Czwartek, 24 czerwca 2021 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-02, 06:00 Michał Jędryka

Paweł Borys [wideo]

Paweł Borys
Paweł Borys
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Borys
W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we wsparcie Pesy już dwa lata temu. Uważamy, że to firma o olbrzymim potencjale i świetnych produktach - mówił.

Michał Jędryka: Zanim przejdziemy do bydgoskiej Pesy, bo w tej sprawie Pan przyjechał do Bydgoszczy, chciałem zapytać, jaka jest rola instytucji, którą Pan kieruje - Polskiego Funduszu Rozwoju - w całej tarczy antykryzysowej, o której tyle ostatnio słyszymy?
Paweł Borys: Polski Fundusz Rozwoju otrzymał od rządu ważne zadanie - zorganizowania systemu wsparcia sektora przedsiębiorstw i ochrony miejsc pracy, poprzez wypłatę subwencji finansowych dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw. W ostatnich miesiącach - poprzez system bankowy - wypłaciliśmy takie subwencje ponad 300 tys. firm w całej Polsce, na kwotę aż 55 miliardów złotych. To znacząca kwota, bo to ponad połowa wszystkich środków, które w ramach tarczy antykryzysowej rządu trafiły do gospodarki w ostatnich trzech miesiącach.

Słyszymy, że miliard dziennie jest przekazywany do polskiej gospodarki - większość tych pieniędzy idzie przez Wasz fundusz?
- Duża część, oprócz tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca środki na dofinansowanie miejsc pracy, ale rzeczywiście znaczące kwoty poszły w ramach tzw. tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Zbudowaliśmy nowoczesny system wsparcia sektora przedsiębiorstw, bo firmy mogą jeszcze do końca lipca składać wniosek poprzez bank, w którym mają rachunek. Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 24 godzin i w ciągu dwóch dni środki są na rachunku.
Dziennie takich subwencji wypłacamy średnio około 5 tys. firm, na kwotę około miliarda złotych. Zapraszamy wszystkie firmy, które odczuły skutki pandemii do skorzystania z tarczy finansowej. Można się o tym dowiedzieć w banku, w którym firma ma rachunek.
W tej chwili rozpoczęliśmy też, po zgodzie Komisji Europejskiej, program dla dużych przedsiębiorstw. Mamy 25 miliardów złotych, już 300 firm z całej Polski się do nas zgłosiło. Będziemy udzielali pomocy publicznej w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych, bądź podnoszenia kapitału po to, aby firmy możliwie bezpiecznie przeszły przez kryzys.

Taką dużą firmą jest bydgoska Pesa?
- Jedną z takich firm jest Pesa. Zaangażowaliśmy się w jej wsparcie już dwa lata temu. Uważamy, że jest to firma o olbrzymim potencjale, świetnych produktach - zarówno, jeżeli chodzi o tramwaje, lokomotywy, pojazdy szynowe - która udowodniła, że potrafi wejść też na rynki zagraniczne, ale w pewnym momencie znalazła się na mocnym zakręcie, wpadła w problemy finansowe. (...)


Zobacz także

2021-06-23, godz. 03:00 Kamil Bortniczuk Gościem Rozmowy dnia był poseł Kamil Bortniczuk, a rozmawialiśmy o nowej inicjatywie politycznej, Partii Republikańskiej, utworzonej przez część członków Poro ... » więcej 2021-06-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. Ekspertka odpowiadała na pytania dotyczące m.in pierwszego spotkania prezydentów Putin ... » więcej 2021-06-21, godz. 06:00 Marek Gralik [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Pytaliśmy go m.in. o to, jak minął kolejny rok szkolny w warunkach pandemii, o plan ... » więcej 2021-06-18, godz. 02:00 Szymon Hołownia Gościem Rozmowy dnia był Szymon Hołownia - lider ruchu Polska 2050. Rozmawialiśmy o tym, czy możliwe są wcześniejsze wybory, czy Polska 2050 będzie miała kim ... » więcej 2021-06-17, godz. 06:00 Wiesława Gierańczyk [wideo] Gościem rozmowy dnia była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o trwającym w Polsce spisie powszechnym. Micha ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:05 Jan Kanthak Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-06-15, godz. 06:40 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, polityki Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Rozmawialiśmy o wynikach wyborów w Rzeszowie, a także o polskiej ... » więcej 2021-06-14, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego i o sytuacji Polski w ... » więcej 2021-06-11, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawialiśmy między innymi o znoszeniu obostrzeń epidemicznych, a tak ... » więcej 2021-06-10, godz. 02:00 Radosław Sajna-Kunowsky Gościem Rozmowy Dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozmawialiśmy na temat zagrożeń związanych z wstrzymaniem budow ... » więcej
12345