Czwartek, 23 września 2021 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne nadawcy
2019-05-29, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski. Fot. www.facebook.com/kosmazlotowski
Kosma Złotowski. Fot. www.facebook.com/kosmazlotowski
Rozmowa dnia - Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, który ponownie będzie reprezentował kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim. Poseł skomentował wyniki wyborów, rekordową frekwencję oraz odpowiedział na pytanie o najważniejsze zadania podczas kolejnej kadencji.


Marcin Kupczyk: Kolejne zwycięstwo, kolejny raz reprezentuje Pan kraj i region w Parlamencie Europejskim. W 2014 roku zdobył Pan 41 tysięcy głosów. Teraz 107 tysięcy. Jak to się robi, panie pośle?

Kosma Złotowski : Dwa razy wyższa frekwencja, więc i głosów ponad dwa razy tyle.

To zaważyło?

Też.

Frekwencja była bardzo wysoka, rekordowa. Takiej nie mieliśmy nigdy w historii eurowyborów. Co się stało, ze te proporcje się zmieniły w tych wyborach?

Myślę, że ludzie coraz bardziej rozumieją znaczenie europejskich organów i ich wpływ na nasze życie. Z drugiej strony spór polityczny w Polsce ma dość wysoką temperaturę, a to także mobilizuje ludzi do tego, żeby pójść i wyrazić to, co myślą.

Wydaje się, że obie strony, czy kilka stron naszej sceny politycznej, mówiło, że wybory europarlamentarne to zaledwie pierwsza tura wyborów że, mamy swego rodzaju dyscyplinę składającą się z trzech części: teraz europejskie, parlamentarne jeszcze w tym roku, i w 2020 prezydenckie. Może ta koincydencja, to spotkanie się trzech wyborów w ciągu niespełna roku, też spowodowało większe zainteresowanie wyborców?

To również, dlatego że przed wyborami wszyscy, również nasi oponenci, zwracali uwagę, że ten, kto wygra wybory do parlamentu europejskiego, nabierze wiatru w żagle na jesień.

Prawo i Sprawiedliwość także po raz pierwszy wygrywa europejskie wybory. Przegrywało w 2004 roku, w 2009 i w 2014. Co się stało, że teraz wygrało?

Jesteśmy partią dojrzałą. W 2004 roku był nasz debiut. Teraz jesteśmy dojrzalsi, a jednocześnie pokazujemy, że jesteśmy stabilną siłą polityczną, a nie efemerydą, jak nasi oponenci usiłowali wmawiać naszym partnerom, zwłaszcza europejskim, mówiąc, że PiS to wypadek przy pracy. Otóż nie. Cieszymy się wysokim poparciem społecznym, co jest dobre dla Polski. Zmieniamy Polskę w takim kierunku, który zyskuje akceptację społeczną.

Mówił pan w jednym z wywiadów, dla bodajże Polskiej Agencji Prasowej, że o wyniku wyborów zdecydowała państwa polityka, która podoba się ludziom. Dodał pan, ze wasi przeciwnicy polityczni zmobilizowali elektorat dodał pan, że to wasi przeciwnicy polityczni zmobilizowali elektorat PiS -u

W dużej mierze to prawda. Ta pseudo procesja, którą odbyła się w Gdańsku, rzekomo marsz równości, miała na celu zohydzenie, obrażenie, okazanie lekceważenia katolikom. To w Polsce nie przejdzie.

To był ostatni dzień, to była sobota przed wyborami...

Tak, ale wydarzenie to było wystarczająco głośno, żeby ludzie je zauważyli. Poza tym, mieliśmy skandaliczne wystąpienie pana Jażdżewskiego, które poprzedziło wystąpienie pana Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim.

Na Wyspach Brytyjskich wygrywa partia Brexit. Co to oznacza dla Europejczyków, dla Polaków?

To oznacza, ze Brytyjczycy są konsekwentni, chcą doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wszystkie inne ugrupowania Wielkiej Brytanii są podzielone wewnętrznie. I wśród konserwatystów, i wśród laburzystów są tacy, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, i tacy którzy chcą jej wyjścia. A umowy negocjowane żmudnie z Unią Europejską, nie są zrozumiałe dla brytyjskiej opinii publicznej.

To dziwne, to zwycięstwo partii Brexit jest faktem, tymczasem mówi się o możliwym kolejnym referendum na Wyspach, które ten trend może odwrócić...

No ale przecież referendum może też te dążenia potwierdzić. Kto wie, jakie będą wyniki nowego referendum. Raczej wyniki wyborów do PE pokazują, że w drugim referendum, wynik byłby podobny do poprzedniego.

Grupa europejskich konserwatystów i reformatorów, w której znajduje się Prawo i Sprawiedliwość, będzie słabsza zdaje się o 11 mandatów, w tym nowym rozdaniu...

Na pewno nie będzie słabsza, bo o owszem, nie będzie brytyjskich konserwatystów, ale tutaj nie liczy się tych nowych ugrupowanie które weszły do Parlamentu Europejskiego, nie liczy się nowo wybranych posłów z hiszpańskiej partii Vox, a ponadto rozmowy na temat kształtu grup politycznych, będą trwały przez cały czerwiec, więc zobaczymy...

Przed wyborami mówił pan, że pana celem jest promocja idei budowy portu multimodalnego nad Wisłą, w okolicach Bydgoszczy. Dlaczego na to pan zwraca uwagę? Dlaczego to jest takie ważne?

Po pierwsze, jest to jeden z elementów polityki polskiego rządu, który mówi o rozwoju żeglugi śródlądowej. Poza tym, w nowej perspektywie unijnej, w budżecie będą na ten cel duże pieniądze. Warto z nich skorzystać. Rozwój żeglugi śródlądowej jest bardzo ważną gałęzią transportu, dla której mamy warunki, dlatego warto w tę dziedzinę inwestować.(...)

Zobacz także

2021-09-23, godz. 06:30 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście ... » więcej 2021-09-22, godz. 06:45 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sprawy Turowa i sporu z Komisją Europejską. Magdalena Ogórek: To, że kopalnie podob ... » więcej 2021-09-21, godz. 06:40 Magdalena Rzeczkowska Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W j ... » więcej 2021-09-20, godz. 03:51 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście ostatnich rezolucji Parl ... » więcej 2021-09-17, godz. 03:39 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją ... » więcej 2021-09-16, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków. ... » więcej 2021-09-15, godz. 03:51 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejsk ... » więcej 2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej 2021-09-10, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o sporze Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: Jak pan ocenia sytuację rela ... » więcej
12345