Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-08-19, 02:48 Marcin Kupczyk

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski
Krzysztof Drozdowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Krzysztof Drozdowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. A jej tematem postać wybitnego kryptologa, bydgoszczanina, którego kolejną rocznicę urodzin obchodziliśmy przed kilkoma dniami.Marcin Kupczyk: Marian Rejewski - matematyk i kryptolog, urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy, po maturze wyjeżdża do Poznania, a tam już w 1929 roku, gdy kończył studia, uczestniczył w kursie kryptologiczne zorganizowanym przez Oddział II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Możemy przypuszczać, że został wybrany, bo znał bardzo dobrze język niemiecki i był utalentowanym matematykiem...


To, że znał język niemiecki bardzo mu pomogło. Trzeba zaznaczyć, że kiedy próbowano rozszyfrowywać później szyfr maszynowy Enigmy, to próbowano to robić w jak najtrudniejszy sposób, a Marian Rejewski wiedząc o tym, że Niemcy są dosyć prostym i uporządkowanym narodem, poszedł po linii najmniejszego oporu i to się okazało właśnie jego niebagatelnym sukcesem.

Jakie były dalsze losy Mariana Rejewskiego?

W 1930 roku Marian Rejewski opuszcza uniwersytet w Poznaniu, przenosi się już razem z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim do Pałacu Saskiego w Warszawie, do pracy w biurze szyfrów. Przez kolejne 2 lata próbują łamać kod maszynowy Enigmy, która była używana przez Kriegsmarine - niemiecką marynarkę wojenną. Marian Rejewski dostał taką sekretną misję - zamykany był w osobnym pokoju i tam pracował właśnie nad złamaniem Enigmy dla wojsk lądowych. I to mu się udało 31 grudnia 1932 r., złamał pierwsze szyfry, pierwszy raz odczytał jakąkolwiek niemiecką wiadomość zakodowaną właśnie Enigmą.

Rejewski miał 27 lat, gdy odtworzył wewnętrzną konstrukcję maszyny i opracował sposób odczytania depesz i to właśnie zostało uznane za największe osiągnięcie kryptologiczne, dokonane przez jednego człowieka.

Marian Rejewski w wieku 27 lat dokonał tego, czego niektórzy ludzie nie osiągną przez całe swoje życie...

Zobacz także

2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej 2021-10-01, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Latos. Poseł PiS odpowiadał na pytania dotyczące stanu pandemii w Polsce, sytuacji na granicy z Białorusią oraz sporu z Czec ... » więcej 2021-09-30, godz. 03:46 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy ... » więcej 2021-09-29, godz. 06:05 Katarzyna Piekarska Gościem Rozmowy Dnia była poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o wojnie hybrydowej i sytuacji na granicy z Białor ... » więcej 2021-09-28, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, a rozmawialiśmy na temat sytuacji na wschodniej granicy i kryzysu migracyjnego. Michał Jędryka: Słucha ... » więcej 2021-09-27, godz. 06:45 Dariusz Kurzawa [wideo] Poseł Dariusz Kurzawa (PSL-Koalicja Polska) był gościem poniedziałkowej „Rozmowy Dnia”. O wyborcach w Niemczech, zmianach we wspólnej polityce rolnej UE i o s ... » więcej
34567