Poniedziałek, 01 marca 2021 r.   Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2020-11-27, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

Józef Łyczak

Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Józef Łyczak
Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”?

Michał Jędryka: W Senacie debatowano nad „ustawą covidową”. Skończyło się tym, że opozycja oskarża stronę rządzącą o łamanie prawa, a tym łamaniem prawa ma być nowelizowanie ustawy jeszcze nie opublikowanej. Co pan sądzi o tym sporze?

Józef Łyczak: Ja akurat nie pracuję w komisji zdrowia, pracuję w komisji rolnictwa i komisji środowiska. Zacznę od tego, że ten rząd wprowadzając tarcze osłonowe już wiosną, te tarcze były bardzo drogie, że tak powiem, ta pomoc wyniosłą wtedy blisko 160 mld., co spowodowało, że uratowanych zostało od 5,5 do 6 mln. miejsc pracy, że przeżyliśmy ten pierwszy atak pandemii, chyba najmniej boleśnie w Europie. Teraz mamy kolejny atak, ale myślę, że już najgorsze mamy za sobą, pracujemy w tym kierunku, żeby pomóc. Ja wiem, do czego pan zmierza. W tej ustawie zostały wprowadzone zmiany zmierzające do usunięcia tych zapisów, które weszły już w Sejmie...

Chodzi o wynagrodzenia medyków, które zostały zbyt hojnie przyznane.

Zmieniamy to z prostej przyczyny, żeby było sprawiedliwie, a poza tym budżet nie jest z gumy i dlatego, te podwyższone uposażenia będą dotyczyły, ale tylko tych medyków, którzy otrzymają skierowanie do pracy w drodze decyzji administracyjnej.

Wspomniał pan o tym, że COVID-19 wpływa na gospodarkę, że mamy kryzys z tym związany, pan jest jednak związany z producentami rolnymi, sam pan prowadzi gospodarstwo. Czy skutki kryzysu są widoczne na tym rynku?

Nie da się ukryć, że skutki kryzysu są widoczne wszędzie. Cieszę się, że ta pomoc tarczowa spowodowała, że w Polsce, mimo różnych prognoz, bezrobocie aż tak nie wzrosło. Mieliśmy na mój wniosek specjalne posiedzenie komisji rolnictwa w której brał udział minister rolnictwa i przedstawiłem tę arcytrudną sytuację na wsi jeżeli chodzi o produkcję zwierzęcą, stawiałem wnioski, podpowiadałem ja wybrnąć z tej sytuacji. Dziś trzoda chlewna kosztuje 3,20 - 3,40 zł to są najniższe ceny w wolnej Polsce! (...).

Zobacz także

2021-03-01, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz o recepcji tej pamięc ... » więcej 2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej
12345