Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Eurostandard
2021-09-13, 17:50 Tatiana Adonis/Redakcja

Zachemu nie ma, chemia została. Zaczęło się wielkie czyszczenie terenu [wideo]

Rozpoczęło się oczyszczanie wód i gruntu na terenach pozachemowskich./fot. Tatiana Adonis
Rozpoczęło się oczyszczanie wód i gruntu na terenach pozachemowskich./fot. Tatiana Adonis
Urządzenia do remediacji będą usuwać szkodliwe substancje z wód podziemnych i gruntów w rejonie kompleksu składowisk „Zielona.” Pracy jest sporo, bo pod ziemią jest, jak mówią specjaliści, niemal cała tablica Mendelejewa.
Centrum systemu zlokalizowano przy ul. Przyłubskiej w dawnej stacji filtrów, która służyła do przygotowywania wody z Wisły na potrzeby produkcyjne ówczesnych zakładów chemicznych. Obecnie w budynku mieści się maszyneria do oczyszczania wody w ramach procesu remediacji. Kompleks odwiedzili dziennikarze.

- Jesteśmy w tak zwanej ozonatorni, czyli w miejscu, w którym powstaje ozon. Ozon jest następnie przekazywany do instalacji, gdzie rozpoczynają się procesy utleniania powodujące oczyszczanie wody. To jest serce całej instalacji - mówi Norbert Kurek dyrektor generalny firmy Remea.

- Remediacja rusza, czyli zaczyna się oczyszczanie terenu gruntu, wód podziemnych z zanieczyszczeń specyficznych dla tego terenu, dla działalności byłych zakładów chemicznych Zachem - zapowiada Szymon Kosmalski Regionalny, dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Instalacja pracować będzie do lutego 2023 roku. Projekt jest realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Wartość projektu to ponad 90 mln złotych. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych.

Więcej w materiale Tatiany Adonis.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Urządzenia do remediacji będą usuwać szkodliwe substancje z wód podziemnych i gruntów w rejonie kompleksu składowisk „Zielona.”/wideo: Tatiana Adonis
Urządzenia do remediacji będą usuwać szkodliwe substancje z wód podziemnych i gruntów w rejonie kompleksu składowisk „Zielona.”/wideo: Tatiana Adonis

Wiadomości lokalne

2021-09-24, godz. 21:00 Kongres Nowej Prawicy: Nie możemy zamknąć kopalni, trzeba rozmawiać z Czechami - Uważamy, że ta jednoosobowa decyzja podjęta przez panią sędzinę jest niedobra - mówią członkowie toruńskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy. Chodzi o karę ... » więcej 2021-09-24, godz. 20:19 „Kryzys klimatyczny dotyczy wszystkich”. Strajk młodych w Toruniu „Najpierw natura potem matura', „Dinozaury też myślały, że mają czas' - m.in. z takimi hasłami na transparentach pojawili się przy pomniku Kopernika w Toruniu ... » więcej 2021-09-24, godz. 18:16 Pogrzeb żołnierzy wyklętych: zamknięte ulice, nie będzie można parkować Nowa, czasowa organizacja ruchu w obrębie bydgoskiej Bazyliki i cmentarza przy ul. Kcyńskiej, wprowadzona została od piątku do niedzieli (24-26 września) na c ... » więcej 2021-09-24, godz. 16:34 Program „Czyste powietrze" w regionie: 16 tys. umów na 250 mln zł 20 tys. wniosków na dotacje i pożyczki złożonych zostało w ciągu trzech lata funkcjonowania programu „Czyste powietrze' w naszym regionie. Dotychczas podpisan ... » więcej 2021-09-24, godz. 14:46 Maszyny „pożerają" betonowy wiadukt przy ul. Wojska Polskiego [wideo] Na Wojska Polskiego w Bydgoszczy powstanie nowy obiekt z drogą rowerową, chodnikiem i oświetleniem. Drogowcy przypuszczają, że już zimą w miejscu dzisiejszego ... » więcej 2021-09-24, godz. 09:27 Tysiące złotych ze „skarpety" seniorów w rękach oszustów! Czy to się skończy? Ponad 170 tys. zł stracili minionej doby mieszkańcy naszego regionu zwiedzeni przez oszustów. Sposoby są podobne: na policjanta, na wnuczka, ostatnio na praco ... » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 Kongres Azjatycki w Toruniu - spotkanie dużych możliwości W Toruniu trwa VIII Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Biorą w nim udział dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy. Rozmawiają na tematy polityczne, społeczne, biz ... » więcej 2021-09-24, godz. 06:20 Album wysłany do powstańca i wzruszające podziękowania Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Krąplewicach pamiętali o bohaterach Powstania Warszawskiego. Wzięli udział w kampanii społecznej „BohaterON - ... » więcej 2021-09-23, godz. 20:35 Stare, odnowione i zupełnie nowe. Arcydzieła sztuki budowlanej w regionie Odnowione Młyny Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, luksusowy apartamentowiec w dawnej pralni w Toruniu, a także cynkownia w Inowrocławiu zostały Arcydzie ... » więcej 2021-09-23, godz. 17:08 Negocjacje z bydgoskimi ratownikami medycznymi jeszcze bez przełomu Do poniedziałku odroczone zostały negocjacje płacowe kujawsko-pomorskich ratowników medycznych z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgos ... » więcej
1234567