Wtorek, 26 stycznia 2021 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2020-05-21, 06:00 Marcin Kupczyk

Marcin Wroński

Marcin Wroński/fot. Archiwum
Marcin Wroński/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Marcin Wroński
Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać się korzystna dla naszego kraju? Czy Polska po pandemii może zdobyć nowe rynki eksportu naszych produktów? Czym jest kampania Produkt Polski? O tym między innymi rozmawialiśmy.

Marcin Kupczyk: Gdzieniegdzie daje się słyszeć, że po pandemii koronawirusa Polska może się szybko odbić, jeśli chodzi o gospodarkę, tę jej część związaną z z produkcją, z eksportem produktów polskich. Czy pan podziela tę opinię?

Podzielam tę opinię. Jeżeli dobrze zorganizujemy wyjście z pandemii, i szybko zaczniemy ekspansję na rynki zagraniczne, to jesteśmy w stanie nawet skorzystać na kryzysie związanym z koronawirusem. Z prostych względów: polska gospodarka względem gospodarek unijnych jest mało zadłużona. Nasz poziom długu wynosi 46 procent, średnia unijna to około 100 procent, już nie wspomnę o gospodarce greckiej z zadłużeniem 180 procent. Mamy więc niskie zadłużenie, a problem zerwania łańcuchów dostaw, umów eksportowych, kontaktów na żywność i nie tylko, dotyczy Polski, ale także innych krajów. Jeżeli szybko wystartujemy, i w miarę łagodnie przejdziemy kryzys względem innych gospodarek - a wszystko na to wskazuje, jesteśmy w stanie uzyskać o wiele więcej, niż mieliśmy, i jeszcze szybciej dogonić kraje Europy zachodniej. My w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, w listopadzie 2019 roku mieliśmy około czterech wyjazdów z polskimi przedsiębiorcami na targi zagraniczne, by nawiązywać kontakty z sieciami w innych krajach. Obecnie planujemy, oczywiście obserwując wciąż sytuację związaną z koronawirusem, zorganizować kilkanaście wyjazdów dla polskich przedsiębiorców. Zbieramy oferty, pytamy, co chcieliby wysłać za granicę, monitorujemy, jakich produktów, jakiej żywności brakuje w danych krajach. Na tej podstawie kojarzymy klientów. (...)

Zobacz także

2021-01-26, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o nowej sytuacji politycznej, która wytworzyła się po wyborach w Stanach Zje ... » więcej 2021-01-25, godz. 00:22 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Ekspert komentuje wybór Joe Bidena na prezydenta USA i odpowiada na p ... » więcej 2021-01-22, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Robert Kwiatkowski - poseł Lewicy. Rozmawialiśmy o bieżących sprawach politycznych, między innymi transferach d ... » więcej 2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej
12345