Poniedziałek, 01 marca 2021 r.   Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2020-12-02, 06:05 Redakcja

Mariusz Kałużny

Poseł Mariusz Kałużny Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
Poseł Mariusz Kałużny Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mariusz Kałużny
Gościem Magdaleny Ogórek był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmowa dotyczyła między innymi dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

Magdalena Ogórek: W poniedziałek weszła w życie ustawa antyprzemocowa - niezwykle ważny dokument, niezwykle ważne ustalenia. Po raz pierwszy w Polsce dochodzi do sytuacji, kiedy w przypadku przemocy domowej sprawca zostanie natychmiast odizolowany od ofiary. Dlaczego przez tyle lat żadna z ekip, które cały czas mówiły o tym, że przemoc domowa jest ważnym tematem, nie mogły takich ustaleń wprowadzić w życie?
Mariusz Kałużny: Rzeczywiście to bardzo ważna ustawa. Ciężko mi odpowiedzieć, dlaczego nie weszła w życie. Bardzo wiele – zwłaszcza na Lewicy – mówi się o prawach kobiet i o tym, żeby bronić ofiary, ale za tym nie idą żadne czyny. Zresztą Lewica słynie z tego, że jak rządziła, żadnego ze swoich postulatów nie wprowadziła.
Jako Solidarna Polska pracowaliśmy nad tą ustawą w zespole. Udało się ją przeprowadzić przez Sejm i wcielić w życie i to jest bardzo ważne. Słusznie rozeznaliśmy, bo Ministerstwo Sprawiedliwości też dysponuje funduszem i wieloma zadaniami z zakresu przeciwdziałania przestępczości, pomagania ofiarom przemocy i przestępczości i stąd ta diagnoza. Wiedzieliśmy, gdzie jest tak naprawdę problem i dlaczego pomoc ofiarom nie działa. Działo się tak dlatego, że często oprawca wracał - po krótkiej czy dłuższej interwencji – do domu. To powodowało, że ofiary bały się zgłaszać jakąkolwiek przemoc, bo nic się nie zmieniło, za chwilę działo się to samo.

Były takie sytuacje, że sprawca po takiej historii zabijał swoją ofiarę.
- Poruszającą historię opowiedział minister Ziobro na konferencji. Gdy był młodym prokuratorem, przyszła do niego pani, prosiła o pomoc, była ofiarą przemocy swojego partnera. Wówczas przełożeni wskazali ministrowi Ziobro, że tak naprawdę rozwiązania, które funkcjonują nie są wystarczające i mogą zaszkodzić, bo ten, który stosuje przemoc będzie wiedział, że ofiara to zgłosiła. Była więc pewna bezradność. Minister Ziobro opowiadał, że spotkanie miało miejsce w piątek, a w poniedziałek dowiedział się od kolegi, że ta kobieta została zabita. Są więc dramaty w społeczeństwie, które odbywają się w czterech ścianach i ciężko czasem pomóc, jak nie ma dobrych rozwiązań…

Minister Romanowski wczoraj mówił mi, że być może czasem nie rozwiązuje się jakiegoś tematu, żeby można było cały czas mówić politycznie i robić z niego polityczny użytek. Mam nadzieję, że tak nie było, ale prawdą jest, że to PiS było atakowane np. w związku z konwencją stambulską, a w tym momencie ten rząd wprowadza zapisy, wyznaczające najwyższe standardy ochrony prawnej najsłabszych w UE.
- Oczywiście, my jesteśmy przeciwnikami konwencji stambulskiej i niejednokrotnie mówiliśmy dlaczego. Podam obrazowy przykład – z konwencją stambulską jest jak z robieniem dobrego bigosu. Mamy świeżą kapustę, bardzo dobrą kiełbasę i bardzo dobre grzybki i wrzuca pani cztery muchomory. Zjadłaby Pani taki bigos? Tak samo konwencja stambulska – powołuje się na słuszne zapisy, w jakiejś części jest dobra, natomiast pod płaszczykiem pomocy, ochrony, tolerancji wprowadza zapisy złe.
Trzeba jasno powiedzieć, że Lewica bardzo wiele zakłamuje. Zobaczmy na przykład przemoc domową – występuje najczęściej tam, gdzie są nałogi – alkoholizm, narkomania, to idzie w parze. Natomiast Lewica próbuje stworzyć obraz nieprawdziwy - wskazuje, że tam gdzie jest tradycyjna, polska rodzina, tam mąż bije żonę. To jest straszne i skandaliczne. Tam, gdzie jest polska, tradycyjna rodzina i gdzie ludzie budują relacje w oparciu o miłość i odpowiedzialność, tam przemocy nie ma i każdy normalny człowiek to wie. Lewica jednak próbuje porządkować pewne zjawiska do swojego obrazu świata – fałszywego, zakłamanego. (...)

Zobacz także

2021-03-01, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz o recepcji tej pamięc ... » więcej 2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej
12345