Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Leszczyńskiego
2021-09-07, 06:44 Redakcja

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski/fot. archiwum
Robert Kwiatkowski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Robert Kwiatkowski
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Robert Kwiatkowski, a rozmawialiśmy między innymi o poniedziałkowym posiedzeniu sejmu i o stanie wyjątkowym.

Michał Jędryka: Mamy stan wyjątkowy, Sejm go nie uchylił. Wnioskowała o to Pana formacja wraz z Koalicją Obywatelską. Dlaczego?

Robert Kwiatkowski: Powody wydają się oczywiste. PiS ma dzisiaj trzy duże problemy: na granicy, w kraju - wynikające z szalejącej już naprawdę inflacji, która przekroczyła 5 proc. i problemy z zagranicą - tym razem z Komisją Europejską, z Brukselą. PiS postanowił więc - wyolbrzymiając zagrożenie z uchodźcami - jakby zestrzelić te wszystkie problemy i zaczyna straszyć Polaków.
Jest takie powiedzenie, że „tonący brzydko się chwyta”. To jest brzydki chwyt Prawa i Sprawiedliwości, które wmawia nam, że grupa 32 afgańskich uchodźców, złapana w pułapkę między służbami granicznymi Polski i Białorusi, stanowi dla nas jakieś specjalne zagrożenie. No nie, nie stanowi!
Mamy obowiązek zachowywać się nie tylko przyzwoicie, ale także zgodnie z regułami prawa, zgodnie z Konwencją Wenecką. Nie powinniśmy tych ludzi zostawiać samych i wypychać ich poza polski obszar granicy. Jeśli zażądali ochrony twierdząc, że są uchodźcami prześladowanymi z powodów politycznych, to trzeba ich przyjąć, zweryfikować to i - w przypadku gdyby to się nie potwierdziło - odesłać skąd przyjechali. No ale PiS postanowił zrobić z tego niemal trzecią wojnę światową. Minister Błaszczak podjął w trybie błyskawicznym decyzję o przerzucie części 12. dywizji ze Szczecina na poligon na Podkarpaciu. Jednym słowem tworzy się wrażenie jakiegoś niebywałego kryzysu, a skończy się tak, jak z aferą mailową ministra Dworczyka. (…)

Tam jest spór nie tylko o wrażenia, ale i o fakty. Pan powiedział: „uchodźcy afgańscy”, rząd utrzymuje, że to wcale nie są uchodźcy afgańscy. Dyskusja cały czas trwa.
- Ale o kim my tu rozmawiamy? O grupie 32 uchodźców? Nawet, gdyby przez chwilę – prawie to nie możliwe, ale przyznać rację PiS-owi i rządowi, i uznać, że to jest 32 imigrantów z Syrii, czy z Iraku – tak, jak rząd twierdzi. W takiej sytuacji należałoby ich przyjąć, stwierdzić, że oszukują i odesłać do Iraku czy Syrii. Koniec, już nie ma historii...

Prawdopodobnie historia miałaby ciąg dalszy, bo pojawiliby się następni…
- Tak, ale następni nie byliby wpuszczeni, ale zostali potraktowani jak wszyscy inni. Przecież ci imigranci przez polską granicę jakoś przemykają. To to jest długa, lądowa, często pokryta lasem granica, więc taki przypadki się zdarzały, zdarzają i będą zdarzały. (...)

Zobacz także

2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK. Tematy to wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy oraz sprawa gazociągu Nord Stream II. Ma ... » więcej 2021-10-21, godz. 03:57 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do program ... » więcej 2021-10-20, godz. 06:05 Beata Kempa Gościem „Rozmowy Dnia” była europoseł Beata Kempa, a rozmawialiśmy o debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj było świe ... » więcej 2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej
23456