Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-06-16, 06:05 Redakcja

Jan Kanthak

Jan Kanthak Fot. Wikipedia
Jan Kanthak Fot. Wikipedia
Rozmowa Dnia - Jan Kanthak
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Magdalena Ogórek: Lidia Staroń głosami posłów została wczoraj wybrana na rzecznika praw obywatelskich. Czeka ją jeszcze batalia w senacie. Jak pan ocenia wczorajszy wybór?

Jan Kanthak: Oceniam bardzo korzystnie, ponieważ kandydatura pani Lidii Staroń początkowo była popierana także przez opozycję. To opozycja zwróciła się do PiS - u z wnioskiem o wystawienie kandydatury pani Staroń na funkcję RPO, zaznaczając, że jest gotowa ją poprzeć. Podobnie jak Zjednoczona Prawica. Jak się później okazało, partykularne interesy codziennej politycznej wojny domowej wygrały w myśleniu totalnej opozycji, ale na szczęście sejm przegłosował większością 231 głosów kandydaturę panie senator. Zobaczymy, co się będzie działo w senacie, bo tam większość ma, niestety, obecna opozycja.

Jak długo ten pat będzie trwał, jeśli senat odrzuci tę kandydaturę?

To piąte podejście. Widzimy, że nie udaje się wybrać RPO przez brak zgody senatu. Gdy się słyszy, że ktoś znów został wybrany na RPO, to w społeczeństwie może być takie przeświadczenie, że jest już kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu rzeczników, tymczasem to zawsze jest jedna osoba. Dobrze byłoby, gdyby opozycja poszła po rozum do głowy. Opozycja podkreśla, jak bardzo ważna jest funkcja rzecznika praw obywatelskich. To przede wszystkim w interesie opozycji powinno być jak najszybsze wybranie rzecznika (...).

Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345