Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-09-17, 03:39 Michał Jędryka

Grzegorz Górski

Grzegorz Górski
Grzegorz Górski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Górski
Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją Europejską oraz o dalszych losach reformy sądownictwa.

Michał Jędryka: Mamy 17 września i nie sposób nie zapytać o to, jak Pan patrzy na wydarzenia sprzed ponad 80 lat? Co dzisiaj mówią Polakom?
Grzegorz Górski: Jest to jednak groźne „memento”, powinniśmy bardzo uważnie przyglądać, co się wtedy stało, ponieważ czas spokoju ewidentnie się już skończył. Niestety sytuacja wokół nas zmieniła się diametralnie. Zwracam uwagę, że dwa dni temu doszło do daleko idącej zmiany strategicznych priorytetów Stanów Zjednoczonych - został zawarty nowy sojusz, który pokazuje zupełnie wprost odwrócenie zainteresowania Amerykanów. Musimy szukać swojego miejsca w nowej architekturze, nowych przyjaciół, sojuszników blisko nas i wyciągać wnioski z lekcji przeszłości.
To nawiązanie do 17 września 1939 roku nie jest jakimś nadmiernie wyrafinowanym punktem odniesienia, jeśli zwrócimy uwagę na choćby sytuację, z którą mieliśmy do czynienia kilkanaście dni temu. Z jednej strony ewidentna agresywna polityka ze wschodu, z drugiej – niejako cios w plecy z Brukseli. Paralele są aż nadto widoczne.

Zostanę jeszcze przy wątku, który Pan poruszył - Stanów Zjednoczonych. W Polsce często słychać głosy, że prezydenturę Bidena trzeba po prostu przeczekać, zobaczyć co będzie, może prezydent się zmieni, może Biden ustąpi. Jest Pan znawcą USA - jak Pan sądzi, jest to trwała zmiana w priorytetach Stanów Zjednoczonych?
- Niewątpliwie jest to bardzo radykalna zmiana, wykonywana w pewnym sensie niezależnie od tej czy innej prezydentury, zwłaszcza od tej, która – jak wszyscy przecież widzą – ma charakter pozorny, często marionetkowy. To inni szatani tam siedzą i rozgrywają te karty…

… ma Pan na myśli panią wiceprezydent?
- Nie ma istotnej różnicy między tymi dwiema postaciami, ale są inne potężne grupy interesów, które - niezależnie od tego, kto tam jako marionetka występuje - dbają o interesy Stanów Zjednoczonych. Zresztą pewnym symbolem tego, co się dzieje rzeczywiście w USA jest ujawniona afera generała Millera, który - niezależnie od czynników cywilnych - prowadził jak się okazuje swoją szeroko zakrojoną politykę zagraniczną na pograniczu zdrady interesów narodowych. To jest zupełnie rzecz niebywała, a to się działo zanim jeszcze Joe Biden rozwinął skrzydła. (…)
Nie do końca wiadomo, kto istotnie pociąga tam za sznurki, natomiast wiadomo, że niestety nie jest to korzystne z punktu widzenia szeroko pojętego interesu w Europie Środkowo-Wschodniej, już nawet nie chodzi tylko o Polskę. (...)

Zobacz także

2021-11-05, godz. 04:00 Marcin Romanowski Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, a rozmawialiśmy o kwestiach dyskutowanych w czasie konferencji poświęconej wolności ... » więcej 2021-11-04, godz. 06:42 Waldemar Buda Gościem Rozmowy Dnia PR PiK był Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. A jej tematem - pieniądze, jakie Bydgoszcz i inne miasta mogą otr ... » więcej 2021-11-03, godz. 06:00 Urszula Pasławska Gościem „Rozmowy Dnia” była poseł Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematem m.in. szczyt klimatyczny COP26. Magdalena Ogórek: Czy Pani je ... » więcej 2021-11-02, godz. 04:00 Krzysztof Kukucki Z Krzysztofem Kukuckim - zastępcą prezydenta Włocławka - rozmawialiśmy o transformacji energetycznej miast i wyzwaniach, jakie stawia przed samorządami. Agni ... » więcej 2021-11-01, godz. 06:30 Prof. Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, z którym Michał Jędryka rozmawiał o roli pamięci, ... » więcej 2021-10-29, godz. 06:00 Czesław Kłak Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu i członek Rady Legislacyjnej przy premierze, a jej tematem - aktualne spory prawne międz ... » więcej 2021-10-28, godz. 06:42 Michał Sztybel [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wiceprezydent Bydgoszczy i szef bydgoskiej PO Michał Sztybel. Rozmawialiśmy między innymi o wyborach w Platformie Obywatelskiej i o o ... » więcej 2021-10-27, godz. 06:00 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Karol Karski, a rozmawialiśmy m.in. o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Magdalena Ogórek: Trwa atak hybrydowy ze w ... » więcej 2021-10-26, godz. 06:42 Michał Woś Gościem „Rozmowy Dnia” był Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o nowym budynku Sądu Rejonowego w Toruniu oraz o reformie wymiaru sprawiedl ... » więcej 2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej
12345