Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-08-26, 04:15 Michał Jędryka

Jan Szopiński

Jan Szopiński
Jan Szopiński
Rozmowa Dnia - Jan Szopiński
Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący Podkomisji Stałej Sejmu RP do Spraw Obywatelskich, Cudzoziemców i Migracji. Rozmawialiśmy o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Michał Jędryka: We wtorek był pan w Usnarzu Górnym na białoruskiej granicy. Jak tam wygląda sytuacja?

Jan Szopiński: Może szczegółowo - w Usnarzu Górnym nie byłem, natomiast byłem w innych możliwych punktach na granicy między innymi w Połowcach, byłem w miejscowości Czeremcha, gdzie jest polskie przejście graniczne i odbywałem też spotkanie z kierownictwem polskiej służby granicznej z komendantem głównym Straży Granicznej panem Tomaszem Pragą i z szefem podlaskiego oddziału Straży Granicznej panem Andrzejem Jakubaszkiem i z jego współpracownikami.

Jak przedstawia sytuację Straż Graniczna, jak oni to widzą?

Oni to widzą dokładnie tak, jak pewnie powinni widzieć to wszyscy Polacy, bo te karty są odkrywane z dnia na dzień, i są coraz ciekawsze. Cała ta sprawa jest elementem gry sił białoruskich, jest elementem gry Łukaszenki. Jest to cały projekt, który jest skierowany przeciwko Polsce, a wcześniej był realizowany na odcinku Białoruś - Litwa, i to Litwa była przedmiotem tego ataku, a teraz przedmiotem tego ataku jest Polska. Dlaczego my jesteśmy przedmiotem tego ataku? Otóż to jest rewanż Łukaszenki za zachowanie Polski i Litwy wtedy, kiedy był kryzys, kiedy zarówno społeczeństwo polskie, jak i społeczeństwo białoruskie jasno wypowiadało się na temat rządów autorytarnych na Białorusi, i kiedy broniło opozycjonistów, którzy byli prześladowanie na Białorusi. W związku z tym Łukaszenka powiedział, że on nie będzie zatrzymywał uchodźców, że zorganizuje różnego typu akcje, które będą skierowane przeciwko Polsce i przeciwko Litwie. Otóż Białoruś, organizacja białoruska, która jest związana z rządem, a nazywa się OSAM, sprowadza z Iraku tych, którzy kierują się z Iraku w stronę Białorusi w ramach ruchu turystycznego. Pół roku temu to był jeden samolot, który kierował się z Iraku do Białorusi, a w tej chwili z czterech różnych lotnisk w Iraku codziennie startuje jeden Jumbo Jet w stronę Białorusi i ląduje na Białorusi pełen w cudzysłowie turystów irackich.

Ile mamy w tej chwili takich osób na granicy?

Według Straży Granicznej tych osób jest 24, według fundacji „Ocalenie", która jest na tej granicy, tych osób jest tam 32. To jest jedyny element, i jedyne źródło konfliktu polsko - białoruskiego, a jeżeli do tego dodamy, że na granicy oprócz straży granicznej zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie białoruskiej, jest wojsko, w związku z powyższym tam czasami wystarczy jedynie iskra i konflikt graniczny gotowy. W związku z tym musimy postępować według określonych reguł, zasad i musimy postępować ostrożnie.

Mówi się też o tym, że w zasadzie władze białoruskie same z siebie nie byłyby w stanie zorganizować takiej prowokacji, bo Łukaszenka nie jest samodzielnym dyktatorem, i zapewne jest to robione za wiedzą Moskwy. Sądzi pan, że tak może być?

To tak może być, pewnie tak to jest, natomiast ja, na dzień dzisiejszy jeszcze nie mam takiej wiedzy, abym mógł w sposób oczywisty powiedzieć, że tak jest na pewno (...).

Zobacz także

2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej 2021-10-01, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Latos. Poseł PiS odpowiadał na pytania dotyczące stanu pandemii w Polsce, sytuacji na granicy z Białorusią oraz sporu z Czec ... » więcej 2021-09-30, godz. 03:46 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy ... » więcej 2021-09-29, godz. 06:05 Katarzyna Piekarska Gościem Rozmowy Dnia była poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o wojnie hybrydowej i sytuacji na granicy z Białor ... » więcej 2021-09-28, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, a rozmawialiśmy na temat sytuacji na wschodniej granicy i kryzysu migracyjnego. Michał Jędryka: Słucha ... » więcej 2021-09-27, godz. 06:45 Dariusz Kurzawa [wideo] Poseł Dariusz Kurzawa (PSL-Koalicja Polska) był gościem poniedziałkowej „Rozmowy Dnia”. O wyborcach w Niemczech, zmianach we wspólnej polityce rolnej UE i o s ... » więcej
34567