Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2019-11-28, 06:00 Michał Jędryka

Tadeusz Zwiefka

Tadeusz Zwiefka
Tadeusz Zwiefka
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka
Gościem Rozmowy dnia był poseł Tadeusz Zwiefka, wybrany z listy Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o modelu opozycji na najbliższą kadencję, zbliżających się wyborach prezydenckich, ale także o zapowiedziach Very Jourovej, nowej komisarz odpowiedzialnej za praworządność w UE.

Michał Jędryka: W pierwszych dniach pierwszego posiedzenia Sejmu pojawiły się pewne oznaki, że styl debaty publicznej może się nieco zmienić, złagodnieć. Czy pan też odniósł takie wrażenie?

Tadeusz Zwiefka: Tak, rzeczywiście w szczególności na pierwszym posiedzeniu, chciałbym by to wrażenie przerodziło się w pewność, w praktykę, aby debata publiczna, która zabrnęła w jakiś ślepy zaułek, powróciła na normalny tor, aby można było się różnić w sposób kulturalny. Do takiej debaty parlamentarnej jestem przyzwyczajony po 15 latach pracy w Europarlamencie i mogę tylko tyle obiecać, że dołożę wszelkich moich sił, aby tak ta debata przebiegała w polskim parlamencie, ale podejrzewam, że zgrzyty pojawią się pewnie na każdym posiedzeniu.

Pewnie będą, bo społeczeństwo również jest podzielone, podobnie jak obóz polityczny. Świadczy o tym m.in. ostatni sondaż Kantar, gdzie zapytano o ocenę pracy całego gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego i 43% wskazało, że ocenia rząd dobrze, ale taki sam odsetek badanych ma przeciwne zdanie. Czy to symptomatyczne?

Jeśli pan zwróci uwagę na wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych to mniej, więcej ten sondaż dotyczący oceny rządu przekłada się na wyniki z tych wyborów, czyli 43% poparcia dla PiS. Ci wszyscy, którzy nie głosowali na PiS i mają wyrobione zdanie na temat polityki prowadzonej przez tę opcję polityczną, a w szczególności przez rząd pana Morawieckiego są przeciwnego zdania, nie ma w tym nic zaskakującego i zdrożnego.

Zbliżają się wybory prezydenckie, a prace prezydenta Andrzeja Dudy wg tego samego sondażu dobrze oceniło 49% pytanych, przeciwnego zdania było 38%. Tym czasem prezydent Andrzej Duda wg nieoficjalnych informacji zamierza prowadzić kampanię wyborczą wokół tematu tzw. emerytur stażowych. Chodzi o to, żeby możliwa była wypłata świadczeń z ZUS po 35 latach pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Co pan sądzi o takiej kampanii?

Poruszył pan dwie kwestie. Kampania prezydenta Dudy już się zaczęła, trwa od pewnego czasu, pan Duda jeździ, spotyka się z mieszkańcami różnych miejscowości, jest bardzo aktywny, pokazał to także w kampanii 5 lat temu, kiedy przechylił szale zwycięstwa na swoja korzyść i będzie starał się powtórzyć ten model kampanijny także teraz. Wszyscy, którzy będą konkurowali będą musieli bardzo mocno podkręcić tempo swoich działań i objeżdżać Polskę, spotykać się z wyborcami. Ocena pracy prezydenta jest tak samo podzielona, jak sondaż o którym rozmawialiśmy. Część uważa, że to jest dobry prezydent, część, że to nie jest dobry prezydent. Trudno powiedzieć, że Andrzej Dyda jest dobrym prezydentem, skoro udało mu się złamać prawo, co jako prawnikowi, doktorowi prawa, nie przystoi, a prezydentowi, strażnikowi Konstytucji tym bardziej. Natomiast tematyka o której pan wspomniał czyli kwestie związane z ewentualnymi rewolucjami emerytalnymi, oczywiście jest to temat istotny, ale dalibóg nie najważniejszy dzisiaj. Dyskusja o tym w jaki sposób powinny być urządzone emerytury dla pokolenia, które zbliża się do wieku emerytalnego, ale przede wszystkim dla tych młodych, którzy dziś wstępują na rynek pracy, bądź są w kwiecie wieku produkcyjnego, powinna toczyć się cały czas. To jest problem, który dotyka nie tylko polskiego systemu emerytalnego, on jest zauważalny także w wielu innych krajach w związku z problemami demograficznymi. taki temat powinien mieć też miejsce w czasie kampanii prezydenckiej, tylko nie przeceniajmy, bowiem prezydent może inicjować pewnego rodzaju zdarzenia legislacyjne, ale legislatorem nie jest. (...).

Zobacz także

2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej 2021-01-12, godz. 05:38 Joanna Borowiak [wideo] Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowani ... » więcej 2021-01-11, godz. 06:00 Adam Banaszak Gościem Rozmowy dnia był Adam Banaszak, prezes struktur wojewódzkich Porozumienia, a rozmawialiśmy o projekcie ustawy, zmieniającej Kodeks wykroczeń, w której ... » więcej 2021-01-08, godz. 06:05 Marek Gralik Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. N ... » więcej 2021-01-07, godz. 06:44 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński, z którym rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Komisji Zdrowia, o przebiegu szczepień w kraju oraz o tym, ... » więcej 2021-01-06, godz. 06:00 Anna Kwiecień Magdalena Ogórek rozmawiała z poseł Anną Kwiecień z sejmowej Komisji Zdrowia na temat obecnej sytuacji epidemicznej oraz wtorkowego posiedzenia komisji. Magd ... » więcej
12345