Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2020-12-02, 06:05 Redakcja

Mariusz Kałużny

Poseł Mariusz Kałużny Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
Poseł Mariusz Kałużny Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mariusz Kałużny
Gościem Magdaleny Ogórek był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmowa dotyczyła między innymi dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

Magdalena Ogórek: W poniedziałek weszła w życie ustawa antyprzemocowa - niezwykle ważny dokument, niezwykle ważne ustalenia. Po raz pierwszy w Polsce dochodzi do sytuacji, kiedy w przypadku przemocy domowej sprawca zostanie natychmiast odizolowany od ofiary. Dlaczego przez tyle lat żadna z ekip, które cały czas mówiły o tym, że przemoc domowa jest ważnym tematem, nie mogły takich ustaleń wprowadzić w życie?
Mariusz Kałużny: Rzeczywiście to bardzo ważna ustawa. Ciężko mi odpowiedzieć, dlaczego nie weszła w życie. Bardzo wiele – zwłaszcza na Lewicy – mówi się o prawach kobiet i o tym, żeby bronić ofiary, ale za tym nie idą żadne czyny. Zresztą Lewica słynie z tego, że jak rządziła, żadnego ze swoich postulatów nie wprowadziła.
Jako Solidarna Polska pracowaliśmy nad tą ustawą w zespole. Udało się ją przeprowadzić przez Sejm i wcielić w życie i to jest bardzo ważne. Słusznie rozeznaliśmy, bo Ministerstwo Sprawiedliwości też dysponuje funduszem i wieloma zadaniami z zakresu przeciwdziałania przestępczości, pomagania ofiarom przemocy i przestępczości i stąd ta diagnoza. Wiedzieliśmy, gdzie jest tak naprawdę problem i dlaczego pomoc ofiarom nie działa. Działo się tak dlatego, że często oprawca wracał - po krótkiej czy dłuższej interwencji – do domu. To powodowało, że ofiary bały się zgłaszać jakąkolwiek przemoc, bo nic się nie zmieniło, za chwilę działo się to samo.

Były takie sytuacje, że sprawca po takiej historii zabijał swoją ofiarę.
- Poruszającą historię opowiedział minister Ziobro na konferencji. Gdy był młodym prokuratorem, przyszła do niego pani, prosiła o pomoc, była ofiarą przemocy swojego partnera. Wówczas przełożeni wskazali ministrowi Ziobro, że tak naprawdę rozwiązania, które funkcjonują nie są wystarczające i mogą zaszkodzić, bo ten, który stosuje przemoc będzie wiedział, że ofiara to zgłosiła. Była więc pewna bezradność. Minister Ziobro opowiadał, że spotkanie miało miejsce w piątek, a w poniedziałek dowiedział się od kolegi, że ta kobieta została zabita. Są więc dramaty w społeczeństwie, które odbywają się w czterech ścianach i ciężko czasem pomóc, jak nie ma dobrych rozwiązań…

Minister Romanowski wczoraj mówił mi, że być może czasem nie rozwiązuje się jakiegoś tematu, żeby można było cały czas mówić politycznie i robić z niego polityczny użytek. Mam nadzieję, że tak nie było, ale prawdą jest, że to PiS było atakowane np. w związku z konwencją stambulską, a w tym momencie ten rząd wprowadza zapisy, wyznaczające najwyższe standardy ochrony prawnej najsłabszych w UE.
- Oczywiście, my jesteśmy przeciwnikami konwencji stambulskiej i niejednokrotnie mówiliśmy dlaczego. Podam obrazowy przykład – z konwencją stambulską jest jak z robieniem dobrego bigosu. Mamy świeżą kapustę, bardzo dobrą kiełbasę i bardzo dobre grzybki i wrzuca pani cztery muchomory. Zjadłaby Pani taki bigos? Tak samo konwencja stambulska – powołuje się na słuszne zapisy, w jakiejś części jest dobra, natomiast pod płaszczykiem pomocy, ochrony, tolerancji wprowadza zapisy złe.
Trzeba jasno powiedzieć, że Lewica bardzo wiele zakłamuje. Zobaczmy na przykład przemoc domową – występuje najczęściej tam, gdzie są nałogi – alkoholizm, narkomania, to idzie w parze. Natomiast Lewica próbuje stworzyć obraz nieprawdziwy - wskazuje, że tam gdzie jest tradycyjna, polska rodzina, tam mąż bije żonę. To jest straszne i skandaliczne. Tam, gdzie jest polska, tradycyjna rodzina i gdzie ludzie budują relacje w oparciu o miłość i odpowiedzialność, tam przemocy nie ma i każdy normalny człowiek to wie. Lewica jednak próbuje porządkować pewne zjawiska do swojego obrazu świata – fałszywego, zakłamanego. (...)

Zobacz także

2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej 2021-01-12, godz. 05:38 Joanna Borowiak [wideo] Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowani ... » więcej 2021-01-11, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której ... » więcej 2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej
12345