Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2020-11-20, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa Dnia: Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry.


Michał Jędryka: Polska i Węgry zawetowały budżet unijny. Czy to jest dobra decyzja, czy Polska na niej skorzysta?

Kosma Złotowski:
Zobaczymy, dopiero teraz zaczyna się pewna gra. Polska i Węgry zawetowały ten budżet, ale nie z powodu rozwiązań budżetowych, jak wiadomo, bo te nam się podobają, ale dlatego, że wprowadzono mechanizm badania praworządności w różnych krajach, i ten mechanizm jest czysto uznaniowy. Nie ma ściśle określonych kryteriów, według których bada się dany kraj i się orzeka: to jest niepraworządne, to proszę zmienić. Nie ma takich kryteriów. A wiemy, że od paru lat Polsce i Węgrom - przede wszystkim - zarzuca się brak praworządności, przy czym to nigdy nie jest sprecyzowane. Parlament uchwalając kolejne rezolucje, powołuje się wręcz na swoje poprzednie rezolucje, a nie na żadne fakty popierające tezę, że w Polsce brak jest praworządności. Uważamy, że ten mechanizm teraz jest bezpośrednio skierowany przeciwko Polsce i Węgrom, a w przyszłości może być wykorzystywany wobec każdego państwa unii pod byle pretekstem.

A czy państwa starej Unii, które lansowały to rozwiązanie, spodziewały się tego weta, czy może myślały, że Polska blefuje?

Nie wiem, zresztą nie powiedziałbym, że to państwa starej Unii. To liberalno - lewicowa większość PE. W lipcu odbyła się rada Unii i na niej zdecydowano o wieloletnim planie finansowym, o funduszu covidowskim, i o tym mechanizmie tak skonstruowanym, że wtedy nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Jednak PE dał wyraz temu, że koniecznie chce zastosowania takiego mechanizmu praworządnościowego i ten mechanizm został stworzony w ostatnim czasie przez prezydencję i przedstawicieli PE.

Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel wysyłała zdaje się sygnały do premiera Morawieckiego, że może będzie taka zasada: pieniądze za praworządność, ale tak to zinterpretujemy, że to pieniądze mają być wydawane praworządnie

Taki był efekt po lipcowym posiedzeniu Rady (...).

Zobacz także

2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej 2021-01-12, godz. 05:38 Joanna Borowiak [wideo] Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowani ... » więcej 2021-01-11, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której ... » więcej 2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej
12345