Czwartek, 24 czerwca 2021 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Brodnica
2020-07-03, 06:50 Marcin Kupczyk

Ireneusz Stachowiak [wideo]

Ireneusz Stachowiak./fot. archiwum
Ireneusz Stachowiak./fot. archiwum
Rozmowa Dnia - Ireneusz Stachowiak
Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy Moja Woda i Eko - Klimat oraz polityka: ostatnie dni przed drugą tura wyborów prezydenckich.

Marcin Kupczyk: Skoro prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a o tej wodzie ostatnio dużo jest mowy, nie tylko w naszym regionie, bo w całym kraju: w jednych miejscach tej wody jest zdecydowanie za mało, w innych zdecydowanie za dużo, na przykład na południu Polski, to zapytam o programy związane z wodą. Jeden z nich, wprowadzony właśnie przez Wojewódzki Fundusz, to program priorytetowy Moja Woda na lata 2020 - 24. Proszę powiedzieć, czym jest ten program, dla kogo jest?

Kilka miesięcy temu mówiliśmy o tym, że brakuje wody w całym kraju. Teraz mamy okres nawalnych opadów. Program Moja Woda to program adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcieliby dokonać modernizacji swoich instalacji odprowadzania wody w taki sposób, aby tę wodę zmagazynować na terenie własnej działki, czyli żeby jej nie odprowadzać do kanalizacji deszczowej, bądź kanalizacji ogólnospławnej, sanitarnej. Chodzi o to, by w tych okresach nawalnych deszczów zmagazynować wodę, którą potem wykorzystamy do podlewania ogródków, warzywniaków czy trawników. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do 5000 zł, czyli 80% kosztów kwalifikowanych, i sfinansować między innymi budowę zbiorników naziemnych, podziemnych i oczywiście całej instalacji doprowadzenia do tych zbiorników wód opadowych. To jest niezwykle ważne, abyśmy jak najmniej tej wody odprowadzali do kanalizacji, ponieważ w czasie nawalnych opadów kanalizacji przyjmująca wodę może mieć zbyt małą przepustowość, a wtedy woda zaczyna wybijać i zalewa posesje, dochodzi do takich tragedii, jakie obserwujemy w tej chwili szczególnie na południu Polski (...).

Zobacz także

2021-06-23, godz. 03:00 Kamil Bortniczuk Gościem Rozmowy dnia był poseł Kamil Bortniczuk, a rozmawialiśmy o nowej inicjatywie politycznej, Partii Republikańskiej, utworzonej przez część członków Poro ... » więcej 2021-06-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. Ekspertka odpowiadała na pytania dotyczące m.in pierwszego spotkania prezydentów Putin ... » więcej 2021-06-21, godz. 06:00 Marek Gralik [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Pytaliśmy go m.in. o to, jak minął kolejny rok szkolny w warunkach pandemii, o plan ... » więcej 2021-06-18, godz. 02:00 Szymon Hołownia Gościem Rozmowy dnia był Szymon Hołownia - lider ruchu Polska 2050. Rozmawialiśmy o tym, czy możliwe są wcześniejsze wybory, czy Polska 2050 będzie miała kim ... » więcej 2021-06-17, godz. 06:00 Wiesława Gierańczyk [wideo] Gościem rozmowy dnia była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o trwającym w Polsce spisie powszechnym. Micha ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:05 Jan Kanthak Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-06-15, godz. 06:40 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, polityki Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Rozmawialiśmy o wynikach wyborów w Rzeszowie, a także o polskiej ... » więcej 2021-06-14, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego i o sytuacji Polski w ... » więcej 2021-06-11, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawialiśmy między innymi o znoszeniu obostrzeń epidemicznych, a tak ... » więcej 2021-06-10, godz. 02:00 Radosław Sajna-Kunowsky Gościem Rozmowy Dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozmawialiśmy na temat zagrożeń związanych z wstrzymaniem budow ... » więcej
12345