Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-06-21, 06:00 Marcin Kupczyk

Marek Gralik [wideo]

Marek Gralik/fot. Archiwum
Marek Gralik/fot. Archiwum
Rozmowa dnia - Marek Gralik
Gościem Rozmowy Dnia był Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Pytaliśmy go m.in. o to, jak minął kolejny rok szkolny w warunkach pandemii, o plan szczepień w szkołach oraz o pomysł wzmocnienia pozycji kuratorów.

Marcin Kupczyk: Dobiega końca kolejny, trudny rok szkolny, naznaczony pandemią. Jak można go podsumować?

Marek Gralik: Dobry dzień by podsumować rok szkolny, bo w piątek tzw. zakończenie roku, choć przypomnę, że to 31 sierpnia jest oficjalna data zakończenia roku szkolnego. Rok był trudny, ponieważ ledwo zaczęta była nauka pierwszego września, to już 26 października została przerwana. Najwięcej pracowały szkoły specjalne, prawie bez ograniczeń, bo to dyrektor decydował czy zawiesić działalność czy nie, w pozostałych przypadkach decydował minister. W czasie kiedy szkoła mogła funkcjonować, to najdłużej funkcjonowały przedszkola, one nie pracowały około miesiąca. Natomiast klasy 1-3 nie działały przez 4 miesiące. Szkoły podstawowe w pełnym zakresie od klasy 1 do 8 funkcjonowały stacjonarnie zaledwie przez 2 tygodnie. Wszystkie szkoły podstawowe pracowały w sposób zdalny, więc to był trudny rok.

Czy możemy mówić o stratach jakie ponieśli uczniowie? Niektórzy twierdzą, że nauka zdalna to nie nauka.

Nauka zdalna to jest nauka, dobrze byłoby gdyby nauka zdalna była dopełnieniem nauki stacjonarnej. Tegoroczne doświadczenia są już dużo większe niż ubiegłoroczne. Faktem jest, że nauka zdalna na pewno nie przyczyniła się do tego, że i wiedza i umiejętności wzrosły wśród uczniów. Pytanie jest takie: na ile zostały one zahamowane, ograniczone. (...).


Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345