Piątek, 24 września 2021 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
NCK
2021-07-14, 06:05 Magdalena Ogórek/Redakcja

Stanisław Szwed

Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
PR PiK - Rozmowa Dnia - Stanisław Szwed
Gościem „Rozmowy Dnia” był Stanisław Szwed - wiceminister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy o strategii demograficznej 2040.

Magdalena Ogórek: Cały czas jeszcze można jeszcze przystąpić do programu „Dobry start”. 300 zł otrzymują rodzice na wyposażenie każdego ucznia w rodzinie. Jak teraz można aplikować i do kiedy?
Stanisław Szwed: Zmieniło się tylko to, że składamy wnioski drogą online. Od 1 lipca została uruchomiona przez ZUS platforma PUE, przez którą składamy wnioski. Wypłata będzie na konta. Wnioski można składać do końca listopada, ale zachęcamy, że robić to wcześniej, bo wtedy wcześniej również pieniądze trafią na konta rodziców – już przed początkiem roku szkolnego, czy na koniec wakacji. To jest tzw. wyprawka szkolna, która ma służyć rodzicom, by wyposażyli dzieci w niezbędne rzeczy do szkoły. W tej chwili mamy już ponad milion osób, które zarejestrowały się drogą elektroniczną. Niektóre osoby otrzymują pierwsze wypłaty z ZUS. Jest tu taka zmiana, że wcześniej realizował to zadanie samorząd, a obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych już tylko drogą elektroniczną. Zasady są takie same – wyprawkę dostaje każde dziecko do 20. roku życia, a przy dzieciach niepełnosprawnych – do 24. roku życia.

Kto jeszcze nie dokonał rejestracji, to teraz jest na to czas. To ważny zastrzyk finansowy, kiedy trzeba ruszyć po wyposażenie tornistra.
- Jeżeli ktoś miałby problemy, to zachęcamy do odwiedzenia placówek ZUS – tam pomogą wypełnić wniosek, założyć profil, można spokojnie z tego skorzystać. Zachęcamy do takiego wsparcia.

Konsultacje strategii demograficznej to projekt, któremu przyglądam się od jakiegoś czasu, realizowany w obrębie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Bardzo ważny, bo należało postawić diagnozę na przykład, dlaczego Polacy powstrzymują się przed posiadaniem kolejnego dziecka, choć bardzo chcą powiększać rodziny. I tu na przykład wyszedł brak stabilności, jeśli chodzi o rynek pracy i mieszkania. To są dwa czynniki szalenie istotne dla młodej rodziny, by decydowała się na potomstwo.
- Szalenie istotne jest tu przygotowanie długofalowej strategii. Strategia demograficzna, którą właśnie przygotowaliśmy jest do 2040 roku. Zakładamy, że wskaźnik dzietności będzie na poziomie 1,8, czyli na 100 rodzących matek, urodzi się co najmniej 800 dzieci. Obecnie ten wskaźnik jest na poziomie 1,38. On wynika też z tego, że jest mniej kobiet w wieku rozrodczym, spowodowany niżem demograficznym. (...)

Zobacz także

2021-09-24, godz. 06:00 Przemysław Sztandera Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera. Strefa istnieje w regionie od 15 lat. Jak wpłynęła na rozwój ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście ... » więcej 2021-09-22, godz. 06:45 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sprawy Turowa i sporu z Komisją Europejską. Magdalena Ogórek: To, że kopalnie podob ... » więcej 2021-09-21, godz. 06:40 Magdalena Rzeczkowska Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W j ... » więcej 2021-09-20, godz. 03:51 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście ostatnich rezolucji Parl ... » więcej 2021-09-17, godz. 03:39 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją ... » więcej 2021-09-16, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków. ... » więcej 2021-09-15, godz. 03:51 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejsk ... » więcej 2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej
12345