Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne wydawcy
2021-09-14, 06:40 Redakcja

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak./fot. archiwum
Joanna Borowiak./fot. archiwum
Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w niedzielę oraz o tym, czy nasz Krajowy Plan Odbudowy jest zagrożony z powodu sporu o praworządność.

Agnieszka Marszał: Jest pani w Warszawie, jutro rozpoczyna się kolejne posiedzenie sejmu. Od wczoraj trwają intensywne pracę w komisjach i od tego zacznijmy, bo dzisiaj będzie pani uczestniczyć w pracach Komisji polityki społecznej i rodziny, która zajmuje się sprawą interesującą nas wszystkich, czyli projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, a dokładnie chodzi o uszczelnienie tych przepisów, bo, jak wszyscy obserwujemy, coraz więcej sklepów, również duże markety, otwiera się pod pozorem świadczenia usług pocztowych. Na czym będzie polegało więc to uszczelnienie?

Joanna Borowiak: Wprowadzono przepisy, których ideą było wsparcie mikroprzedsiębiorców, drobnych i małych sklepów, ale także ukłon w stronę pracowników handlu, którzy niedzielę mogą spędzić ze swoimi rodzinami. Taka idea nam przyświecała. W początkowym etapie funkcjonowania tego pierwotnego zapisu ustawy, te przepisy były respektowane, jednak z czasem, niestety, zaczęto, nie chce powiedzieć, że obchodzić przepisy, ale raczej wykorzystywać pewne luki - okazuje się, że tak - ale pewnie tych luk by nie było, gdyby faktycznie wszyscy rzetelnie stosowali się do zapisów ustawy. Ta ustawa przyniosła pożądane efekty. Odnotowaliśmy dużo mniejszy spadek, o 5000 małych sklepów już w pierwszym roku funkcjonowania tej ustawy, zahamowano tę tendencję spadkową. Mali, drobni przedsiębiorcy odnotowali duży wzrost sprzedaży w niedzielę bez handlu. To był wzrost o 500 - 600 procent.

Ale z drugiej strony organizacje, które wciąż są przeciwne temu zakazowi podają statystyki, z których wynika, że jednak więcej tych małych sklepów upadło w ostatniej czasie.

To nieprawda. W 2017 roku upadło 13720 małych sklepów, w 2018 roku tylko 8834. To są konkretne dane Głównego Urzędu Statystycznego, więc te tendencje są zupełnie inne. Zamysł jest też taki - dlatego mówimy o ograniczeniu, a nie o zakazie handlu w niedzielę - że w przypadku tych małych sklepów, drobnych przedsiębiorców, ich właściciele mogą stanąć w niedzielę za ladą, i mogą te sklepy otworzyć, mogą prowadzić swój biznes. Oprotestowują to, już w coraz mniejszym stopniu, ci duzi, duże koncerny. Proszę zauważyć, pewne duże sieci marketów w Niemczech są nieczynne w niedzielę, a w Polsce były czynne. Idea jest taka: wesprzeć pracowników i małych przedsiębiorców. Kupcy mówią nam - to cytat: „Gdyby rząd wycofał się z wolnych niedziel, nam pozostaje zwinąć nasze sklepy" (...).

Zobacz także

2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK. Tematy to wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy oraz sprawa gazociągu Nord Stream II. Ma ... » więcej 2021-10-21, godz. 03:57 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do program ... » więcej 2021-10-20, godz. 06:05 Beata Kempa Gościem „Rozmowy Dnia” była europoseł Beata Kempa, a rozmawialiśmy o debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj było świe ... » więcej 2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej
23456