Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
NCK
2021-09-23, 06:30 Michał Jędryka/Redakcja

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Jan Krzysztof Ardanowski
Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście cen materiałów i o cenach żywności.

Michał Jędryka: Janusz Wojciechowski - unijny komisarz do spraw rolnictwa przekonywał dwa dni temu w Katowicach, że zmiany we wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej przyniosą preferencje dla małych i średnich gospodarstw. Jak Pan to ocenia?
Jan Krzysztof Ardanowski: To jest teza, którą komisja i Janusz Wojciechowski głosi od dawna, tylko jakoś nie znajduje poparcia w danych ekonomicznych, ani w opiniach rolników. Z przykrością to stwierdzam, bo znam pana Wojciechowskiego od lat, zresztą wspierałem go w jego staraniach o stanowisko komisarza do spraw rolnictwa. Nigdy jednak aż tak nie rozjechały się opinie rolników europejskich, bo nie tylko polskich, w stosunku do stanowiska Komisji Europejskiej.
Zresztą nie tylko w tej chwili rolnicy są zawiedzeni polityką UE. Są publikowane kolejne dane ze strony naukowców, współpracujących z Komisją Europejską – np. specjalny panel naukowy Komisji Europejskiej stwierdza, że wprowadzenie tzw. zielonego ładu europejskiego drastycznie zmniejszy produkcję żywności w Europie i bardzo wzrosną z tego powodu ceny. Kilka dni temu w podobnym duchu wypowiedział się uniwersytet w Kolonii w Niemczech. To są spadki zbiorów zbóż, rzepaku, zmniejszenie produkcji mięsa, mleka – to wszystko w sposób oczywisty przełoży się na konsumentów. Wszyscy będą musieli płacić dużo więcej za żywność, a Europa z eksportera netto staniee się importerem netto żywności. Czy o to chodzi, żeby niszczyć rolnictwo europejskie, a sprowadzać potem żywność z Ameryki Południowej, Ukrainy czy części Azji - żywność wytwarzaną w warunkach, na które nie mamy żadnego wpływu i które nie spełniają wysokich norm nakazanych przez Europę swoim rolnikom? (...)
Nie wiem z czego bierze się optymizm pana komisarza. Polityka Komisji Europejskiej jest zabójcza dla rolników europejskich, a także dla konsumentów – każdego, kto kupuje żywność.

Co jest przyczyną tego rozjazdu rolników i Komisji Europejskiej? Ten zielony ład właśnie?
- Zielony ład jest strategia ideologiczną – nieprzeliczoną i nieprzemyślaną. To strategia głównie lewicy europejskiej, chociaż w Polsce politycy uważający się za prawicowych również to popierają. Chodzi o zmniejszenie presji na klimat – strategia ogłoszona w lipcu na przykład, czyli zmniejszenie o 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku zakłada, że będzie to kosztowało – poprzez zmiany transportu, izolację budynków, również rolnictwo – 1,100 biliona euro. Za to wszystko zapłacą konsumenci europejscy. (…)
Rolnicy oczekują od komisji jakiś wyliczeń, wskazań – jak się dostosować, jakie to może mieć skutki na rynek żywności, jednak komisja dotąd nic takiego nie przedstawiła. (...)

Zobacz także

2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej
12345