Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
BSM - Trzciniec
2021-02-26, 06:05 Michał Jędryka

Łukasz Schreiber

Minister Łukasz Schreiber/fot. Facebook - Łukasz Schreiber Poseł na Sejm RP
Minister Łukasz Schreiber/fot. Facebook - Łukasz Schreiber Poseł na Sejm RP
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Łukasz Schreiber
Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.

Michał Jędryka: Co się stało w Sejmie? Solidarna Polska nie głosowała tak jak PiS? Przegłosowano wniosek opozycji dot. informacji ministra kultury. Opozycja się cieszy, czy ma z czego?

Łukasz Schreiber: I tak, i nie. Sama informacja, to ani straszna, ani fundamentalna sprawa. Nie ma tu nic do ukrycia. Raczej martwi styl w jakim to zrobiono, bowiem wystarczyłoby, żeby na posiedzeniu rządu, czy na spotkaniu władz, zasygnalizować taką chęć ze strony naszych koalicjantów i na pewno informacja mogłaby zostać w taki czy inny sposób przedstawiona. Nie rozumiem tego, to jak sądzę, to próba jakiegoś udowodnienia swojej siły, czy wartości, tylko, generalnie, jak pan zauważa, najbardziej z takiego zachowania cieszy się później opozycja. To przyćmiewa sprawy znacznie ważniejsze, tak jak to co dziś przedstawi premier odnośnie krajowego planu odbudowy, czy kwestia bezpiecznej infrastruktury, setek bezpiecznych przejść dla pieszych, które powstaną. (...).

W Sejmie rozgorzał też spór o VAT. Opozycja podnosi, media podnoszą, że 85 mld zł jest zaległości, o co chodzi?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Tak naprawdę PO próbuje przykryć swój własny wstyd, niechlubne osiągnięcie z czasów swoich rządów. Trzykrotne zwiększenie luki w VACIE, bo ona wtedy wzrosła z 8-9% do przeszło 25%, były pozorowane działania w ostatnim roku drugiej kadencji, oni mówią, że te działania polepszyły sytuację dzisiaj. Fakty są brutalne, przyznaje to nawet KE, którą trudno posądzić o nadmierną sympatię do naszego obozu. Z jej raportów jasno wynika, że dwukrotnie jest mniejsza ta luka, poziom ok. 12%, czyli znacznie poniżej średniej unijnej. To są fakty, a cała reszta to jest próba przykrywania tej rzeczywistości. To, że luka dalej istnieje to jest odkrycie na miarę Magellana. Trzeba pamiętać, że w każdym kraju w którym jest wolny rynek ta luka na jakimś poziomie będzie występowała. (...).

Zobacz także

2021-04-21, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna (Lewica) z Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Tematem sytuacja na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Jestem przekon ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:30 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy w kontekście zbliżającego się gł ... » więcej 2021-04-19, godz. 05:59 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o wydarzeniach ostatniego tygodnia, w szczególności związanych z orzeczeniem Trybunału K ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:39 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Dariusz Kurzawa (PSL), z którym rozmawialiśmy o zakończonym posiedzeniu Sejmu oraz o inicjatywie powstania Chadecji Polskiej. ... » więcej 2021-04-15, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak z Porozumienia Jarosława Gowina. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowiadał na pytania o spór w sprawie ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:20 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o okolicznościach zwolnienia Sławomira N. z areszt ... » więcej 2021-04-13, godz. 06:22 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmowa m.in. o sytuacji epidemicznej i zbliżających się głosowaniach w sprawie Kraj ... » więcej 2021-04-12, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł i historyk, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o weekendowych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, o tym czy znamy ... » więcej 2021-04-09, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński. Bydgoski polityk odpowiadał na pytania, czy Lewica poprze w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy, o zbliżający si ... » więcej 2021-04-08, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy na temat perspektyw koalicji Zjednoczonej Prawicy oraz zapowiedzi Nowego Ładu. Michał ... » więcej
12345