Niedziela, 28 lutego 2021 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2021-01-15, 06:29 Katarzyna Prętkowska

Paweł Szramka

Paweł Szramka
Paweł Szramka
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń epidemicznych planują odmrożenie swoich lokali, a także harmonogram Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID -19.

Katarzyna Prętkowska: Lubi pan jadać posiłki poza domem?

Paweł Szramka: Zawsze jest to urozmaicenie, zwłaszcza kiedy jest się ze znajomymi, są to ciekawe i przyjemne momenty.

Pytam o to dlatego, że wydaje się, że już niedługo będzie szansa taki posiłek w restauracji zjeść, ale nie z powodu poluzowania obostrzeń, a z powodu ogólnopolskiej akcji restauratorów „Otwieramy!”. Restauratorzy w Polsce podejmują takie radykalne kroki. chcą otwierać swoje lokale, także w Toruniu 16 stycznia ma otworzyć się jedna z restauracji oraz cukiernia, jak pan to skomentuje?

Nie dziwię się wcale przedsiębiorcom, że zaczynają otwierać swoje biznesy, ponieważ zostały one wątpliwie prawnie zamknięte, bo w większości rozporządzeniami, taki aktami prawnymi, które są niższe niż Konstytucja, niż ustawa. Ponadto przedsiębiorcy nie otrzymują takiej pomocy o jakiej zazwyczaj rządzący mówią, bo wielu przedsiębiorców, ze względu na nr PKD nie załapało się na tarcze antykryzysowe. Ponadto wielu przedsiębiorców od kilku miesięcy nie ma absolutnie żadnego wsparcia, a cały czas muszą płacić podatki, opłaty za to że mogą sprzedawać alkohol, więc to się namnaża. Jeśli ktoś nie ma możliwości zarabiania, zakazuje mu się prowadzenia działalności, a do tego cały czas ciążą, na mim te opłaty, to nie dziwmy się, że ludzie, którzy pracowali dłuższą część swojego życia na ten dorobek - nie chcą go teraz stracić.

Złożył pan interpelację do Ministerstwa Rozwoju ws. opłat za koncesje alkoholowe, które restauracje muszą płacić, mimo że alkoholu właściwie teraz nie sprzedają.

Jeszcze odpowiedzi nie ma. Ja w ogóle byłem zdziwiony, że to dalej funkcjonuje, skoro mamy pandemię, skoro przedsiębiorcy nie mogą sprzedawać alkoholu, gdzie jest logika w tym aby płacili za pozwolenia na tę sprzedaż? Zdawało się, że rząd nawet bez konsultacji odciąży przedsiębiorców, a tu się okazało, że trzeba o to prosić. Liczę na to, że interpelacja trafi na kogoś kto podejmie ten temat w ministerstwie i zdecyduje się na to by przynajmniej odroczyć te opłaty, a najlepiej byłoby gdyby, skoro, ludzie nie mogli zarabiać w tym czasie, zwolnić ich z tych opłat (...).

Zobacz także

2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej 2021-02-15, godz. 06:00 Wojciech Jaranowski Gościem Rozmowy Dnia był Wojciech Jaranowski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświ ... » więcej
12345