Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
BSM - Trzciniec
2021-02-15, 06:00 Agnieszka Marszał

Wojciech Jaranowski

Wojciech Jaranowski/fot. Archiwum
Wojciech Jaranowski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Wojciech Jaranowski
Gościem Rozmowy Dnia był Wojciech Jaranowski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Rozmawialiśmy o szczepieniu nauczycieli przeciw Covid-19 i Programie Rozwoju Gospodarczego Województwa.

Agnieszka Marszał: Wiemy już, że kolejni uczniowie nie wrócą do szkół w lutym. Chyba można było spodziewać się takiej decyzji, chociaż pewnie zupełnie innej chciałaby i większość rodziców, i większość uczniów. A jakie są nastroje wśród nauczycieli?
Wojciech Jaranowski: Z rozmów z nauczycielami wynika, że też chcieliby wrócić do normalnej nauki stacjonarnej, jeśli chodzi o wszystkie klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Za szkołą więc tęsknią nie tylko uczniowie, rodzice, ale również i nauczyciele.

Czy Pana zdaniem powrót do nauki stacjonarnej powinien być uzależniony od tego, jak będą przebiegać szczepienia wśród nauczycieli?
- Oczywiście. Narodowy program szczepień obejmuje jak najbardziej nauczycieli i wydaje się, że to powinno być równoległe i powiązane. Szczepienia nauczycieli, ale także również pracowników administracji i obsługi mogą spowodować szybszy powrót do nauki stacjonarnej wszystkich klas. Uważam, że mamy dobry wynik, jeśli chodzi o zgłoszenia nauczycieli do programu, bo chęć zaszczepienia się zgłosiło 65 proc. wszystkich…

...w skali kraju, w pierwszej turze, w której zgłaszali się głównie nauczyciele, którzy już uczą stacjonarnie, czyli ci z klas 1-3.
- Przede wszystkim, ale również inni. Poza tym od dzisiaj jest możliwość dalszej rejestracji na szczepienia. Bardzo zachęcam , aby zaszczepiła się większość nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, bo to oznacza możliwość szybkiego powrotu do normalnej nauki stacjonarnej. Oczywiście pojawiły się również negatywne opinie nagłaśniane przez inny związek zawodowy, ale jeśli chodzi o nasz związek, to jesteśmy jak najbardziej za programem szczepień. Niezależnie jaka to szczepionka, to zawsze jest to ochrona przed utratą zdrowia, a nawet życia, więc uważam, że dobrze się stało, że nauczyciel znaleźli się we wcześniejszej grupie. (...)

Zobacz także

2021-04-21, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna (Lewica) z Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Tematem sytuacja na Ukrainie. Magdalena Ogórek: Jestem przekon ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:30 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy w kontekście zbliżającego się gł ... » więcej 2021-04-19, godz. 05:59 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o wydarzeniach ostatniego tygodnia, w szczególności związanych z orzeczeniem Trybunału K ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:39 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Dariusz Kurzawa (PSL), z którym rozmawialiśmy o zakończonym posiedzeniu Sejmu oraz o inicjatywie powstania Chadecji Polskiej. ... » więcej 2021-04-15, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak z Porozumienia Jarosława Gowina. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowiadał na pytania o spór w sprawie ... » więcej 2021-04-14, godz. 06:20 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o okolicznościach zwolnienia Sławomira N. z areszt ... » więcej 2021-04-13, godz. 06:22 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmowa m.in. o sytuacji epidemicznej i zbliżających się głosowaniach w sprawie Kraj ... » więcej 2021-04-12, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł i historyk, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o weekendowych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, o tym czy znamy ... » więcej 2021-04-09, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński. Bydgoski polityk odpowiadał na pytania, czy Lewica poprze w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy, o zbliżający si ... » więcej 2021-04-08, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy na temat perspektyw koalicji Zjednoczonej Prawicy oraz zapowiedzi Nowego Ładu. Michał ... » więcej
12345