Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-09-16, 06:00 Michał Jędryka

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha/fot. Archiwum
Arkadiusz Myrcha/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Arkadiusz Myrcha
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków.

Michał Jędryka: Jak pan ocenia protest medyków, głównie ratowników, te miasteczka, które się pojawiają, żądania, które są stawiane. Czy to są żądania możliwe do spełnienia i czy powinny być spełnione?

Arkadiusz Myrcha: Przede wszystkim powinno być spełnione jedno podstawowe żądanie, które kierowane jest codziennie, czyli rozmowa z panem premierem. Wydaje mi się, że to jest kwestia takiej już nieodpowiedzialności samego premiera, albo nawet czystej, ludzkiej przyzwoitości, żeby spotkać się z tą ogromną grupą protestujących, z ludźmi, którzy na co dzień pracują w piekielnie trudnych warunkach, ratują ludzkie życie. Zasługują na to, żeby chociaż zostać poważnie przyjęci i poważnie wysłuchani.

Ale tam są formułowane żądania finansowe. Wiceminister zdrowia wyliczył, że ich spełnienie kosztowałoby około 100 mld złotych, czyli właściwie drugie tyle, ile wynosi budżet służby zdrowia. Jeżeli to jest słuszne wyliczenie, to wygląda na to, że to jest żądanie niepoważne...

Wszyscy doskonale wiemy, że protestujący nie domagają się od rządzących, żeby nagle znalazło się 100 mld zł w budżecie państwa, czy NFZ-u. Środki o wiele mniejsze też by były zadowalające. Natomiast nie można się im dziwić, kiedy oni obserwują tak wiele różnych sytuacji, gdzie są marnotrawione - delikatnie mówiąc - publiczne pieniądze. Słyszymy o inwestycji w Ostrołęce - 2 mld zł w piach, słyszymy o wyborach kopertowych - blisko 100 milionów piach, słyszymy o jakichś potężnych zakupach samochodów dla kulejącej spółki Wody Polskie - bez sensu wydane pieniądze. Takie przykłady możemy mnożyć. Coraz większe budżety dla Kancelarii premiera, prezydenta. Miliony, które pan premier Morawiecki chce przeznaczyć teraz na remonty rezydencji należących do Kancelarii Premiera. Gdy oni widzą, że pan premier znajduje czas, żeby spotykać się z różnymi osobami, także spoza świata polityki, w sytuacjach, które nie wymagają pilnego przyjęcia, to ja się tym wszystkim protestującym nie dziwię, że im w żyłach buzuje krew, gdy starają się wywalczyć należne im podwyżki. Domagają się spotkania i godziwego przyjęcia i porozmawiania, a tu jest całkowity opór materii, całkowita ignorancja władzy (...).

No dobrze, ale bądźmy poważni, uczciwi. Tak naprawdę protesty medyków, protesty służby zdrowia miał każdy rząd po 1989 roku. Nie wiem, czy miał miasteczka, ale na pewno miał protesty, i to nie jest tylko związane z tym, że ludzie widzą jakieś inwestycje, jak pan sugeruję, gdzie marnotrawione są pieniądze, tylko jest to chroniczny problem służby zdrowia.

Oczywiście, to chyba nie jest tajemnicą, że służba zdrowia to najbardziej kulejący obszar funkcjonowania państwa (...).

Zobacz także

2021-11-05, godz. 04:00 Marcin Romanowski Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, a rozmawialiśmy o kwestiach dyskutowanych w czasie konferencji poświęconej wolności ... » więcej 2021-11-04, godz. 06:42 Waldemar Buda Gościem Rozmowy Dnia PR PiK był Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. A jej tematem - pieniądze, jakie Bydgoszcz i inne miasta mogą otr ... » więcej 2021-11-03, godz. 06:00 Urszula Pasławska Gościem „Rozmowy Dnia” była poseł Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematem m.in. szczyt klimatyczny COP26. Magdalena Ogórek: Czy Pani je ... » więcej 2021-11-02, godz. 04:00 Krzysztof Kukucki Z Krzysztofem Kukuckim - zastępcą prezydenta Włocławka - rozmawialiśmy o transformacji energetycznej miast i wyzwaniach, jakie stawia przed samorządami. Agni ... » więcej 2021-11-01, godz. 06:30 Prof. Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, z którym Michał Jędryka rozmawiał o roli pamięci, ... » więcej 2021-10-29, godz. 06:00 Czesław Kłak Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu i członek Rady Legislacyjnej przy premierze, a jej tematem - aktualne spory prawne międz ... » więcej 2021-10-28, godz. 06:42 Michał Sztybel [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wiceprezydent Bydgoszczy i szef bydgoskiej PO Michał Sztybel. Rozmawialiśmy między innymi o wyborach w Platformie Obywatelskiej i o o ... » więcej 2021-10-27, godz. 06:00 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Karol Karski, a rozmawialiśmy m.in. o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Magdalena Ogórek: Trwa atak hybrydowy ze w ... » więcej 2021-10-26, godz. 06:42 Michał Woś Gościem „Rozmowy Dnia” był Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o nowym budynku Sądu Rejonowego w Toruniu oraz o reformie wymiaru sprawiedl ... » więcej 2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej
12345