Niedziela, 28 lutego 2021 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2021-01-11, 06:00 Michał Jędryka

Adam Banaszak

Adam Banaszak
Adam Banaszak
Rozmowa Dnia - Adam Banaszak
Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której głównym punktem sporu jest próba likwidacji możliwości odmowy przyjęcia mandatu.

Michał Jędryka: Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, która ma znowelizować kodeks postępowania w sprawach wykroczeń. Jego celem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, że nie będzie możliwa odmowa przyjęcia mandatu. Ten projekt zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast Porozumienie już zapowiedziało, że go nie popiera. Jak to będzie: czy Prawo i Sprawiedliwość będzie próbowało przekonać Porozumienie do głosowania za tym projektem?

Adam Banaszak: Po pierwsze, nie do końca wiem, jaki jest cel tego projektu, a tłumaczenie jest takie, że ma to uprościć procedury, przyspieszyć działanie sądów. Naszym zdaniem, to nie jest dobra droga do poprawy pracy sądów, czy przyspieszania podejmowania przez nie decyzji, jeżeli projektem poselskim, w dodatku bez szerokich konsultacji społecznych wprowadza się rozwiązanie, które w istotny sposób zmienia system prawny. Jeżeli to rozwiązanie przeszłoby, mamy sytuację, w której obywatel na starcie jest winny, a w sądzie musi udowodnić swoją niewinność. Nie jest to w żaden sposób akceptowalne. Co do pytania pana redaktora, czy będziemy przekonywani przez Prawo i Sprawiedliwość, trudno mi powiedzieć. Po prostu nie widzę obszaru, w którym moglibyśmy dać się przekonać, dlatego, że tak fundamentalna zmiana systemu prawnego na pewno nie może być przeprowadzana projektem poselskim, szybką ścieżką. Oczywiście, jesteśmy cały czas za upraszczaniem funkcjonowania sądów, za przyspieszaniem spraw, ale to się nie może odbywać poprzez podważanie podstawowych praw obywatelskich (...).

Zobacz także

2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej 2021-02-15, godz. 06:00 Wojciech Jaranowski Gościem Rozmowy Dnia był Wojciech Jaranowski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświ ... » więcej
12345