Poniedziałek, 01 marca 2021 r.   Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2020-11-20, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa Dnia: Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry.


Michał Jędryka: Polska i Węgry zawetowały budżet unijny. Czy to jest dobra decyzja, czy Polska na niej skorzysta?

Kosma Złotowski:
Zobaczymy, dopiero teraz zaczyna się pewna gra. Polska i Węgry zawetowały ten budżet, ale nie z powodu rozwiązań budżetowych, jak wiadomo, bo te nam się podobają, ale dlatego, że wprowadzono mechanizm badania praworządności w różnych krajach, i ten mechanizm jest czysto uznaniowy. Nie ma ściśle określonych kryteriów, według których bada się dany kraj i się orzeka: to jest niepraworządne, to proszę zmienić. Nie ma takich kryteriów. A wiemy, że od paru lat Polsce i Węgrom - przede wszystkim - zarzuca się brak praworządności, przy czym to nigdy nie jest sprecyzowane. Parlament uchwalając kolejne rezolucje, powołuje się wręcz na swoje poprzednie rezolucje, a nie na żadne fakty popierające tezę, że w Polsce brak jest praworządności. Uważamy, że ten mechanizm teraz jest bezpośrednio skierowany przeciwko Polsce i Węgrom, a w przyszłości może być wykorzystywany wobec każdego państwa unii pod byle pretekstem.

A czy państwa starej Unii, które lansowały to rozwiązanie, spodziewały się tego weta, czy może myślały, że Polska blefuje?

Nie wiem, zresztą nie powiedziałbym, że to państwa starej Unii. To liberalno - lewicowa większość PE. W lipcu odbyła się rada Unii i na niej zdecydowano o wieloletnim planie finansowym, o funduszu covidowskim, i o tym mechanizmie tak skonstruowanym, że wtedy nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Jednak PE dał wyraz temu, że koniecznie chce zastosowania takiego mechanizmu praworządnościowego i ten mechanizm został stworzony w ostatnim czasie przez prezydencję i przedstawicieli PE.

Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel wysyłała zdaje się sygnały do premiera Morawieckiego, że może będzie taka zasada: pieniądze za praworządność, ale tak to zinterpretujemy, że to pieniądze mają być wydawane praworządnie

Taki był efekt po lipcowym posiedzeniu Rady (...).

Zobacz także

2021-03-01, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz o recepcji tej pamięc ... » więcej 2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej
12345