Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-09-17, 03:39 Michał Jędryka

Grzegorz Górski

Grzegorz Górski
Grzegorz Górski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Górski
Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją Europejską oraz o dalszych losach reformy sądownictwa.

Michał Jędryka: Mamy 17 września i nie sposób nie zapytać o to, jak Pan patrzy na wydarzenia sprzed ponad 80 lat? Co dzisiaj mówią Polakom?
Grzegorz Górski: Jest to jednak groźne „memento”, powinniśmy bardzo uważnie przyglądać, co się wtedy stało, ponieważ czas spokoju ewidentnie się już skończył. Niestety sytuacja wokół nas zmieniła się diametralnie. Zwracam uwagę, że dwa dni temu doszło do daleko idącej zmiany strategicznych priorytetów Stanów Zjednoczonych - został zawarty nowy sojusz, który pokazuje zupełnie wprost odwrócenie zainteresowania Amerykanów. Musimy szukać swojego miejsca w nowej architekturze, nowych przyjaciół, sojuszników blisko nas i wyciągać wnioski z lekcji przeszłości.
To nawiązanie do 17 września 1939 roku nie jest jakimś nadmiernie wyrafinowanym punktem odniesienia, jeśli zwrócimy uwagę na choćby sytuację, z którą mieliśmy do czynienia kilkanaście dni temu. Z jednej strony ewidentna agresywna polityka ze wschodu, z drugiej – niejako cios w plecy z Brukseli. Paralele są aż nadto widoczne.

Zostanę jeszcze przy wątku, który Pan poruszył - Stanów Zjednoczonych. W Polsce często słychać głosy, że prezydenturę Bidena trzeba po prostu przeczekać, zobaczyć co będzie, może prezydent się zmieni, może Biden ustąpi. Jest Pan znawcą USA - jak Pan sądzi, jest to trwała zmiana w priorytetach Stanów Zjednoczonych?
- Niewątpliwie jest to bardzo radykalna zmiana, wykonywana w pewnym sensie niezależnie od tej czy innej prezydentury, zwłaszcza od tej, która – jak wszyscy przecież widzą – ma charakter pozorny, często marionetkowy. To inni szatani tam siedzą i rozgrywają te karty…

… ma Pan na myśli panią wiceprezydent?
- Nie ma istotnej różnicy między tymi dwiema postaciami, ale są inne potężne grupy interesów, które - niezależnie od tego, kto tam jako marionetka występuje - dbają o interesy Stanów Zjednoczonych. Zresztą pewnym symbolem tego, co się dzieje rzeczywiście w USA jest ujawniona afera generała Millera, który - niezależnie od czynników cywilnych - prowadził jak się okazuje swoją szeroko zakrojoną politykę zagraniczną na pograniczu zdrady interesów narodowych. To jest zupełnie rzecz niebywała, a to się działo zanim jeszcze Joe Biden rozwinął skrzydła. (…)
Nie do końca wiadomo, kto istotnie pociąga tam za sznurki, natomiast wiadomo, że niestety nie jest to korzystne z punktu widzenia szeroko pojętego interesu w Europie Środkowo-Wschodniej, już nawet nie chodzi tylko o Polskę. (...)

Zobacz także

2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej
12345