Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-02-25, 06:43 Michał Jędryka

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski./fot. archiwum PR PiK
Krzysztof Gawkowski./fot. archiwum PR PiK
Rozmowa Dnia: Krzysztof Gawkowski
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii.

Michał Jędryka: Gorąco było wczoraj w sejmie, tuż przed pana wnioskiem formalnym. Co powoduje takie emocje?

Krzysztof Gawkowski: Brak procedur, które pozwalałyby opozycji normalnie rozmawiać z rządzącymi. Mam wrażenie, że sejm, który obecnie pełni swoją rolę ustawodawczą, stał się jednak sejmem niemym, w którym opozycja ma słuchać, a nie może mówić. Do sejmu wczoraj niespodziewanie przybył premier Morawiecki, który opowiadał o tym, jak wygląda stan finansów publicznych w Polsce. Kiedy chcieliśmy się do tego odnieść, ten głos nie został nam udzielony. I stąd te emocje. Nie chodzi o to, że my jesteśmy opozycją, która nie chcę rozmawiać. My jesteśmy opozycją, której się nie pozwala mówić. Nie można robić z sejmu miejsca kultu jednostki, pana premiera Mateusza Morawieckiego, a wszystkich pozostałych spychać do kąta, i pokazywać im, że wasz czas na wypowiedź się skończył po minucie.

Natomiast zawsze można pytać o merytoryczność tych wypowiedzi. Nie mówię tylko o opozycji, czy o stronie rządowej, ale te wypowiedzi stają się coraz częściej emocjonalne, a nie merytoryczne.

Emocjonalnie stają się wtedy, kiedy okazuje się, że premier ma na swoją wypowiedź godzinę, a posłowie opozycji minutę. I to posłowie z trzech klubów mają po minucie, z czego każdą trzeba na mównicy wykorzystywać fortelem, bo to muszą być wnioski formalne. To nie jest normalne procedowanie w państwie, w którym chce się z opozycją prowadzić dialog. Jeżeli chce się rozmawiać, prowadzić dialog, przedstawia się argumenty i liczy się z krytyką. Będzie ona merytoryczna, mniej merytoryczna. Ale tutaj nie chodzi o szaleństwo wypowiedzi, chodzi o to, żeby to było pięć minut. Szanowni państwo, jeżeli czasami oglądacie sejm, nie dziwię się waszej irytacji, bo możecie wysłuchać jednej strony, a druga jest zepchnięta do narożnika (...).

Zobacz także

2021-04-21, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna (Lewica) z Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Tematem sytuacja na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Jestem przekon ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:30 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy w kontekście zbliżającego się gł ... » więcej 2021-04-19, godz. 05:59 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o wydarzeniach ostatniego tygodnia, w szczególności związanych z orzeczeniem Trybunału K ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:39 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Dariusz Kurzawa (PSL), z którym rozmawialiśmy o zakończonym posiedzeniu Sejmu oraz o inicjatywie powstania Chadecji Polskiej. ... » więcej 2021-04-15, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak z Porozumienia Jarosława Gowina. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowiadał na pytania o spór w sprawie ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:20 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o okolicznościach zwolnienia Sławomira N. z areszt ... » więcej 2021-04-13, godz. 06:22 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmowa m.in. o sytuacji epidemicznej i zbliżających się głosowaniach w sprawie Kraj ... » więcej 2021-04-12, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł i historyk, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o weekendowych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, o tym czy znamy ... » więcej 2021-04-09, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński. Bydgoski polityk odpowiadał na pytania, czy Lewica poprze w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy, o zbliżający si ... » więcej 2021-04-08, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy na temat perspektyw koalicji Zjednoczonej Prawicy oraz zapowiedzi Nowego Ładu. Michał ... » więcej
12345