Wtorek, 26 stycznia 2021 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Zablokowana DK 15 w Kopcach na odc. Trzemeszno - Strzelno. Trwa wyciąganie pojazdu z rowu. Wyznaczono objazdy.
Zablokowana DK 15 w Kopcach na odc. Trzemeszno - Strzelno. Trwa wyciąganie pojazdu z rowu. Wyznaczono objazdy.
Zablokowana DK 15 w Kopcach na odc. Trzemeszno - Strzelno. Trwa wyciąganie pojazdu z rowu. Wyznaczono objazdy.
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2020-05-19, 06:30 Michał Jędryka/Redakcja

Józef Łyczak

Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
PR PiK - Rozmowa dnia - Józef Łyczak
Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.

Michał Jędryka: Czy ustawa o wyborach będzie zatrzymywana w Senacie. Z informacji podanych przez media wynika, że Izba Wyższa zajmie się projektem w przyszłym tygodniu, a to oznacza, że być może nie będzie wykorzystywany limit 30 dni na zajęcie się tą ustawą?
Józef Łyczak: Wrócę króciutko do poprzedniej ustawy, dotyczącej głosowania korespondencyjnego. Byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, uważam, że wybory powinny były się odbyć 10 maja, były najbezpieczniejsze, odbyły się w wielu krajach Europy. I wtedy również miałem nadzieję, że pan marszałek Grodzki, którego znam od kilku lat i współpracowaliśmy w poprzednich kadencjach, że procedowanie zacznie się szybko. Niestety przeprowadzony był bojkot, który doprowadził do tego, że wybory nie mogły się odbyć. Ustawa trafiła dopiero 30. dnia do Sejmu i w ciągu kilku dni to się nie udało.

Czy w tym czasie 30 dni nic się nie działo w Senacie, żadne prace w komisjach nie były prowadzone?
- Prace były w mojej ocenie pozorowane i zmierzały do tego, żeby udawać, że coś się dzieje. Rzecz rozbijała się o to, że kandydatka PO pani Małgorzata Kidawa-Błońska traciła gwałtownie w sondażach , więc robiono wszystko, żeby wybory się nie odbyły i żeby stało się to wszystko, co dzieje się w tej chwili, czyli żeby nastąpił wybór nowego kandydata.
Pani Kidawie-Błońskiej - z perspektywy czysto ludzkiej – bardzo współczuję, bo widzieliśmy w jakiej formie jej koledzy z PO się z nią rozstali. Zniknął jej sztab wyborczy, sama - odtrącona - musiała wyjść na konferencji i zakomunikować dziennikarzom, że rezygnuje. Nastąpiła wymiana kandydata.

Jak będzie z tą ustawą? Czy Senat wyciągnął z tego wnioski, marszałek wyciągnął wnioski?
- Mam nadzieję, że tak, bo sytuacja jest diametralnie różna. Widzimy metody, które od pierwszej minuty pan Trzaskowski stosuje. Bardzo agresywna kampania, ataki, w ten sposób chce zmienić bieg wydarzeń (...)

Zobacz także

2021-01-26, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o nowej sytuacji politycznej, która wytworzyła się po wyborach w Stanach Zje ... » więcej 2021-01-25, godz. 00:22 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Ekspert komentuje wybór Joe Bidena na prezydenta USA i odpowiada na p ... » więcej 2021-01-22, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Robert Kwiatkowski - poseł Lewicy. Rozmawialiśmy o bieżących sprawach politycznych, między innymi transferach d ... » więcej 2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej
12345