Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-09-21, 06:40 Redakcja

Magdalena Rzeczkowska

Magdalena Rzeczkowska fot. KAS
Magdalena Rzeczkowska fot. KAS
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Magdalena Rzeczkowska
Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W jakim celu została powołana i jakie zadania spełnia?Michał Jędryka: Nasza rozmowa nie jest przypadkowa, bo 21 września to dzień Krajowej Administracji Skarbowej, a dlaczego wybrana została właśnie ta data?

Magdalena Rzeczkowska: 21 września to święto św. Mateusza - celnika, a to właśnie on jest patronem skarbowców, Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariuszy służby celno-skarbowej i pracowników administracji skarbowej. Jest patronem z racji tego, że taki zawód właśnie wykonywał, zanim został powołany na apostoła i został świętym.

Krajowa Administracja Skarbowa została utworzona w 2017 roku. Czy to zmieniło służby państwa odpowiedzialne za ściąganie podatków, kontrole i tak dalej?

2017 rok to rok przełomowy w polskiej skarbowości, w podejściu polskiego państwa, rządu do tego, jak obsługiwać klientów - podatników, ale również jak uszczelniać system podatkowy, jak sprawnie efektywnie podchodzić do poboru danin publicznych i zwiększyć bezpieczeństwo finansowe państwa. Nastąpiło połączenie trzech wcześniej osobno działających służb - służby celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej, a to nie zapewniało dobrego przepływu informacji, nie umożliwiało też odpowiedniego podejścia, jeżeli chodzi o wykorzystywane przez poszczególne służby narzędzia. Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej to synergia, to zapewnienie jednolitego działania. To też nowe narzędzia, które były możliwe do zastosowania właśnie dzięki temu, że pracujemy razem - ramię w ramię i to są olbrzymie efekty dla budżetu państwa. Dzięki utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki wyposażeniu jej w nowe narzędzia prawne, ale też techniczne - analizę danych, nowe systemy informatyczne, możliwe było zwiększenie wpływów budżetowych z 200 mld zł do około 400 mld zł.

Użyła Pani określenia „klientów”. Podatnik jest klientem urzędu skarbowego? To brzmi nietypowo.

Tak, podejście do podatnika zmieniało się na przestrzeni lat. Kiedyś to był interesant, podatnik, petent. W tej chwili - zresztą od kilku już lat - bardzo istotne jest dla nas to, że podatnik jest naszym partnerem. To jest nasz klient. Świadczymy usługi, które oferujemy klientom. Chcemy, żeby Krajowa Administracja Skarbowa była dobrze postrzegana, ale przede wszystkim, żeby nasi klienci mogli swoje sprawy załatwić sprawnie, szybko, najlepiej w nowoczesnych kanałach komunikacji. Nie ma potrzeby, żeby klient przychodził do urzędu skarbowego. Chcemy oferować usługi przede wszystkim online, za pomocą chociażby e-urzędu skarbowego, gdzie dostępne są bardzo popularne już usługi, takie jak twój e-PIT, ale również dostęp do mikrorachunku podatkowego, informacja o rozliczeniach podatkowych, stan rozliczeń zwrotu podatku, nadpłat. Można też dokonać płatności online, a sukcesywnie będą tam dostępne kolejne usługi. Planujemy w najbliższym czasie udostępnienie możliwości ubiegania się o zaświadczenie za pośrednictwem urzędu skarbowego. Zdecydowanie klient, partner. Jesteśmy od tego, żeby pomagać, doradzać, a jeżeli mamy do czynienia z przestępcą, to wtedy wchodzi nasze silniejsze ramię i już inne mechanizmy prawne. Wtedy zajmujemy się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej (...)

Zobacz także

2021-11-05, godz. 04:00 Marcin Romanowski Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, a rozmawialiśmy o kwestiach dyskutowanych w czasie konferencji poświęconej wolności ... » więcej 2021-11-04, godz. 06:42 Waldemar Buda Gościem Rozmowy Dnia PR PiK był Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. A jej tematem - pieniądze, jakie Bydgoszcz i inne miasta mogą otr ... » więcej 2021-11-03, godz. 06:00 Urszula Pasławska Gościem „Rozmowy Dnia” była poseł Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematem m.in. szczyt klimatyczny COP26. Magdalena Ogórek: Czy Pani je ... » więcej 2021-11-02, godz. 04:00 Krzysztof Kukucki Z Krzysztofem Kukuckim - zastępcą prezydenta Włocławka - rozmawialiśmy o transformacji energetycznej miast i wyzwaniach, jakie stawia przed samorządami. Agni ... » więcej 2021-11-01, godz. 06:30 Prof. Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, z którym Michał Jędryka rozmawiał o roli pamięci, ... » więcej 2021-10-29, godz. 06:00 Czesław Kłak Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu i członek Rady Legislacyjnej przy premierze, a jej tematem - aktualne spory prawne międz ... » więcej 2021-10-28, godz. 06:42 Michał Sztybel [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wiceprezydent Bydgoszczy i szef bydgoskiej PO Michał Sztybel. Rozmawialiśmy między innymi o wyborach w Platformie Obywatelskiej i o o ... » więcej 2021-10-27, godz. 06:00 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Karol Karski, a rozmawialiśmy m.in. o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Magdalena Ogórek: Trwa atak hybrydowy ze w ... » więcej 2021-10-26, godz. 06:42 Michał Woś Gościem „Rozmowy Dnia” był Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o nowym budynku Sądu Rejonowego w Toruniu oraz o reformie wymiaru sprawiedl ... » więcej 2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej
12345