Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-02-22, 06:00 Agnieszka Marszał

Józef Łyczak

Józef Łyczak
Józef Łyczak
Rozmowa Dnia Józef Łuczak
Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wobec prac nad nową opłatą medialną.

Agnieszka Marszał: w piątek zakończyło się trzydniowe posiedzenie senatu, a na tym posiedzeniu senat debatował między innymi nad projektem ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Chodzi o to, że przedsiębiorcy mogliby się ubiegać o 70% odszkodowania za szkody majątkowe spowodowane pandemią. Projekt tej ustawy trafi do sejmu - tak zdecydował senat. Pana zdaniem to jest dobry projekt czy nie?

Józef Łyczak: Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który zaproponował tak kompleksową pomoc dla gospodarki w związku z pandemią. Do tej pory do polskich firm trafiło ponad 185 mld zł, dzięki temu uratowaliśmy 6,5 mln miejsc pracy - i tak można długo wymieniać. Podczas długiego i burzliwego posiedzenia senatu omawiany był projekt ustawy odszkodowawczej. Na ten projekt przywidziano około 40 miliardów złotych. Projektodawcy nie wskazują jednak źródła finansowania tego wsparcia. Wskazują, tak jak pani redaktor zaznaczyła, że poszkodowani, jeżeli udowodnią swoją stratę - bo to trzeba udowodnić - powinni otrzymać otrzymać 70% rekompensaty. Ten projekt budził wiele kontrowersji, również jedną z nich było to że, z tej kwoty 40 miliardów, ponad połowa, czyli 22 miliardy mają trafić do właścicieli galerii - tak to mniej więcej było określone. Zdania były więc na ten temat różne. Jesteśmy oczywiście za tym, żeby pomagać, jeżeli tylko będzie na to stać budżet, bo taka pomoc wiąże się z nowelizacją budżetu.

No właśnie, czy państwo polskie stać na taką kolejną pomoc - takie pytania również z mównicy w senacie padały, senatorowie zgłaszali takie wątpliwości...

Ci, którzy pisali tę ustawę, nie wskazują źródła finansowania. Ja nie jestem ministrem finansów, mam nadzieję, że w sejmie minister finansów wypowie się na tent temat, i wtedy się dowiemy, czy znajdą się na ten cel pieniądze (..)

Zobacz także

2021-04-21, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna (Lewica) z Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Tematem sytuacja na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Jestem przekon ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:30 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy w kontekście zbliżającego się gł ... » więcej 2021-04-19, godz. 05:59 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o wydarzeniach ostatniego tygodnia, w szczególności związanych z orzeczeniem Trybunału K ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:39 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Dariusz Kurzawa (PSL), z którym rozmawialiśmy o zakończonym posiedzeniu Sejmu oraz o inicjatywie powstania Chadecji Polskiej. ... » więcej 2021-04-15, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak z Porozumienia Jarosława Gowina. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowiadał na pytania o spór w sprawie ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:20 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o okolicznościach zwolnienia Sławomira N. z areszt ... » więcej 2021-04-13, godz. 06:22 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmowa m.in. o sytuacji epidemicznej i zbliżających się głosowaniach w sprawie Kraj ... » więcej 2021-04-12, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł i historyk, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o weekendowych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, o tym czy znamy ... » więcej 2021-04-09, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński. Bydgoski polityk odpowiadał na pytania, czy Lewica poprze w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy, o zbliżający si ... » więcej 2021-04-08, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy na temat perspektyw koalicji Zjednoczonej Prawicy oraz zapowiedzi Nowego Ładu. Michał ... » więcej
12345