Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Forum Rolnika 2021
2021-09-08, 03:27 Michał Jędryka

Beata Kempa

Beata Kempa./fot. beatakempa.pl
Beata Kempa./fot. beatakempa.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Beata Kempa
Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Beata Kempa, a tematem rozmowy - sytuacja na wschodniej granicy oraz fundusz odbudowy. Rozmawiała z nią Magdalena Ogórek.

Magdalena Ogórek: Bardzo dziwna sytuacja miała miejsce wczoraj podczas konferencji prasowej ministra Zbigniewa Ziobry. Gdy minister tłumaczył, jak wygląda porządek prawny w Niemczech, telewizja TVN przerwała konferencję, by nadać swój własny komentarz - najpierw prowadzącej serwis, a potem komentarze ekspertów. Powrót do konferencji ministra nastąpił dopiero, kiedy zaczęły się pytania dziennikarzy. Czy w wolnych mediach chodzi o to, żeby w dowolnej chwili przerwać wypowiedź polityka?
Beata Kempa: To jest właśnie odpowiedź na pytanie, jak wyglądają w mniemaniu tych ludzi wolne media. „Prawda całą dobę”, byle to była nasza prawda i tylko nasza prawda. Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że to jest absolutny skandal. To nie licuje ani z wolnością słowa, prawem dostępu obywateli do rzetelnej informacji, już nie wspomnę o kunszcie dziennikarskim czy wszystkich zasadach, które powinny obowiązywać.
Myślę, że chciano w ten sposób zakrzyczeć racjonalne argumenty, które staramy się przekazywać od wielu miesięcy. Jesteśmy bardzo brutalnie atakowani przez niektóre organy Unii Europejskiej. Dodam do tego jeszcze, że to co jest uznawane przez Komisję Europejską czy poszczególnych komisarzy za oczywiste w Niemczech, czy w Hiszpanii - bo jeszcze ten przykład był podawany podczas zagłuszanej przez TVN konferencji – te przykłady uchodzą. Natomiast jeżeli reformujemy w Polsce wymiar sprawiedliwości, jeśli podamy jak kalkę tylko Hiszpanię, to trzeba nas karać najlepiej codziennymi karami finansowymi.
W Parlamencie Europejskim są usłużni ludzie, zresztą inspirowani niestety też przez polskich europosłów, którzy krzyczą, żeby nam również odebrać prawo do funduszu odbudowy czy w ogóle środków unijnych. To skandal, który niestety pokazuje, że są siły w Polsce, wysyłające swoich ludzi do Parlamentu Europejskiego (…) - te osoby poniewierają Polską i przysługują się do tego, aby był pretekst i wzmocnione jeszcze działanie ze strony Komisji Europejskiej. To jest przykre, ale to są niestety fakty, a dziś widzimy, że te osoby są również wspierane przez jedną z nieobiektywnych stacji.

Na szczęście możemy o tym rozmawiać i mogę Pani zadawać pytania, ale gdyby nie było pluralizmu w mediach - tego, o co chodzi TVN-owi, żeby wszystkie stacje mówiły jednym głosem, skąd Polacy mieliby czerpać wiedzę na przykład o tym, o czym mówił minister Ziobro? A nie mówił o wojnie hybrydowej, jak relacjonowała część mediów lewicowo-liberalnych, ale o wojnie prawnej, którą nie wiadomo dlaczego Bruksela wytacza Polsce. Minister to tłumaczył, ale chciałam zwrócić uwagę na nagłówek wczoraj w Wirtualnej Polsce: „Minister Ziobro. Ciało zawsze zdradzi kłopot. Poprosiliśmy ekspertkę mowy ciała, by zinterpretowała zachowania szefa Solidarnej Polski”. Dodam tylko, że Piotr Walter jest od sierpnia szefem rady nadzorczej Wirtualnej Polski.
- To pokazuje, że ta siatka jest dość rozległa i jak silna jest próba dyskredytowania tych, którzy chcą Polakom mówić prawdę, wyjaśniać pokazywać. To, co się dzieje jest bardzo niebezpieczne. To nie jest wojna hybrydowa, tylko agresja. Absolutny atak, który ma na celu przede wszystkim szantaż. Ci ludzie doskonale wiedzą, że jest w Trybunale Konstytucyjnym wniosek, który ma rozsądzić w polskim Trybunale Konstytucyjnym kwestię prymatu prawa unijnego nad Konstytucją albo odwrotnie - Konstytucji naszego państwa nad prawem unijnym. Myślę, że to jest też próba wywierania nacisku na ten najważniejszy u nas organ konstytucyjny

Dlaczego większość państw Unii Europejskiej może sobie reformować co chce, a Polska nie?
- To jest dokładnie pytanie, na które też próbuję szukać odpowiedzi. (…)

Zobacz także

2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK. Tematy to wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy oraz sprawa gazociągu Nord Stream II. Ma ... » więcej 2021-10-21, godz. 03:57 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do program ... » więcej 2021-10-20, godz. 06:05 Beata Kempa Gościem „Rozmowy Dnia” była europoseł Beata Kempa, a rozmawialiśmy o debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj było świe ... » więcej 2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej
23456