Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2020-11-30, 06:00 Michał Jędryka

Sławomir Sadowski [wideo]

dr Sławomir Sadowski, Fot. Archiwum
dr Sławomir Sadowski, Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, a rozmawialiśmy o powstających i rozpadających się koalicjach oraz scenariuszach w polskiej polityce na najbliższe tygodnie.


Michał Jędryka: Sytuacja dot. budżetu UE nie zmienia się. Ciągle mamy stanowisko Polski i Węgier, ale pojawiła się też informacja, że Portugalia zaczyna przychylać się do polskiego stanowiska. Jak ta sytuacja będzie się rozwijać?

dr Sławomir Sadowski: W tej chwili jesteśmy w okresie negocjacji. Te negocjacje powodują, że te stanowiska się albo usztywniają, albo następuje pewne złagodzenie. Warto podkreślić, że to co Komisja Europejska proponowała w sprawie praworządności w lipcu, to jest zupełnie co innego niż teraz. Tylko, że nie nastąpiło zaostrzenie, a zdecydowany krok wstecz. O ile początkowo mówiono o praworządności jako takiej, co można było rozumieć jako różnorodne naciski w ogóle w sprawach nie związanych z budżetem, to teraz, to ostatnie wynegocjowane porozumienie mówi wyłącznie o przestrzeganiu prawa w wypadku pozyskiwania środków europejskich. Przypomnę, jesteśmy na etapie negocjacji, strony zdefiniowały swoje pozycje negocjacyjne i teraz dzieje się to do czego nie mamy dostępu, czyli rozmowy zakulisowe. Sądzę, że jak zwykle w UE skończy się to pozytywnie, obie strony spotkają się w miejscu, gdzie będzie to dla nich do zaakceptowania.

Sytuacja premiera Morwieckiego wydaje się dosyć trudna. Podlega naciskom nie tylko w UE, ale również naciskom wewnętrznym Zjednoczonej Prawicy.

Taka rola polityka, zwłaszcza rządzącego. W dużej społeczności europejskiej istnieją różne interesy i przedstawiciele tych interesów naciskają na tych, którzy decydują. Premier zatem musi się spodziewać, że będą naciski ze strony tych, którzy uważają, że trzeba stanowisko utwardzić, ale też inne. Ani jedna, ani druga strona nie ma do końca racji. Premier Morawiecki teraz lawiruje, aby z jednej strony, pozyskać te środki, a z drugiej, nie utracić większości w Parlamencie.

Czy to nie jest tak, że kompromis, który zostanie wypracowany będzie miał również konsekwencje w polityce polskiej? Czy wzmocni o pozycję premiera, PiS, czy przeciwnie?

Gdyby udało się uzyskać gwarancje, że te naciski ze strony Komisji Europejskiej, w sprawie praworządności, nie będą jakieś bezwarunkowe i zdołało się pozyskać pieniądze, to pozycja premiera uległaby wzmocnieniu. Generalnie pewnie zakończy się to w ten sposób, że każdy z negocjatorów coś uzyska, tak by każdy mógł do domu pojechać z dobrą nowiną przed świętami. (...).

Zobacz także

2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej 2021-01-12, godz. 05:38 Joanna Borowiak [wideo] Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowani ... » więcej 2021-01-11, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której ... » więcej 2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej
12345