Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2020-11-27, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

Józef Łyczak

Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Józef Łyczak
Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”?

Michał Jędryka: W Senacie debatowano nad „ustawą covidową”. Skończyło się tym, że opozycja oskarża stronę rządzącą o łamanie prawa, a tym łamaniem prawa ma być nowelizowanie ustawy jeszcze nie opublikowanej. Co pan sądzi o tym sporze?

Józef Łyczak: Ja akurat nie pracuję w komisji zdrowia, pracuję w komisji rolnictwa i komisji środowiska. Zacznę od tego, że ten rząd wprowadzając tarcze osłonowe już wiosną, te tarcze były bardzo drogie, że tak powiem, ta pomoc wyniosłą wtedy blisko 160 mld., co spowodowało, że uratowanych zostało od 5,5 do 6 mln. miejsc pracy, że przeżyliśmy ten pierwszy atak pandemii, chyba najmniej boleśnie w Europie. Teraz mamy kolejny atak, ale myślę, że już najgorsze mamy za sobą, pracujemy w tym kierunku, żeby pomóc. Ja wiem, do czego pan zmierza. W tej ustawie zostały wprowadzone zmiany zmierzające do usunięcia tych zapisów, które weszły już w Sejmie...

Chodzi o wynagrodzenia medyków, które zostały zbyt hojnie przyznane.

Zmieniamy to z prostej przyczyny, żeby było sprawiedliwie, a poza tym budżet nie jest z gumy i dlatego, te podwyższone uposażenia będą dotyczyły, ale tylko tych medyków, którzy otrzymają skierowanie do pracy w drodze decyzji administracyjnej.

Wspomniał pan o tym, że COVID-19 wpływa na gospodarkę, że mamy kryzys z tym związany, pan jest jednak związany z producentami rolnymi, sam pan prowadzi gospodarstwo. Czy skutki kryzysu są widoczne na tym rynku?

Nie da się ukryć, że skutki kryzysu są widoczne wszędzie. Cieszę się, że ta pomoc tarczowa spowodowała, że w Polsce, mimo różnych prognoz, bezrobocie aż tak nie wzrosło. Mieliśmy na mój wniosek specjalne posiedzenie komisji rolnictwa w której brał udział minister rolnictwa i przedstawiłem tę arcytrudną sytuację na wsi jeżeli chodzi o produkcję zwierzęcą, stawiałem wnioski, podpowiadałem ja wybrnąć z tej sytuacji. Dziś trzoda chlewna kosztuje 3,20 - 3,40 zł to są najniższe ceny w wolnej Polsce! (...).

Zobacz także

2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej 2021-01-12, godz. 05:38 Joanna Borowiak [wideo] Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowani ... » więcej 2021-01-11, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której ... » więcej 2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej
12345