Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-09-22, 06:45 Magdalena Ogórek/Redakcja

Ryszard Czarnecki

Ryszard Czarnecki/fot. archiwum
Ryszard Czarnecki/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ryszard Czarnecki
Gościem Rozmowy dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sprawy Turowa i sporu z Komisją Europejską.

Magdalena Ogórek: To, że kopalnie podobne do Turowa mogą funkcjonować i nikt ich nie niepokoi, a Turów nie i powinno się go zamknąć - to już wiemy, ale pytanie brzmi , jak wyjść z tego impasu -dwugłosu, który obowiązuje w Unii Europejskiej?
Ryszard Czarnecki: Ma Pani rację - pięć takich kopalni jest po stronie czeskiej, w odległości kilkudziesięciu kilometrów, cztery kolejne są po stronie niemieckiej. Żadna z nich nie wzbudziła protestów, ani wątpliwości, nie stała się też przedmiotem sporów między Polską a Czechami. To pokazuje niestety podwójne standardy, które są charakterystyczne dla wielu instytucji Unii Europejskich, chociaż akurat tutaj Czesi ochoczo w to weszli z dwóch powodów. Po pierwsze - dlatego, że mają kampanię wyborczą, a rząd liberałów chce to wykorzystać jako amunicję wyborczą. Po drugie - premier Babisz sam ma duże problemy z UE, o czym się w Polsce mniej mówi. Mianowicie jest dochodzenie w Parlamencie Europejskim, że premier Babisz unijne środki przekazuje firmie obywatela Andreja Babisza - bo to w dalszym ciągu jest znaczący oligarcha. W Polsce taka sytuacja jest niemożliwa, na Węgrzech też nie, ale na Słowacji bywało, że bogaci biznesmeni, oligarchowie zostawali premierami czy prezydentami. Dlatego też premier Babisz chce konfliktem z Polską odwrócić uwagę od swoich problemów z Unią.

Andrej Babisz zasłynął kiedyś bojkotem polskich produktów. Został z tego zapamiętany, to było również na użytek polityczny. Ale jak wyjść z całej tej sytuacji, bo Unia Europejska straszy karą finansową i to niebagatelną?
- Eksperci mówią, że być może bardziej będzie się opłacało – jeśli chodzi o kwestie finansowe, żeby pójść w kierunku postępowania ugodowego z Trybunałem Sprawiedliwości Europejskiej i Komisją Europejską, a nie w kierunku porozumienia z Czechami. Natomiast zwracam uwagę, że na razie nie ma sytuacji formalno-prawnych, które pozwalałyby zabrać Polsce te pieniądze. Są przecieki, że chodzi o to, aby położyć łapę na środkach, które się Polsce należą. (…)

Co stało się z piękną ideą wspólnotowości, która legła u podstaw Europejskiej Wspólnoty Węgla i stała kiedyś u podstaw wspaniałego organizmu, jakim jest Unia Europejska? Co się stało, że nagle zaczęły obowiązywać zupełnie inne zasady wewnątrz pięknie pomyślanego organizmu, który miał zapewniać Europie pokój, mówił o zasadzie pomocniczości, a tymczasem zupełnie inaczej traktuje swoje państwa członkowskie: jedne tak, drugie siak?
- To piękna idea, która przez lata była dobrze realizowana. (…) Teraz to jest zupełnie inna Unia, niż ta, do której wstępowaliśmy 17 lat temu. Inne rzeczy nam obiecywano. Myślę, że jednak dokonało się pewne oszustwo. Natomiast trzeba maksymalizować polskie zyski. Polska jeszcze przez około 7-8 lat będzie w sytuacji, kiedy będziemy otrzymywać więcej pieniędzy, niż tam będziemy dawać. (...)

Zobacz także

2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej
12345