Piątek, 05 marca 2021 r.   Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
Kolizja w Glinkach, na trasie z Torunia do warszawy. Utrudnienia potrwają ok. 3 godziny
Kolizja w Glinkach, na trasie z Torunia do warszawy. Utrudnienia potrwają ok. 3 godziny
Kolizja w Glinkach, na trasie z Torunia do warszawy. Utrudnienia potrwają ok. 3 godziny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-13, 06:01 Michał Jędryka

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen
Rozmowa Dnia - Sławomir Mentzen
Gościem Rozmowy dnia był Sławomir Mentzen z Konfederacji, a rozmawialiśmy o Marszu Niepodległości, a także wcześniejszych manifestacjach lewicowych i wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed kilku tygodni.

Michał Jędryka: Spójrzmy dwa dni wstecz: w Warszawie odbył się Marsz Niepodległości, czyli wydarzenie, podczas którego politycy Konfederacji, cała prawica, i narodowa i wolnościowa, świętują wspólnie, ale w tym roku stało się coś, co odróżnia ten marsz od pozostałych, mianowicie, doszło do bardzo ostrej i brutalnej interwencji policji, i do podpalenie mieszkania. Jak pan ocenia te sytuację?

Sławomir Mentzen: Zdecydowanie należy potępić podpalenie mieszkania, oczywiście zawsze odcinam się od wszelkich aktów wandalizmu. Inna sprawa, że rzeczywiście marsz przebiegał inaczej, niż z latach poprzednich. Powróciły obrazki z lat 2012-13, gdy policja podobnie jak teraz, zachowywała się agresywnie. Zwracam uwagę, że w poprzednich latach takich sytuacji nie było, był spokój. A od dwóch dni obserwujemy w Internecie mnóstwo nagrań pokazujących agresję policji. Poszkodowani zostali dziennikarze. Pan Tomasz Gutry został postrzelony w twarz, trafił do szpitala, o mało nie stracił oka. Przepisy nie zezwalają na strzelania powyżej pasa z broni gładkolufowej, wiec coś się stało niedobrego, coś nie zagrało. Dziś pojawiła się informacja, że dowódca policji nie dał zgody na użycie tej broni, więc wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z samowolką jakiegoś pododdziału policji. Dziś rano pojawiło się nagranie z dworca w Warszawie, gdzie policja urządziła regularną "ścieżkę zdrowia". Obrazki jak z Mińska, więc ewidentnie coś się stało niedobrego...

Policja się broni, pokazuje filmiki na stronie komendy stołecznej, na których widać, jak to w stronę policji lecą kamienie, butelki, natomiast politycy różnych opcji, łącznie z Prawem i Sprawiedliwością, komentujący te wydarzenia, zachowują daleko idącą rezerwę, w stosunku do tego, jak działała policja. Prawo i Sprawiedliwość wydało bardzo ostrożne oświadczenie. Jak pan je ocenia?

Jest ostrożne, ale i tak dobrze, że wskazuje, że mogło dojść do nieprawidłowości po stronie policji. Zwracam uwagę, że oprócz tego, że widać było agresję policji, to na miejscu pojawiły się także całe oddziały policji ubranej po cywilnemu z pałkami teleskopowymi. W poprzednich latach tego nie było, ostatnio takie akcji widzieliśmy za poprzednich rządów PiS. Być może nakłada się to na informację o konflikcie między komendantem głównym policji a rządem PiS, ponoć komendant wypowiedział posłuszeństwo rządowi, być może stąd to zachowanie policji. Dawno nie oglądaliśmy takich scen na ulicach Warszawy, i mam nadzieję, że się to już nie powtórzy (...)

Zobacz także

2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej 2021-01-07, godz. 06:44 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński, z którym rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Komisji Zdrowia, o przebiegu szczepień w kraju oraz o tym, ... » więcej 2021-01-06, godz. 06:00 Anna Kwiecień Magdalena Ogórek rozmawiała z poseł Anną Kwiecień z sejmowej Komisji Zdrowia na temat obecnej sytuacji epidemicznej oraz wtorkowego posiedzenia komisji. Magd ... » więcej 2021-01-05, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy o Narodowym Programie Szczepień i oczywiście o aferze na ... » więcej 2021-01-04, godz. 06:00 Krzysztof Kukucki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Krzysztof Kukucki - zastępca prezydenta Włocławka. U progu Nowego Roku rozmawialiśmy m.in. o tym, czy pandemia zm ... » więcej 2020-12-31, godz. 06:06 Radosław Sojak Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sojak, z którym podsumowywaliśmy mijający rok. Katarzyna Prętkowska: Panie profesorze, gdyby miał pan jednym słowem o ... » więcej 2020-12-30, godz. 06:05 Alicja Chybicka Magdalena Ogórek rozmawiała z prof. Alicją Chybicką - senator z Platformy Obywatelskiej. Tematem rozmowy były szczepienia przeciwko COVID-19. Magdalena Ogóre ... » więcej 2020-12-29, godz. 06:45 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A mówiliśmy o stanie polskiego rolnictwa w roku 2020, o prob ... » więcej 2020-12-28, godz. 06:45 Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Janusz Golinowski, politolog, z którym spróbowaliśmy po świętach, z pewnego dystansu, spojrzeć na wydarzenia kończącego się rok ... » więcej 2020-12-25, godz. 06:45 Ks. prof. Piotr Roszak Gościem Rozmowy Dnia był ksiądz profesor Piotr Roszak, teolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o istocie Świąt Bożego Narodzenia. ... » więcej
34567