Poniedziałek, 01 marca 2021 r.   Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2020-11-20, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa Dnia: Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry.


Michał Jędryka: Polska i Węgry zawetowały budżet unijny. Czy to jest dobra decyzja, czy Polska na niej skorzysta?

Kosma Złotowski:
Zobaczymy, dopiero teraz zaczyna się pewna gra. Polska i Węgry zawetowały ten budżet, ale nie z powodu rozwiązań budżetowych, jak wiadomo, bo te nam się podobają, ale dlatego, że wprowadzono mechanizm badania praworządności w różnych krajach, i ten mechanizm jest czysto uznaniowy. Nie ma ściśle określonych kryteriów, według których bada się dany kraj i się orzeka: to jest niepraworządne, to proszę zmienić. Nie ma takich kryteriów. A wiemy, że od paru lat Polsce i Węgrom - przede wszystkim - zarzuca się brak praworządności, przy czym to nigdy nie jest sprecyzowane. Parlament uchwalając kolejne rezolucje, powołuje się wręcz na swoje poprzednie rezolucje, a nie na żadne fakty popierające tezę, że w Polsce brak jest praworządności. Uważamy, że ten mechanizm teraz jest bezpośrednio skierowany przeciwko Polsce i Węgrom, a w przyszłości może być wykorzystywany wobec każdego państwa unii pod byle pretekstem.

A czy państwa starej Unii, które lansowały to rozwiązanie, spodziewały się tego weta, czy może myślały, że Polska blefuje?

Nie wiem, zresztą nie powiedziałbym, że to państwa starej Unii. To liberalno - lewicowa większość PE. W lipcu odbyła się rada Unii i na niej zdecydowano o wieloletnim planie finansowym, o funduszu covidowskim, i o tym mechanizmie tak skonstruowanym, że wtedy nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Jednak PE dał wyraz temu, że koniecznie chce zastosowania takiego mechanizmu praworządnościowego i ten mechanizm został stworzony w ostatnim czasie przez prezydencję i przedstawicieli PE.

Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel wysyłała zdaje się sygnały do premiera Morawieckiego, że może będzie taka zasada: pieniądze za praworządność, ale tak to zinterpretujemy, że to pieniądze mają być wydawane praworządnie

Taki był efekt po lipcowym posiedzeniu Rady (...).

Zobacz także

2021-01-04, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Krzysztof Kukucki - zastępca prezydenta Włocławka. U progu Nowego Roku rozmawialiśmy m.in. o tym, czy pandemia zm ... » więcej 2020-12-31, godz. 06:06 Radosław Sojak Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sojak, z którym podsumowywaliśmy mijający rok. Katarzyna Prętkowska: Panie profesorze, gdyby miał pan jednym słowem o ... » więcej 2020-12-30, godz. 06:05 Alicja Chybicka Magdalena Ogórek rozmawiała z prof. Alicją Chybicką - senator z Platformy Obywatelskiej. Tematem rozmowy były szczepienia przeciwko COVID-19. Magdalena Ogóre ... » więcej 2020-12-29, godz. 06:45 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A mówiliśmy o stanie polskiego rolnictwa w roku 2020, o prob ... » więcej 2020-12-28, godz. 06:45 Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Janusz Golinowski, politolog, z którym spróbowaliśmy po świętach, z pewnego dystansu, spojrzeć na wydarzenia kończącego się rok ... » więcej 2020-12-25, godz. 06:45 Ks. prof. Piotr Roszak Gościem Rozmowy Dnia był ksiądz profesor Piotr Roszak, teolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o istocie Świąt Bożego Narodzenia. ... » więcej 2020-12-24, godz. 06:45 Piotr Jaroszyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Piotr Jaroszyński, filozof kultury, a rozmawialiśmy o Bożym Narodzeniu w kulturze i tradycji polskiej. Michał Jędryka: Przeżyw ... » więcej 2020-12-23, godz. 07:56 Henryk Kowalczyk Magdalena Ogórek rozmawiała z posłem Henrykiem Kowalczykiem, a tematem rozmowy był budżet państwa na 2021 r. Magdalena Ogórek: Rząd pełną parą spinał budżet, ... » więcej 2020-12-22, godz. 06:45 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, a rozmawialiśmy o programie po-covidowej odbudowy gospodarki. Micha ... » więcej 2020-12-21, godz. 05:15 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był Jan Krzysztof Ardanowski - przewodniczący powołanej kilka dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejs ... » więcej
34567