Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Eurostandard
2021-09-15, 03:51 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski [wideo]

Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Marcin Sypniewski. Fot. Archiwum
Rozmowa dnia - Marcin Sypniewski
Gościem „Rozmowy dnia” był polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską.

Michał Jędryka: Jesteśmy na półmetku parlamentarnej kadencji. Jak pan ocenia pozycję Konfederacji?

Marcin Sypniewski: Widać, że Konfederacja rośnie w sondażach, jako jedna z niewielu sił opozycyjnych. Nawet po powrocie Donalda Tuska do polityki jesteśmy jedyną formacją opozycyjną, która nie traci. Przede wszystkim dlatego, że staramy się realizować to wszystko o czym mówiliśmy w kampanii wyborczej, czyli że nie dajemy się uwikłać w wojnę między PO a PiS, a walczymy o rzeczy w które od zawsze wierzymy czyli wolną gospodarkę, niskie podatki, wolny wybór. To pokazujemy naszym stanowiskiem wobec lockdownu czy segregacji sanitarnej, którą się teraz proponuje. Jesteśmy jedyną formacją, która krytykuje taki sposób walki z koronawirusem, a ten sposób popiera i rząd, i opozycja.

A co ze stosunkiem do UE i KE, bo tu mamy pewien problem. Trwa wojna nerwów, tak mi się wydaje, pomiędzy KE a polskim rządem, czy może uważa pan inaczej, że to jest realna wojna?

Wydaje mi się, że to jest wojna nerwów, że prędzej czy później strony dojdą do porozumienia. Natomiast my jako Konfederacja od początku krytykowaliśmy Fundusz Odbudowy. Nam się ta koncepcja nie podoba. To jest wzięcie kredytu na 37 lat, który w dodatku ma być spłacany z nowych podatków, które będą także Polacy płacić. Bogactwa nie buduje się z kredytów. Krytykowaliśmy też warunki, które UE stawia. Patrząc na to, to już lepiej byłoby wziąć kredyt na rynkach światowych i nie narzucać sobie takich zobowiązań. Krytykowaliśmy też to, że premier Morawiecki ogłaszał sukces po podpisaniu porozumienia, dlatego, że mechanizm praworządności został niby wpisany w przyznawanie tych środków, ale ustnie zapewniono, że UE będzie przymykać oko, ale nie przymknęła oka. Niestety nasi negocjatorzy uwierzyli urzędnikom unijnym i innym państwom członkowskim, że tak będzie. Natomiast to co robi w tej sprawie reszta polskiej opozycji jest bardzo złe. Nie można się skarżyć na własny rząd zagranicą, nie można pochwalać tego, że UE szantażuje Polskę odebraniem środków, jeśli nie spełnimy jej warunków. Tak nie można. Polskie sprawy musimy rozwiązywać w Polsce. Mamy tutaj procedury. Mi się też reforma wymiaru sprawiedliwości nie podoba. Konfederacja jest przeciwna tym założeniom, przede wszystkim uważamy, że sądy powinny być szybkie i sprawne, a niestety tego ta reforma nie zapewnia, ale nikomu z Konfederacji nie przyszło nigdy do głowy, żeby biec do Berlina czy Brukseli ze skargą na polski rząd (...).

Zobacz także

2021-09-24, godz. 06:00 Przemysław Sztandera Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera. Strefa istnieje w regionie od 15 lat. Jak wpłynęła na rozwój ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście ... » więcej 2021-09-22, godz. 06:45 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sprawy Turowa i sporu z Komisją Europejską. Magdalena Ogórek: To, że kopalnie podob ... » więcej 2021-09-21, godz. 06:40 Magdalena Rzeczkowska Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W j ... » więcej 2021-09-20, godz. 03:51 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście ostatnich rezolucji Parl ... » więcej 2021-09-17, godz. 03:39 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją ... » więcej 2021-09-16, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków. ... » więcej 2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej 2021-09-10, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o sporze Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: Jak pan ocenia sytuację rela ... » więcej
12345