Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Nova
2021-09-21, 06:40 Redakcja

Magdalena Rzeczkowska

Magdalena Rzeczkowska fot. KAS
Magdalena Rzeczkowska fot. KAS
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Magdalena Rzeczkowska
Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W jakim celu została powołana i jakie zadania spełnia?Michał Jędryka: Nasza rozmowa nie jest przypadkowa, bo 21 września to dzień Krajowej Administracji Skarbowej, a dlaczego wybrana została właśnie ta data?

Magdalena Rzeczkowska: 21 września to święto św. Mateusza - celnika, a to właśnie on jest patronem skarbowców, Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariuszy służby celno-skarbowej i pracowników administracji skarbowej. Jest patronem z racji tego, że taki zawód właśnie wykonywał, zanim został powołany na apostoła i został świętym.

Krajowa Administracja Skarbowa została utworzona w 2017 roku. Czy to zmieniło służby państwa odpowiedzialne za ściąganie podatków, kontrole i tak dalej?

2017 rok to rok przełomowy w polskiej skarbowości, w podejściu polskiego państwa, rządu do tego, jak obsługiwać klientów - podatników, ale również jak uszczelniać system podatkowy, jak sprawnie efektywnie podchodzić do poboru danin publicznych i zwiększyć bezpieczeństwo finansowe państwa. Nastąpiło połączenie trzech wcześniej osobno działających służb - służby celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej, a to nie zapewniało dobrego przepływu informacji, nie umożliwiało też odpowiedniego podejścia, jeżeli chodzi o wykorzystywane przez poszczególne służby narzędzia. Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej to synergia, to zapewnienie jednolitego działania. To też nowe narzędzia, które były możliwe do zastosowania właśnie dzięki temu, że pracujemy razem - ramię w ramię i to są olbrzymie efekty dla budżetu państwa. Dzięki utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki wyposażeniu jej w nowe narzędzia prawne, ale też techniczne - analizę danych, nowe systemy informatyczne, możliwe było zwiększenie wpływów budżetowych z 200 mld zł do około 400 mld zł.

Użyła Pani określenia „klientów”. Podatnik jest klientem urzędu skarbowego? To brzmi nietypowo.

Tak, podejście do podatnika zmieniało się na przestrzeni lat. Kiedyś to był interesant, podatnik, petent. W tej chwili - zresztą od kilku już lat - bardzo istotne jest dla nas to, że podatnik jest naszym partnerem. To jest nasz klient. Świadczymy usługi, które oferujemy klientom. Chcemy, żeby Krajowa Administracja Skarbowa była dobrze postrzegana, ale przede wszystkim, żeby nasi klienci mogli swoje sprawy załatwić sprawnie, szybko, najlepiej w nowoczesnych kanałach komunikacji. Nie ma potrzeby, żeby klient przychodził do urzędu skarbowego. Chcemy oferować usługi przede wszystkim online, za pomocą chociażby e-urzędu skarbowego, gdzie dostępne są bardzo popularne już usługi, takie jak twój e-PIT, ale również dostęp do mikrorachunku podatkowego, informacja o rozliczeniach podatkowych, stan rozliczeń zwrotu podatku, nadpłat. Można też dokonać płatności online, a sukcesywnie będą tam dostępne kolejne usługi. Planujemy w najbliższym czasie udostępnienie możliwości ubiegania się o zaświadczenie za pośrednictwem urzędu skarbowego. Zdecydowanie klient, partner. Jesteśmy od tego, żeby pomagać, doradzać, a jeżeli mamy do czynienia z przestępcą, to wtedy wchodzi nasze silniejsze ramię i już inne mechanizmy prawne. Wtedy zajmujemy się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej (...)

Zobacz także

2021-11-26, godz. 04:24 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich r ... » więcej 2021-11-25, godz. 06:05 dr Paweł Milcarek Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Milcarek, filozof i publicysta, a rozmawialiśmy o Kongresie Edukacji Klasycznej, który w środę odbył się w Warszawie. M ... » więcej 2021-11-24, godz. 03:36 Zbigniew Kuźmiuk Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Co ... » więcej 2021-11-23, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskie ... » więcej 2021-11-22, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o projekcie oczyszczenia Bałtyku oraz o sytuacji na wschodniej ... » więcej 2021-11-19, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmowa o sytuacji w Unii Europejskiej w kontekście tego, co dzie ... » więcej 2021-11-18, godz. 06:00 Jacek Warczygłowa Gościem Rozmowy Dnia był Jacek Warczygłowa, współprzewodniczący Nowej Lewicy, która na niedawnym kongresie regionalnym powstała z połączenia SLD i Wiosny. A j ... » więcej 2021-11-17, godz. 06:05 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytu ... » więcej 2021-11-16, godz. 06:10 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Michał Jędry ... » więcej 2021-11-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, a jej tematem - sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Michał Jędryka: Od miesięcy mamy kryzys na gran ... » więcej
34567