Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2019-09-24, 06:15 Michał Jędryka

Krzysztof Czabański [wideo]

Krzysztof Czabański gość Rozmowy dnia/fot. archiwum
Krzysztof Czabański gość Rozmowy dnia/fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
Gościem wtorkowej Rozmowy Dnia był minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, a rozmawialiśmy między innymi o pozwie złożonym przeciw Facebookowi, o granicach wolności słowa w dziennikarstwie, a także o próbach uregulowania zawodu dziennikarza.

Michał Jędryka: Czego pan żąda od Facebooka, bo złożył pan pozew w sądzie w Warszawie?

Krzysztof Czabański: Żądam, żeby przestali stosować cenzurę prewencyjną. Moje pokolenie, sądzę, że i pańskie, pamięta czasy PRL, ja byłem wtedy dziennikarzem, jak pracowaliśmy w podziemiu w drugim obiegu to mieliśmy pełną wolność, ale walczyliśmy kilkanaście lat o to, żeby w Polsce rzeczywiście była wolność. No i nagle się okazuje, że Facebook zmienia się w urząd cenzorski na Mysiej. Oni tam stosowali cenzurę prewencyjną tzn. był spis tematów, o których nie wolno było pisać ani mówić, ale był też spis nazwisk, które nie mogą się pojawić. Ja nagle zobaczyłem, że moje posty na Facebooku są rozpowszechniane lub nie, w zależności od tego czego dotyczyły. Pomyślałem, że ten portal ustawił jakieś granice, ja mam temperament publicysty, może coś tam przekroczyłem, nie jestem też aż tak przywiązany do tego co powiem, czy napiszę, żeby się zaraz awanturować. Później się okazało, że każdy post, niezależnie od tego, czy on dotyczył ochrony zwierząt, czy spraw politycznych, czy mediów publicznych, czy kampanii wyborczej - nie jest zatwierdzany do upowszechniania i promowania. Zaczęło mi to wyglądać na to, że jest zapis na moje nazwisko czy moje konto. Nie tylko pewnie na moje, bo tych przypadków jest więcej. Facebook musi mieć jakiś algorytm w systemie komputerowym, gdzie jest ta „czarna księga” w której są na czerwono nasze nazwiska wpisane i jak one się wyświetlają w systemie to od razu jest automatyczna odpowiedź: „niezatwierdzone”. Odwoływałem się od tych decyzji i dostawałem błyskawicznie odpowiedź, że decyzja jest podtrzymana. Nie ma możliwości, żeby ktoś czytał, analizował te posty, czy przekroczyłem prawo, czy nawołuję do przemocy. Facebook postanowił stosować cenzurę prewencyjną być może na pewne poglądy, a później na nazwiska. Jeżeli ktoś się zbyt upierał przy swoich poglądach, to trafiał na „czarną listę” i już z automatu nie był rozpowszechniany. To jest łamanie konstytucyjnej zasady wolności słowa. Jeżeli ten portal działa w Polsce, musi przestrzegać naszej Konstytucji. Sąd Okręgowy w Warszawie dostał ten mój pozew. Wiem, że już jeden pozew został przyjęty przeciwko Facebookowi, dotyczył zupełnie innych spraw. Facebook usiłuje się zasłaniać regulaminem, który jest na tyle mętny i ogólny, że pozwala na wszystko i zasłania się tym, że trzeba go ścigać w Irlandii, bo tam sobie ulokował spółkę, która nim zarządza. Jakoś nie przeszkadza Facebookowi umieszczanie treści po polsku i zarabianie na tym, to wtedy język polski znają i Polskę uznają, a jak trzeba ponieść odpowiedzialność, to się zasłaniają Irlandią i angielskim. Mam nadzieję, że sąd przyjmie mój pozew i będziemy sprawę toczyć tu, gdzie to prawo przez Facebook zostało złamane.

Dotknął pan problemu, który jest podnoszony nie po raz pierwszy. Często osoby, czy środowiska, które mają poglądy niepoprawne politycznie skarżyły się na to. Już Ministerstwo Cyfryzacji podejmowało pewne działania. Ta cenzura o tyle różni się od tej, która była na ul. Mysiej, że tamta była scentralizowana i podporządkowana wiadomo komu. Tu jest zdecentralizowana i nie wiadomo komu podporządkowana.

Niestety ma to ten sam walor co Mysia, otóż jest anonimowa. Tam decyzje też przedstawiał urząd, nikt się pod nimi nie podpisywał. Tu tak samo, decyzje przedstawia Facebook, nie wiadomo, kto się za nimi kryje, nie wiadomo z kim dyskutować. To jest jeszcze orwellowskie z innego powodu. W ogóle te media społecznościowe i korporacje które nimi zarządzają wchodziły na różne rynki pod hasłami wolności słowa, a same mają praktykę zaprzeczającą tym słowom. (...).

Zobacz także

2020-11-09, godz. 06:00 Leszek Walczak Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak, a rozmawialiśmy o wpływie ograniczeń epidemicznych na syt ... » więcej 2020-11-06, godz. 06:05 Paweł Wojtylak O roli osocza w leczeniu chorych na COVID-19. Kto i w jaki sposób może oddać osocze? Gościem Rozmowy Dnia był dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krw ... » więcej 2020-11-05, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o nowych ograniczeniach epidemicznych i sytuacji epidemicznej w regioni ... » więcej 2020-11-04, godz. 06:05 Waldemar Buda Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Waldemarem Budą, między innymi o środkach na walkę z pandemią. Magdalena Ogórek: Panie ministrze, zanim o ministerstw ... » więcej 2020-11-03, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o szalejącej epidemii oraz trwających lewicowych protestach. Michał Jędryka ... » więcej 2020-11-02, godz. 06:00 Prof. Radosław Sajna – Kunowsky Gościem Rozmowy Dnia był politolog i medioznawca, prof. Radosław Sajna – Kunowsky. Rozmowa o aktualnej sytuacji w Polsce. Michał Jędryka: Czy po orzeczeniu T ... » więcej 2020-10-30, godz. 06:05 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany autor wielu książek na temat współczesności Kościoła w Polsce i jego historii. Rozm ... » więcej 2020-10-29, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Tematy to protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego oraz bieżącą sytuacja polityczna. Katarzyna Pr ... » więcej 2020-10-28, godz. 06:00 Anna Milczanowska Magdalena Ogórek rozmawiała z poseł Anną Milczanowską, która została zaatakowana przez feministki jako matka dziecka z zespołem Downa. Magdalena Ogórek: Dzis ... » więcej 2020-10-27, godz. 06:45 Iwona Michałek Gościem "Rozmowy Dnia" w Polskim Radiu PiK była Iwona Michałek - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Rozmawialiśmy o tym, czy możliw ... » więcej
45678