Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-02-19, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

prof. Jacek Woźny

prof. Jacek Woźny
prof. Jacek Woźny
PR PiK - Rozmowa Dnia - prof. Jacek Woźny
Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników naukowych.

Michał Jędryka: 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony w ubiegłym roku z okazji rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czego życzyłby Pan sobie, uczelni i swoim kolegom-naukowcom w to święto?
Prof. Jacek Woźny: W pierwszym rzędzie życzyłbym wszystkim nam, a szczególnie najwybitniejszym kolegom takich osiągnięć, jakie miał Mikołaj Kopernik. Bez konieczności zapisywania ich poprzez noty i punkty. Jego największe dzieło nie było punktowane, a jednak weszło do historii świata i cywilizacji.

Pana jako historyka chyba najbardziej dotyka to, co się obecnie w nauce dzieje, bo odkrycia archeologiczne - na przykład w Bydgoszczy - nie interesują nikogo w Brazylii. Trudno więc opublikować to w międzynarodowym czasopiśmie?
- Osobiście jako autor, obok innych kolegów - archeologów i historyków, wielokrotnie publikowaliśmy swoje teksty w Kronice Bydgoskiej – ku wiedzy bydgoszczan i ku poszerzeniu wiedzy o Bydgoszczy. Kronika nie ma setek punktów, ma ich zaledwie kilka czy kilkanaście, jest to więc problem. Jako naukowcy musimy jednak pogodzić pracę na rzecz regionu i miasta - bo jest to nieodzowne, to „sól pracy naukowej” dla miejscowego społeczeństwa - z wielką nauką, prowadzoną na skalę polską i ponad polską.

Na pewno nauka polska – tak, jak całe życie społeczne - jest dotknięta sytuacją epidemiczną. Na pewno bardzo mocno dotknęło to działalność dydaktyczną uczelni. Czy również wpłynęło na badania naukowe?
- Jeśli chodzi o naukę na naszej uczelni, to ona się toczy, nawet staramy się zwiększyć środki. W tej chwili myślimy choćby o unowocześnieniu bazy serwerowej uniwersytetu, bo informacji przybywa, a serwery są nieco już zawodne. Mamy ku temu środki, w najbliższym czasie będziemy chcieli inwestować choćby z obligacji, na których użycie dostaliśmy zgodę i to jest wielki sukces uczelni.
Obecnie wydajemy owoce swojej pracy sprzed kilku lat. Za kilka lat okaże się pewnie, jak epidemia wpłynęła zwłaszcza na nauki społeczne - na badania populacyjne, gdzie jest kłopot z kontaktem z dużymi zbiorowościami ludzkimi. (…)

Zobacz także

2021-04-21, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna (Lewica) z Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Tematem sytuacja na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Jestem przekon ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:30 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy w kontekście zbliżającego się gł ... » więcej 2021-04-19, godz. 05:59 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o wydarzeniach ostatniego tygodnia, w szczególności związanych z orzeczeniem Trybunału K ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:39 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Dariusz Kurzawa (PSL), z którym rozmawialiśmy o zakończonym posiedzeniu Sejmu oraz o inicjatywie powstania Chadecji Polskiej. ... » więcej 2021-04-15, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak z Porozumienia Jarosława Gowina. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowiadał na pytania o spór w sprawie ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:20 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o okolicznościach zwolnienia Sławomira N. z areszt ... » więcej 2021-04-13, godz. 06:22 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmowa m.in. o sytuacji epidemicznej i zbliżających się głosowaniach w sprawie Kraj ... » więcej 2021-04-12, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł i historyk, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o weekendowych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, o tym czy znamy ... » więcej 2021-04-09, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński. Bydgoski polityk odpowiadał na pytania, czy Lewica poprze w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy, o zbliżający si ... » więcej 2021-04-08, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy na temat perspektyw koalicji Zjednoczonej Prawicy oraz zapowiedzi Nowego Ładu. Michał ... » więcej
12345