Niedziela, 28 lutego 2021 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-01-21, 06:00 Marcin Kupczyk

Krzysztof Poskrop

Krzysztof Poskrop/fot. Facebook
Krzysztof Poskrop/fot. Facebook
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Poskrop
Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program wpływa zmniejszenie liczby dawek, ogłoszone przez producenta i na jakie kłopoty napotykają mieszkańcy regionu?Marcin Kupczyk: Jak w tej chwili przebiegają szczepienia i przygotowania do dalszych szczepień w naszym regionie? Proszę też o przypomnienie, bo tego nigdy za wiele, jakie są formy rejestracji.

Krzysztof Poskrop: Udało się utworzyć infolinię i punkty informacyjne we wszystkich gminach naszego regionu. Te punkty głównie mają zająć się dowozem osób, które nie będą w stanie dojechać na szczepienie. Są te osoby z tak zwaną pierwszą grupą niepełnosprawności oraz inne osoby, które z innych różnych przyczyn nie będą w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień i tam takie osoby, które zarejestrują się na szczepienie będą mogły zgłosić się do określonej gminy, do koordynatora i umówić taką możliwość dojazdu. Lista punktów informacyjnych i telefony do nich są zamieszczone na stronie Urzędu Wojewódzkiego, również każda gmina opublikowała taką informację swoich stronach internetowych, numer takiej infolinii gminnej jest podany. Poza tym zachęcam do odwiedzenia strony szczepimy się. Jest to strona Ministerstwa Zdrowia, na której są szczegółowe informacje dotyczące szczepień, informacje o poziomie szczepień, o punktach, w których można się zaszczepić i przechodząc właśnie do punktów, w których można się szczepić to mamy 3 formy rejestracji. Pierwszą jest to właśnie punkt szczepień. Informacje o nim można znaleźć właśnie na stronie szczepimy się. Kolejną możliwością zarejestrowania się do szczepienia to infolinia numer 989. I trzecia to forma elektroniczna. Jeżeli ktoś posiada Internetowe Konto Pacjenta to poprzez to konto również może zarejestrować się do szczepienia. Chciałbym zwrócić uwagę, żeby rejestrować się jednak w gminie, w której zamieszkujemy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby skorzystać z możliwości dowiezienia,

Jak zapowiedziane i faktycznie już zmniejszenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer/BioNTech wpływa na przebieg szczepień w naszym regionie? O ile szczepionek mniej dostał nasz region niż pierwotnie miał dostać? Co z grupą „0”, czyli medykami i co z podopiecznymi dps-ów? Czy druga dawka szczepionki będzie dla nich zagwarantowana po 21 dniach od pierwszej?

Firma Pfizer zmniejszyła dostawy praktycznie do wszystkich państw europejskich. W tej chwili nie są zagrożone szczepienia drugą dawką, dlatego że w momencie rozpoczęcia szczepień, kiedy szczepionki były przekazywane do szpitali węzłowych, to część szczepionek została przekazana żeby zaszczepić pierwszą grupę, ale połowa z nich została właśnie na zabezpieczenie drugiej dawki. Tutaj nie ma żadnych obaw w tej chwili, żeby było ryzyko, że ktoś nie zostanie we właściwym terminie zaszczepiony drugą dawką. Zabezpieczone również są szczepienia osób przebywających w domach pomocy społecznej i te szczepienia już się rozpoczęły. Możemy mówić, że te szczepienia będą przebiegały planowo, ma żadnych informacji, żeby tutaj coś było zagrożone. Podobnie jeżeli chodzi o szczepienia grup 80 plus, 70 plus. Tutaj również ilości szczepionek nie zostały zmniejszone, natomiast faktycznie zmniejszona została liczba szczepionek osób z grupy „0”, medyków i tutaj te ograniczenia zostały wprowadzone. Jeszcze jest precyzyjnie ustalane o ile będą zmniejszone te dostawy, natomiast szczepienia medyków będą przedłużone, prawdopodobnie gdzieś około połowy lutego.

Jeśli chodzi o liczby dostępnych szczepionek, to wiemy, że każda przychodnia dostaje 30 szczepionek na tydzień. To bardzo mało. Już wiemy, że brakuje. Już telefonują do nas słuchaczy. Jedno to usłyszeć, że szczepionki nie ma, a druga rzecz - co dalej? To nasi słuchacze chcieliby wiedzieć.

To prawda. Liczba szczepionek, która jest w tej chwili przydzielana na poszczególne punkty szczepień nie jest wielka, to 30 na jeden punkt. Istotnie, jeżeli chodzi o duże miejscowości w naszym regionie, praktycznie już limity szczepionek zostały można powiedzieć wyczerpane, zapisy na na szczepienia. Zapisy z terminem do końca marca, za chwilę będą na kolejne okresy. Szczepionki będą systematycznie dostarczane. Musimy brać pod uwagę, że Unia Europejska rozmawiała z kilkoma podmiotami i tutaj również, powołam się na konferencję ministra Dworczyka, który informował, że jest spora szansa na to, żeby firma Astra Zeneca i jej szczepionka, uzyskała akredytację na rynku europejskim i to umożliwi zwiększenie ilości szczepionek, które będą mogły być wyszczepiane w naszym kraju.

