Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-09-02, 02:45 Michał Jędryka

Zbigniew Girzyński

Zbigniew Girzyński
Zbigniew Girzyński
Rozmowa dnia - Zbigniew Girzyński
Gościem „Rozmowy dnia” był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o deklaracjach złożonych przez polityków z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także o bieżącej sytuacji politycznej związanej między innymi z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

– 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jest pan historykiem. Wiele wypowiedzi polityków szło po linii obrony polskiej racji stanu, mówimy że odrzucamy wszelkie oskarżenia zrzucające na Polskę winę za II wojnę światową czy zbrodnie wtedy dokonane, ale z drugiej strony jak długo będziemy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądami?

– Myślę, że ten spór będzie się już toczył zawsze, tak długo jak ta rocznica będzie wywoływała, większe niż każda inna rocznica, emocje. Polska historia jest długa, to ponad 1000 lat, tych rocznic jest wiele, ale II wojna światowa odbyła się stosunkowo niedawno, żyją jeszcze ludzie, którzy ja pamiętają, a z drugiej strony była wydarzeniem najbardziej traumatycznym w naszych dziejach, stąd te emocje są wyjątkowo duże. Powodują to także sygnały z zewnątrz i wewnętrzna publicystyka, bo nawet to nie jest historiografia, kwestionujące oczywistą wersję wydarzeń, są tacy, którzy uważają, że należało się dogadać z Niemcami, że koncepcja Niemiec Hitlera nie była dla nas taka zła, że bylibyśmy tam w pozycji Włoch, że może udałoby się pokonać Związek Sowiecki, więc komunizm. Te sygnały współgrają z pewną wizją historii, którą tworzą w Niemczech od kilkunastu lat tamtejsze środowiska opiniotwórcze, stąd dosyć silne wpływy myśli politycznej i geopolitycznej Niemiec w Polsce, bo te koła poprzez granty, generują zainteresowanie istotnymi tematami dla tego środowiska. To będą wizje z którymi będziemy musieli się zderzać. Tu ogromna rola dla dziennikarzy, historyków, dla tych, którzy odpowiadają za politykę historyczną, aby prostować tego typu rzeczy, mówić prawdę o tym jak wyglądała II wojna światowa, jakie były przyczyny jej wybuchu i kto za ten wybuch w całości odpowiada. Jestem przekonany, że ta prawda, choć nie będzie to łatwe, obroni się.

Zmieniamy temat. Pan zapowiada i koło poselskie „Polskie sprawy” zapowiada, że planujecie założyć własną partię i samodzielnie wystartować w wyborach. Taka refleksja się rodzi, że wszyscy, którzy próbowali założyć jakąś nową partię i iść pomiędzy tymi dwoma wielkimi obozami politycznymi się porozbijali. Tak było z Kukizem, Gowinem, tak jest z Hołownią, któremu spadają notowania gdy wrócił Donald Tusk. Myślicie, że wam się uda?

To jest bardzo trudna droga i trudna decyzja. Gwarancji sukcesu w polityce nie ma. Z drugiej strony, przykłady, które pan pokazuje są pewnego rodzaju szansą. Jednak Pawłowi Kukizowi udało się wprowadzić swego czasu duże ugrupowanie do Sejmu. Podobnie z Konfederacją. To także doświadczenia Ryszarda Petru i Nowoczesnej. To historie innych inicjatyw, takich jak śp. Andrzeja Leppera, LPR, czy Janusza Palikota, od prawa do lewa. One przynajmniej w jakimś momencie zakończyły się sukcesem, bo te ugrupowania wchodziły do Sejmu. To jest pewien bagaż doświadczeń, który stwarza nadzieję i szansę na to, że podejmowane wysiłki, aby stworzyć ugrupowanie w centrum, myślące o przyszłości i starające się wyjść z klinczu politycznego sporu między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem, może się udać. Zarówno PO, jak i PiS 20 lat temu, w roku, mniej, więcej, 2001, powstały właśnie w takiej samej sytuacji. Klinczu politycznego między AWS i SLD, Najpierw to był skromny sukces, 40, 50-osobowe reprezentacje do Sejmu, a potem z sukcesem od roku 2005, bo od tego roku, te dwa ugrupowania na przemian odgrywają główną rolę w naszej polityce. Od czegoś trzeba zacząć. (...).

Zobacz także

2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK. Tematy to wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy oraz sprawa gazociągu Nord Stream II. Ma ... » więcej 2021-10-21, godz. 03:57 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do program ... » więcej 2021-10-20, godz. 06:05 Beata Kempa Gościem „Rozmowy Dnia” była europoseł Beata Kempa, a rozmawialiśmy o debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj było świe ... » więcej 2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej
23456