Poniedziałek, 01 marca 2021 r.   Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-30, 06:00 Michał Jędryka

Sławomir Sadowski [wideo]

dr Sławomir Sadowski, Fot. Archiwum
dr Sławomir Sadowski, Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, a rozmawialiśmy o powstających i rozpadających się koalicjach oraz scenariuszach w polskiej polityce na najbliższe tygodnie.


Michał Jędryka: Sytuacja dot. budżetu UE nie zmienia się. Ciągle mamy stanowisko Polski i Węgier, ale pojawiła się też informacja, że Portugalia zaczyna przychylać się do polskiego stanowiska. Jak ta sytuacja będzie się rozwijać?

dr Sławomir Sadowski: W tej chwili jesteśmy w okresie negocjacji. Te negocjacje powodują, że te stanowiska się albo usztywniają, albo następuje pewne złagodzenie. Warto podkreślić, że to co Komisja Europejska proponowała w sprawie praworządności w lipcu, to jest zupełnie co innego niż teraz. Tylko, że nie nastąpiło zaostrzenie, a zdecydowany krok wstecz. O ile początkowo mówiono o praworządności jako takiej, co można było rozumieć jako różnorodne naciski w ogóle w sprawach nie związanych z budżetem, to teraz, to ostatnie wynegocjowane porozumienie mówi wyłącznie o przestrzeganiu prawa w wypadku pozyskiwania środków europejskich. Przypomnę, jesteśmy na etapie negocjacji, strony zdefiniowały swoje pozycje negocjacyjne i teraz dzieje się to do czego nie mamy dostępu, czyli rozmowy zakulisowe. Sądzę, że jak zwykle w UE skończy się to pozytywnie, obie strony spotkają się w miejscu, gdzie będzie to dla nich do zaakceptowania.

Sytuacja premiera Morwieckiego wydaje się dosyć trudna. Podlega naciskom nie tylko w UE, ale również naciskom wewnętrznym Zjednoczonej Prawicy.

Taka rola polityka, zwłaszcza rządzącego. W dużej społeczności europejskiej istnieją różne interesy i przedstawiciele tych interesów naciskają na tych, którzy decydują. Premier zatem musi się spodziewać, że będą naciski ze strony tych, którzy uważają, że trzeba stanowisko utwardzić, ale też inne. Ani jedna, ani druga strona nie ma do końca racji. Premier Morawiecki teraz lawiruje, aby z jednej strony, pozyskać te środki, a z drugiej, nie utracić większości w Parlamencie.

Czy to nie jest tak, że kompromis, który zostanie wypracowany będzie miał również konsekwencje w polityce polskiej? Czy wzmocni o pozycję premiera, PiS, czy przeciwnie?

Gdyby udało się uzyskać gwarancje, że te naciski ze strony Komisji Europejskiej, w sprawie praworządności, nie będą jakieś bezwarunkowe i zdołało się pozyskać pieniądze, to pozycja premiera uległaby wzmocnieniu. Generalnie pewnie zakończy się to w ten sposób, że każdy z negocjatorów coś uzyska, tak by każdy mógł do domu pojechać z dobrą nowiną przed świętami. (...).

Zobacz także

2021-03-01, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz o recepcji tej pamięc ... » więcej 2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej
12345