Poniedziałek, 17 maja 2021 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-06-26, 06:01 Michał Jędryka

prof. Andrzej Zybertowicz

prof. Andrzej Zybertowicz. Fot. Archiwum
prof. Andrzej Zybertowicz. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - prof. Andrzej Zybertowicz
Gościem Rozmowy dnia był profesor Andrzej Zybertowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmawialiśmy między innymi o zakończonej wczoraj wizycie prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

Michał Jędryka: Prezydent Andrzej Duda wrócił ze Stanów Zjednoczonych, jego wizytę na pewno można określić jako pewien sukces. Można jednak zapytać, czy to jest sukces wizerunkowy, bo padło mnóstwo sloganów, że Ameryka kocha Polskę, że jest prawdziwa przyjaźń między prezydentami, a Internet obiegło zdjęcie, na którym Andrzej Duda siedzi, a Donald Trump stoi. Ale czy w kategoriach dobra państwa jest to rzeczywiście sukces Polski?
Prof. Andrzej Zybertowicz: Ja bym się zatrzymał przez chwilę przy zdjęciu prezydentów – bo pokazuje, że zrobili sobie pewien żart. Nie tylko pokazali dystans do siebie, odwracając proporcje, ale zrobili też sobie żart z amatorów, analityków, naiwnych, a czasami działających w złej wierze komentatorów, którzy są skłonni, żeby sprowadzać wszystko w polityce, co jest dostrzegalne, do symboli, do tego tylko, co jest widoczne.
Z jednej strony oczywiście sukcesy wizerunkowe i symbole wpływają na emocje społeczne, choć doraźnie. Z drugiej strony - kluczowe decyzje są podejmowane, zarówno podczas przygotowań do wizyty, jak i w czasie spotkań, które nie są filmowane.
Jako doradca już drugiego prezydenta, wcześniej doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego wiem, że prawie nigdy opinia publiczna nie jest zaznajamiana z całą treścią uzgodnień. Często, gdy głowy państwa rozmawiają ze sobą w cztery oczy, przy obecności tylko tłumaczy albo w wąskim gronie doradców, są uzgadniane sprawy bardzo subtelne, dotyczące przedsięwzięć realizowanych przez oba kraje, o których opinia publiczna dowiaduje się po latach z pamiętników. I ekscytowanie się zdjęciami zostało właśnie w sposób ironiczny podsumowane przez to odwrócone zdjęcie. (...)

Kampania wyborcza dobiega końca. Co jest i będzie w tej drugiej turze, Pana zdaniem, zasadniczą osią sporu?
- Jako socjolog wolałbym, żeby kampania była wykorzystana w celu wspólnego, pogłębionego dyskutowania o najważniejszych wyzwaniach rozwojowych, ale niestety dynamika dzisiejszego świata - gdzie jesteśmy przeciążeni informacjami - powoduje, że informacje nie emocjonujące, niedostatecznie atrakcyjne dla naszej przeciążonej percepcji, nie przebijają się. Trzeba więc spodziewać się, że niestety oba sztaby będą próbowały mobilizować swoich zwolenników, przywołując różne motywy. Trzeba liczyć się z tym, że obie strony będą sobie zarzucały pewne rzeczy – kluczowe jest to, żeby te zarzuty były oparte na faktach, na informacjach prawdziwych, a nie wyobrażeniach. Więcej nie chciałbym mówić, bo to jest element taktyki sztabów wyborczych.

Co jest Pana zdaniem zasadniczą osią sporu dzielącego Polaków na dwa wrogie obozy. To, że te obozy się nienawidzą to widać, a co jest najgłębszym powodem tej wojny?
- Moja hipoteza jest taka, że w tle jest to, o czym się w dyskusji nie mówi - czyli rozumienie racji stanu. Czy racja stanu, czy największy interes Polski i Polaków polega na tym, żebyśmy umacniali naszą tożsamość pamiętając, że Polska istnieje ponad tysiąc lat, Unia lat kilkadziesiąt i w niestabilnym świecie potrzebujemy nie tylko silnego organizmu państwowego, ale silnej tożsamość opartej na korzeniach naszej przeszłości? Czy też mamy włączyć się do pewnej wizji odgórnej integracji europejskiej, słuchać sugestii z Berlina, Paryża i Brukseli?
Sądzę, że ta najgłębsza oś podziału nie jest artykułowana przez przedstawicieli opozycji, ale wielu Polaków to czuje. Wielu Polaków – zwłaszcza młodego pokolenia, jest jakby zjednanych przez wizję kosmopolityczną, która - moim zdaniem - jest nierealistyczną pułapką dla ludzkiej mentalności.
Inna część Polaków – ci, którzy sympatyzują ze środowiskiem dobrej zmiany uważają, że rozwój Polski może polegać na łączeniu tradycji i nowoczesności, przy założeniu, że kluczowe decyzje o naszym rozwoju mają być podejmowane w Warszawie. Myślę, że to jest ta najgłębsza warstwa, ale ona w rozmaitych emocjonujących starciach przejawia się w postaci zmistyfikowanej. (...)

Zobacz także

2021-05-17, godz. 06:00 Marek Olszewski Gościem Rozmowy dnia był Marek Olszewski, starosta toruński. Rozmawialiśmy między innymi o reformie szpitali powiatowych i o poradniach psychologiczno-pedagog ... » więcej 2021-05-14, godz. 06:05 Jan Strzeżek Gościem Rozmowy Dnia był Jan Strzeżek - wicerzecznik Porozumienia Jarosława Gowina. Rozmowa między innymi dotyczyła pozycji tej partii wewnątrz Zjednoczonej P ... » więcej 2021-05-13, godz. 06:40 Anna Gembicka Gościem Rozmowy dnia była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy o paszportyzacji polskiej żywności. To projek ... » więcej 2021-05-11, godz. 20:58 Waldemar Buda Gościem Rozmowy Dnia był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, a rozmawialiśmy o funduszach europejskich w kontekście programu odbudowy. ... » więcej 2021-05-11, godz. 06:05 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski z Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Rozmowa o sytuacji politycznej, która powstała w związku z głosowaniem n ... » więcej 2021-05-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o planie oczyszczenia dna Bałtyku. Michał Jędryka: Jest Pan inicjatorem uch ... » więcej 2021-05-07, godz. 06:05 Tomasz Latos [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia a rozmawialiśmy między innymi na temat modelu opieki psychologi ... » więcej 2021-05-06, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o przewidywanych politycznych skutkach ratyfikacji Programu Odbudowy. Michał Jędr ... » więcej 2021-05-05, godz. 06:30 Maciej Konieczny Gościem Rozmowy dnia był poseł Maciej Konieczny – współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego partii Razem. Rozmawialiśmy o głosowaniu nad Programem Odbudowy. ... » więcej 2021-05-04, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. Rozmawialiśmy o rozpoczynających się maturach oraz o kondycji intelektual ... » więcej
12345