/Redakcja

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Jan Krzysztof Ardanowski
Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście cen materiałów i o cenach żywności.

Michał Jędryka: Janusz Wojciechowski - unijny komisarz do spraw rolnictwa przekonywał dwa dni temu w Katowicach, że zmiany we wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej przyniosą preferencje dla małych i średnich gospodarstw. Jak Pan to ocenia?
Jan Krzysztof Ardanowski: To jest teza, którą komisja i Janusz Wojciechowski głosi od dawna, tylko jakoś nie znajduje poparcia w danych ekonomicznych, ani w opiniach rolników. Z przykrością to stwierdzam, bo znam pana Wojciechowskiego od lat, zresztą wspierałem go w jego staraniach o stanowisko komisarza do spraw rolnictwa. Nigdy jednak aż tak nie rozjechały się opinie rolników europejskich, bo nie tylko polskich, w stosunku do stanowiska Komisji Europejskiej.
Zresztą nie tylko w tej chwili rolnicy są zawiedzeni polityką UE. Są publikowane kolejne dane ze strony naukowców, współpracujących z Komisją Europejską – np. specjalny panel naukowy Komisji Europejskiej stwierdza, że wprowadzenie tzw. zielonego ładu europejskiego drastycznie zmniejszy produkcję żywności w Europie i bardzo wzrosną z tego powodu ceny. Kilka dni temu w podobnym duchu wypowiedział się uniwersytet w Kolonii w Niemczech. To są spadki zbiorów zbóż, rzepaku, zmniejszenie produkcji mięsa, mleka – to wszystko w sposób oczywisty przełoży się na konsumentów. Wszyscy będą musieli płacić dużo więcej za żywność, a Europa z eksportera netto staniee się importerem netto żywności. Czy o to chodzi, żeby niszczyć rolnictwo europejskie, a sprowadzać potem żywność z Ameryki Południowej, Ukrainy czy części Azji - żywność wytwarzaną w warunkach, na które nie mamy żadnego wpływu i które nie spełniają wysokich norm nakazanych przez Europę swoim rolnikom? (...)
Nie wiem z czego bierze się optymizm pana komisarza. Polityka Komisji Europejskiej jest zabójcza dla rolników europejskich, a także dla konsumentów – każdego, kto kupuje żywność.

Co jest przyczyną tego rozjazdu rolników i Komisji Europejskiej? Ten zielony ład właśnie?
- Zielony ład jest strategia ideologiczną – nieprzeliczoną i nieprzemyślaną. To strategia głównie lewicy europejskiej, chociaż w Polsce politycy uważający się za prawicowych również to popierają. Chodzi o zmniejszenie presji na klimat – strategia ogłoszona w lipcu na przykład, czyli zmniejszenie o 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku zakłada, że będzie to kosztowało – poprzez zmiany transportu, izolację budynków, również rolnictwo – 1,100 biliona euro. Za to wszystko zapłacą konsumenci europejscy. (…)
Rolnicy oczekują od komisji jakiś wyliczeń, wskazań – jak się dostosować, jakie to może mieć skutki na rynek żywności, jednak komisja dotąd nic takiego nie przedstawiła. (...)

Zobacz także

2021-11-05, godz. 04:00 Marcin Romanowski Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, a rozmawialiśmy o kwestiach dyskutowanych w czasie konferencji poświęconej wolności ... » więcej 2021-11-04, godz. 06:42 Waldemar Buda Gościem Rozmowy Dnia PR PiK był Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. A jej tematem - pieniądze, jakie Bydgoszcz i inne miasta mogą otr ... » więcej 2021-11-03, godz. 06:00 Urszula Pasławska Gościem „Rozmowy Dnia” była poseł Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematem m.in. szczyt klimatyczny COP26. Magdalena Ogórek: Czy Pani je ... » więcej 2021-11-02, godz. 04:00 Krzysztof Kukucki Z Krzysztofem Kukuckim - zastępcą prezydenta Włocławka - rozmawialiśmy o transformacji energetycznej miast i wyzwaniach, jakie stawia przed samorządami. Agni ... » więcej 2021-11-01, godz. 06:30 Prof. Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, z którym Michał Jędryka rozmawiał o roli pamięci, ... » więcej 2021-10-29, godz. 06:00 Czesław Kłak Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu i członek Rady Legislacyjnej przy premierze, a jej tematem - aktualne spory prawne międz ... » więcej 2021-10-28, godz. 06:42 Michał Sztybel [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wiceprezydent Bydgoszczy i szef bydgoskiej PO Michał Sztybel. Rozmawialiśmy między innymi o wyborach w Platformie Obywatelskiej i o o ... » więcej 2021-10-27, godz. 06:00 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Karol Karski, a rozmawialiśmy m.in. o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Magdalena Ogórek: Trwa atak hybrydowy ze w ... » więcej 2021-10-26, godz. 06:42 Michał Woś Gościem „Rozmowy Dnia” był Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o nowym budynku Sądu Rejonowego w Toruniu oraz o reformie wymiaru sprawiedl ... » więcej 2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej
12345