Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-02-19, 12:52 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Dojeżdżają do seniorów: transport delikatny, żeby szczepionką nie wstrząsać [wideo]

Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ/fot. Janusz Wiertel
Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ/fot. Janusz Wiertel
- Więcej ekip wyjazdowych, realizujących szczepienia przeciw COVID-19, będzie od poniedziałku (22 lutego) w regionie - zapowiada NFZ. Mobilne zespoły dojeżdżają do osób, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.
Na terenie województwa mamy 302 populacyjne punkty szczepień - 290 z nich deklarowało utworzenie zespołu wyjazdowego. W styczniu NFZ ogłosił konkurs na kolejne cztery takie zespoły. Są już wyłonione. Każdy ma pod sobą wyznaczony obszar liczący około 500 tysięcy mieszkańców. - Te cztery zespoły są wsparciem dla punktów populacyjnych. Jeżeli chodzi o decyzję o szczepieniu w domu, powinna być uzależniona i podejmowana ze względu na stan zdrowia pacjenta - mówi Halina Nowicka, zastępca dyrektora NFZ w Bydgoszczy.

- Co dziesiąty senior, który był szczepiony w ostatnich tygodniach, wymagał obecności wyjazdowego punktu szczepień – dodał doktor Waldemar Gadziński - wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Jeżeli chodzi o kwalifikacje - pacjent lub jego rodzina w każdej formie może zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub do pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Nie ma żadnego logistycznego problemu, choć uważać trzeba na dwie kwestie. Pierwsza to transport szczepionki, który musi się odbywać w specjalnych warunkach – nie chodzi o warunki chłodnicze, tylko o warunki braku wstrząsania szczepionką. Trzeba je transportować bardzo delikatnie, ponieważ nie wolno mieszać w gwałtowny sposób liposomalnych struktur, które są wewnątrz szczepionki – tłumaczy lekarz.

Jak dodaje, dużo problemów też zgłaszali lekarze rodzinni, jeśli chodzi o subiektywną ocenę możliwości przyjścia do przychodni. - Sam szczepię pacjentów w domu i wielokrotnie miałem sytuację, że osoba chodząca, poruszająca się i mieszkająca na parterze deklaruje, że jest zbyt słaba lub nie przyjdzie do przychodni i rodzina stoi za nią murem – mimo, że ma dwóch opiekunów w sile wieku i że posiadają samochód – opowiada Waldemar Gadziński. - Jednak znając tych pacjentów, wszelkie wątpliwości rozwiązujemy na ich korzyść i nie dyskutujemy – mówi.

Podczas konferencji w NFZ obecny był także Radosław Januszewski - wójt gminy Kęsowo. - W pierwszej grupie szczepimy seniorów 70 plus. Na 440 seniorów w gminie, 413 zostanie zaszczepionych. W tej chwili mamy już zaszczepionych 130 seniorów. Akcja szczepienia przebiega bardzo sprawnie – mówił.
Materiał Sławy Skibińskiej - Dmitruk
Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ. Mówią: Halina Nowicka, zastępca dyrektora K-P NFZ w Bydgoszczy, Waldemar Gadziński, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej, Krzysztof Poskrop – pełnomocnik wojewody ds. Narodowego Programu Szczepień /wideo: Janusz Wiertel

Wiadomości lokalne

2021-03-04, godz. 18:21 Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania Włocławianie już mogą składać wnioski o dofinansowanie do wymiany starych pieców. W tym roku Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 400 tys. zł, czyli dwa razy w ... » więcej 2021-03-04, godz. 16:16 W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu! Toruń ma pierwszy motoambulans. Motocykl kosztował 230 tys. zł i został zakupiony ze środków budżetu obywatelskiego na wniosek jednego z mieszkańców.  » więcej 2021-03-04, godz. 14:38 Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia] Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji powstają w Rypinie. Budową idzie pełną parą. » więcej 2021-03-04, godz. 13:49 To on założył piękne miasto Bydgoszcz. Imieniny króla Kazimierza Wielkiego [wideo] Bydgoszcz świętuje imieniny króla Kazimierza Wielkiego, założyciela grodu nad Brdą. W tym roku - z powodu pandemii - nie tak uroczyście, jak  w poprzednich la ... » więcej 2021-03-04, godz. 12:51 Specjalna komisja na UMK. Po dyskusji, że zbyt wielu studentów zdaje egzaminy - Nasza reakcja była błyskawiczna. Wyjaśniamy,  co stało się w Collegium Medicum w Bydgoszczy- powiedział Polskiemu Radiu PiK rektor UMK prof. Andrzej Sokala.  » więcej 2021-03-04, godz. 12:08 Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie 1067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby m ... » więcej 2021-03-04, godz. 11:29 Posłowie z naszego regionu w Radzie Doradców Politycznych Premiera Posłowie Piotr Król i Bartosz Kownacki -  parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu - zostali powołani na doradców politycznych przy Prezesie ... » więcej 2021-03-04, godz. 07:50 Coraz więcej śmieci w gminach powiatu sępoleńskiego. Kto je ma przetwarzać? Sępólno, Więcbork, Kamień i Sośno - chcą mieć własny RIPOK, czyli Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Najbliższa, w Bladowie koło Tucholi ... » więcej 2021-03-03, godz. 21:00 Prof. Jan Kopcewicz, były rektor UMK, nie współpracował z SB - uznał sąd To już koniec sprawy prof. Kopcewicza. Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora w sprawie wcześniejszych rozstrzygnięć w tej sprawie. » więcej 2021-03-03, godz. 19:47 Policjant z Bydgoszczy już 18 razy oddał osocze! I wciąż ma dużo przeciwciał Funkcjonariusz z Błonia to najprawdopodobniej rekordzista w oddawaniu osocza chorym na koronawirusa. Z jego daru przygotowano już 54 dawki leczniczego prepara ... » więcej
1234567