Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
NCK
2021-09-20, 03:51 Michał Jędryka

Kosma Złotowski [wideo]

Kosma Złotowski
Kosma Złotowski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście ostatnich rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Michał Jędryka: Dokąd zmierza Unia Europejska - bo patrząc na to, co się dzieje w Parlamencie Europejskim, można stracić orientację?

Kosma Złotowski: To jest dobre pytanie - dlatego, że nie wszyscy zmierzają w tym samym kierunku, jak to zresztą we wszystkich parlamentach bywa. Ale w tym Parlamencie Europejskim większość ma wizja federalistycznej czy federalnej Europy, której zwieńczeniem jest właśnie Parlament Europejski. Oczywiście Parlament usiłuje dla siebie wyrwać z tej całości władzy jak najwięcej mówiąc, że jest jedyną demokratyczną instytucją w Unii Europejskiej...


...bo rzeczywiście jest, bo na przykład Komisja Europejska czy jakikolwiek inny organ europejski nie jest wybierany przez obywateli państw Unii Europejskiej.

- To prawda - Parlament Europejski jest wybierany, ale w bardzo różny sposób, w bardzo wielu krajach - tzn. sposób jest o tyle ten sam, że zawsze jest to ordynacja proporcjonalna. Są jednak różne ilości posłów wybieranych w różnych krajach, więc nie jest to taki parlament, jak parlament narodowy.

Ten Parlament nie ma możliwości ustawodawczych..

- …nie ma inicjatywy ustawodawczej, nie może składać projektów, dyrektyw komisyjnych czy innych aktów prawnych. I całe szczęście, bo gdyby miał, to Unia Europejska już dzisiaj byłaby przekształcona w państwo federalne, zupełnie poza traktatami (...).


Zobacz także

2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej
12345