Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-06-14, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. Archiwum
Kosma Złotowski/fot. Archiwum
Rozmowa dnia - Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego i o sytuacji Polski w Unii Europejskiej.

Michał Jędryka: Czy coś złego się dzieje ostatnio jeśli chodzi o interesy Polski? Sprawa Turowa, potem PE przyjmuje rezolucję ws. powiązania wypłat pieniędzy unijnych z praworządnością, KE prosi o wycofanie wniosku skierowanego przez premiera do TK, ta sama KE skarży Polskę do TSUE, że obcokrajowcy nie mogą być w partiach, Dania blokuje budowę Baltic Pipe, a USA pozwalają budować Nord Stream 2. Jak się w tym odnaleźć?

Kosma Złotowski: Jak tak wymienia pan wszystko na raz to tak jakby się waliło, a nie jest tak źle. To normalne koleje polityki zagranicznej. Raz dzieje się to, raz dzieje się tamto. Na wiele rzeczy jesteśmy przygotowani. Mamy własną odpowiedź np. na Nord Stream 2. Owszem od lat działaliśmy by budowa została zablokowana, ale szanse na to od początku były bardzo niewielkie. Przede wszystkim zabezpieczamy się w ten sposób, że budujemy Baltic Pipe. Pojawiła się przeszkoda, ale myślę, że do pokonania.

To taki moment czasowy, który może być niebezpieczny, bo jeżeli do 2023 nie wybudujemy Baltic Pipe, to istnieje zagrożenie, że nie będziemy mieli gazu, bo umowa z Rosją się skończy.

Nowej umowy z Rosją prawdopodobnie nie zawrzemy, ale możemy ją przedłużyć. Teraz Rosja jest na to gotowa. Natomiast mamy też gazoport, budujemy następny, więc jesteśmy zabezpieczeni.

TSUE w trybie przyspieszonym rozpatrzy skargę Polski i Węgier jeśli chodzi o zasadę pieniędzy za praworządność. To dobrze czy źle?

Moim zdaniem to, źle że TSUE uległ presji PE. W UE mówi się, że trybunały, sądy powinny być absolutnie niezależne, tym czasem PE w sposób bezczelny wywarł presję na TSUE i trybunał się temu poddał, mówiąc, że rozpatrzy to wcześniej niż miał w planach. Oczywiście PE tę presję wywierał w taki sposób, aby orzeczenie było po myśli PE, zobaczymy jakie będzie, mam nadzieję, że w tym wypadku TSUE się nie ugnie. (...).

Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345