Ale kiedy?

Jest szansa, żeby w przeciągu około dwóch tygodni taką akredytację ta szczepionka dostała, natomiast jest to też niezależne od nas. Są to badania. Muszą to ocenić specjaliści, aczkolwiak mam nadzieję, że faktycznie ten termin około dwóch tygodni jest realny, że będzie akredytacja tej szczepionki i to otworzy jakby drogę do tego, żeby ta szczepionka na naszym rynku się znalazła się. Mielibyśmy już trzech dostawców: Pfizer/BioNtech, Modernę i Astra Zenecę, więc uważam, że to powinno w jakimś bliskim czasie poprawić sytuację.

Wróćmy do naszego regionu, bo mamy szereg zgłoszeń od naszych radiosłuchaczy o tym że infolinie są przeciążone, że szczepionek już nie ma. Słuchacze dowiadują się, że mogą się zapisać 50 km od miejsca zamieszkania. To ludzi bardzo niepokoi i denerwuje.

Nie mamy rejonizacji, więc każdy obywatel ma prawo zapisać się do dowolnego punktu szczepień, gdzie akurat jeszcze są wolne szczepionki. Przy osobach starszych, zwłaszcza tych, które chciałyby korzystać z transportu, który organizuje gmina, bardzo bym prosił o wykazanie cierpliwości i rejestrowanie się jednak w swoich gminach po to, żeby można było sprawnie ten transport zorganizować. Starsza osoba, która wiadomo, że będzie musiała przejść procedurę, czyli trzeba będzie zgłosić się do punktu szczepień, wypełnić ankietę, lekarz będzie musiał ocenić czy tę osobę można zaszczepić... Będzie co wymagało czasu. Po szczepieniu musimy odczekać i sprawdzić czy nie ma jakichś niewłaściwych objawów po zaszczepieniu plus gdybyśmy jeszcze mieli doliczyć ten czas podróży, zmęczenie, uważam, że nie jest to dobre rozwiązanie i najlepszym jest jednak troszeczkę odczekać i zarejestrować się w swojej gminie.

Jak zapisać się do punktów mobilnych, gdzie odnaleźć kontakt z takim punktem, bo znów mamy od naszych słuchaczy sygnały, że teoria rozchodzi się z praktyką. Operator ogólnopolskiej infolinii dysponuje wiedzą, że dana placówka ma jednostkę mobilną a potem okazuje się w praktyce, tu u nas w gminie, w mieście, że takiej mobilnej jednostki nie posiada.

Potwierdzam, że jest rozdźwięk między tym, co zostało ustalone między NFZ-em a punktami szczepień. Do nas również dochodzą takie sygnały. Narodowy Fundusz Zdrowia zbiera te informacje, będzie je weryfikował. Praktycznie wszystkie punkty szczepień w momencie wypełniania deklaracji składały oświadczenie o tym, że mają możliwość zorganizowania takich punktów mobilnych, więc jestem zdziwiony tym, że teraz punkt szczepień twierdzi, że takiego punktu mobilnego nie organizuje, nie ma i nie będzie świadczył takiej usługi. Jesteśmy w kontakcie z NFZ-em, są podejmowane działania, żeby tę sytuację wyjaśnić, również na poziomie Ministerstwa Zdrowia. NIe uszło to naszej uwadze.

Przypomnijmy jeszcze kalendarium szczepień, bo o tym nigdy za wiele. Od 15 stycznia na szczepienia mogą się rejestrować osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia seniorzy, którzy skończyli 70 lat. Szczepienia obu grup mają się rozpocząć 25 stycznia, ale pojawia się także pytanie czy po 22 stycznia można będzie jeszcze rejestrować tych najstarszych, powyżej osiemdziesiątki, kiedy wchodzi termin dla tych 70 plus czy już nie?

Oczywiście, jest to początek rejestracji dla tej grupy, to jest otwarcie możliwości zarejestrowania się dla tej grupy, a nie zamknięcie w ciągu tygodnia możliwości rejestracji. Na spokojnie te osoby będą mogły w kolejnych terminach rejestrować się i będą zaszczepione.

A ile będą miały czasu?

W tej chwili jest aktywacja szczepień poszczególnych grup na 60 dni. 60 dni na zarejestrowanie, natomiast czy będzie to przedłużane? W tej chwili trudno powiedzieć. Bardzo możliwe. Tak, jak były przedłużone szczepienia dla medyków, niewykluczone że również i w tej grupie to nastąpi, ale na dzisiaj o tym się jeszcze nie mówi. Jest to początek rejestracji, zgłoszenie i rozpoczęcie rejestracji jest aktywne na okres 60 dni.

Czy w związku z obecną sytuacją 25 stycznia rzeczywiście ruszą szczepienia seniorów?

25 stycznia ruszą szczepienia seniorów, tak jak ruszyły szczepienia dps-ów. Szczepionki dotarły. Szczepienia się rozpoczęły.

Zobacz także

2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej 2021-02-15, godz. 06:00 Wojciech Jaranowski Gościem Rozmowy Dnia był Wojciech Jaranowski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświ ... » więcej
12345