Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Nova
2021-09-15, 03:51 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski [wideo]

Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Rozmowa dnia - Marcin Sypniewski
Gościem „Rozmowy dnia” był polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską.

Michał Jędryka: Jesteśmy na półmetku parlamentarnej kadencji. Jak pan ocenia pozycję Konfederacji?

Marcin Sypniewski: Widać, że Konfederacja rośnie w sondażach, jako jedna z niewielu sił opozycyjnych. Nawet po powrocie Donalda Tuska do polityki jesteśmy jedyną formacją opozycyjną, która nie traci. Przede wszystkim dlatego, że staramy się realizować to wszystko o czym mówiliśmy w kampanii wyborczej, czyli że nie dajemy się uwikłać w wojnę między PO a PiS, a walczymy o rzeczy w które od zawsze wierzymy czyli wolną gospodarkę, niskie podatki, wolny wybór. To pokazujemy naszym stanowiskiem wobec lockdownu czy segregacji sanitarnej, którą się teraz proponuje. Jesteśmy jedyną formacją, która krytykuje taki sposób walki z koronawirusem, a ten sposób popiera i rząd, i opozycja.

A co ze stosunkiem do UE i KE, bo tu mamy pewien problem. Trwa wojna nerwów, tak mi się wydaje, pomiędzy KE a polskim rządem, czy może uważa pan inaczej, że to jest realna wojna?

Wydaje mi się, że to jest wojna nerwów, że prędzej czy później strony dojdą do porozumienia. Natomiast my jako Konfederacja od początku krytykowaliśmy Fundusz Odbudowy. Nam się ta koncepcja nie podoba. To jest wzięcie kredytu na 37 lat, który w dodatku ma być spłacany z nowych podatków, które będą także Polacy płacić. Bogactwa nie buduje się z kredytów. Krytykowaliśmy też warunki, które UE stawia. Patrząc na to, to już lepiej byłoby wziąć kredyt na rynkach światowych i nie narzucać sobie takich zobowiązań. Krytykowaliśmy też to, że premier Morawiecki ogłaszał sukces po podpisaniu porozumienia, dlatego, że mechanizm praworządności został niby wpisany w przyznawanie tych środków, ale ustnie zapewniono, że UE będzie przymykać oko, ale nie przymknęła oka. Niestety nasi negocjatorzy uwierzyli urzędnikom unijnym i innym państwom członkowskim, że tak będzie. Natomiast to co robi w tej sprawie reszta polskiej opozycji jest bardzo złe. Nie można się skarżyć na własny rząd zagranicą, nie można pochwalać tego, że UE szantażuje Polskę odebraniem środków, jeśli nie spełnimy jej warunków. Tak nie można. Polskie sprawy musimy rozwiązywać w Polsce. Mamy tutaj procedury. Mi się też reforma wymiaru sprawiedliwości nie podoba. Konfederacja jest przeciwna tym założeniom, przede wszystkim uważamy, że sądy powinny być szybkie i sprawne, a niestety tego ta reforma nie zapewnia, ale nikomu z Konfederacji nie przyszło nigdy do głowy, żeby biec do Berlina czy Brukseli ze skargą na polski rząd (...).

Zobacz także

2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej
12345