Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Forum Rolnika 2021
2021-06-17, 06:00 Magdalena Gill

Wiesława Gierańczyk [wideo]

Wiesława Gierańczyk/fot. Archiwum
Wiesława Gierańczyk/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia: Wiesława Gierańczyk
Gościem rozmowy dnia była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o trwającym w Polsce spisie powszechnym.

Michał Jędryka: Spis powszechny w Polsce trwa już trzeci miesiąc. Właściwie powinien się skończyć, gdyby nie to, że został przedłużony. Czy możemy spróbować go podsumować?

Wiesława Gierańczyk: Na podsumowania jest za wcześnie po 2,5 miesiąca, ale możemy podać najnowsze wyniki, z wczoraj wieczorem. Dotąd spisało się około 30 procent mieszkańców Polski.

To jest bardzo mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy na półmetku czasu przeznaczonego na spis.

To jest ten mankament. Czas biegnie nieubłaganie, natomiast my nie spisujemy się jako mieszkańcy Polski, województwa, w tym tempie, w którym upływa czas, więc mamy ogromną prośbę, żeby tego obowiązku dopełnić jak najszybciej.

Jak wygląda nasz region na tle kraju?

Jesteśmy na poziomie średniej krajowej. Spisało się około 31 procent mieszkańców województwa. Jeżeli jednak spojrzymy na upływ czasu, to nadal nie nadążmy. Gdy będziemy szli w tym tempie, zabranie nam czasu na spisanie wszystkich.

Dla zachęty powiedzmy jeszcze raz, po co jest ten spis, jakie są cele spisu?

To jest jedno z najważniejszych badań. Wszyscy korzystają z tych danych. Nie należy więc postrzegać spisu jako zbierania danych dla ministerstw, dla urzędów, czy dla GUS- u. Jest to badanie pełne, jest to fotografia społeczeństwa naszego kraju. Spis GUS realizuje raz na 10 lat, dlatego to badanie jest wyjątkowe, dostarcza wyjątkowych danych, z których na co dzień korzysta każdy obywatel, mieszkaniec, przedsiębiorca. Są to dane unikalne (...). Wyniki są także ważne dla włodarzy gmin, miast, bo dane spisowe pozwalają na weryfikacje tego, co mamy w rejestrach i systemach administracyjnych (...).


Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345