Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-23, 21:00 PAP/Redakcja

Zanieczyszczenia w gminie Jeziora Wielkie. Skąd pochodzą, kto je przywozi?

Prokuratora i służby zbadają, skąd pochodzą zanieczyszczenia składowana na terenie gminy Jeziora Wielkie. /fot. Pixabay
Prokuratora i służby zbadają, skąd pochodzą zanieczyszczenia składowana na terenie gminy Jeziora Wielkie. /fot. Pixabay
Wójt gminy Jeziora Wielkie chce zbadania miejsca nielegalnego składowania odpadów, obawiając się ewentualnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Natomiast Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, wnioskuje, by Prokuratura Krajowa nadzorowała śledztwo w tej sprawie, w związku z domniemaniem, że odpady mogą pochodzić z warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
W sprawie problemu gminy Jeziora Wielkie, wojewoda spotkał się poniedziałek (23.09.) na miejscu, z podległymi służbami.

WIOŚ będzie kontynuował kontrolę rozpoczętą 16 września (w jednej z firm w gminie Jeziora Wielkie - PAP). Ustalono, że wójt gminy Jeziora Wielkie skieruje prośbę do starosty mogileńskiego i prokuratury, aby zbadać miejsca nielegalnego składowania odpadów pod kątem ewentualnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców - przekazał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- W większości odpady poszlamowe wyrzucane są w naszej gminie na terenach Skarbu Państwa. Częściowo są to grunty już wykupione, ale w większości dzierżawione od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dzierżawcą jest prywatna osoba, której syn wywozi na pola odpady - powiedział Dariusz Ciesielczyk, wójt gminy Jeziora Wielkie. Podkreślił, że odpady do gminy Jeziora Wielkie są przywożone od ok. 1,5 roku.

- Zgłaszałem tę sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do prokuratury, na policję, do powiatowego weterynarza. Było prowadzone śledztwo, ale zostało umorzone. Przed kilkoma miesiącami znów zostało wznowione - wskazał Ciesielczyk.

Dodał, że na pola trafiają m.in. osady z oczyszczalni ścieków, ale także odpady pozwierzęce.

Według informacji Kingi Dębkowskiej z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Inspekcja Ochrony Środowiska kontroluje składowiska odpadów z oczyszczalni „Czajka" w Warszawie oraz firmy zajmujące się ich utylizacją. (...) Inspektorzy pobiorą próbki osadów ściekowych i przekażą je do zbadania, by ustalić ich skład.

Tymczasem, jak dowiedziało się PR PiK, Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, złożył w prokuraturze krajowej wniosek o objęcie nadzoru nad postępowaniem dotyczącym ścigania przestępstwa, polegającego na nielegalnej utylizacji odpadów z warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” na terenie gminy Jeziora Wielkie w województwie kujawsko pomorskim.

Proceder został wykryty — jak powiedział PR PiK, Ireneusz Stachowiak — przez wójta tej gminy dzięki zgłoszeniom mieszkańców i objęty już jest postępowaniem prokuratorskim. Ireneusz Stachowiak podkreślił jednak, że rozmiar katastrofy ekologicznej, którą tam spowodowano jest tak wielki, że pożądane jest, by zajęła się sprawą prokuratura krajowa.

Jak PR PiK dowiedziało się od Ireneusza Stachowiaka, odpady były przewożone na teren gminy Jeziora Wielkie z Warszawy ciężarówkami do miejscowości Wójcin, w gminie Jeziora Wielkie. Firma, która działa na tym terenie, miała podpisaną umowę z przedsiębiorstwem Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Mówi Ireneusz Stachowiak

Wiadomości lokalne

2021-07-30, godz. 10:48 Zaczynają naprawiać Most Uniwersytecki! Kiedy będzie znowu otwarty? Dobra wiadomość dla kierowców. Rozpoczynają się prace naprawcze Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W piątek drogowcy podpisali umowę z wykonawcą prac - bydg ... » więcej 2021-07-30, godz. 07:12 Ruszyła 6. ogólnopolska kampania „BohaterON - włącz historię” Rozpoczęła sie 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON - włącz historię”. Wysyłając kartkę, każdy może uhonorować Powstańców Warszawskich, al ... » więcej 2021-07-29, godz. 20:15 Szczepienia przeciw COVID-19 i badania profilaktyczne. W Brodnicy „#Szczepimy się - Brodnica na 100%” - to hasło towarzyszyło kampanii zorganizowanej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Oprócz szczepień przec ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:00 Groźna wywrotka na Zalewie Koronowskim. Na szczęście nikt nie ucierpiał [zdjęcia] Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami WOPR-u i strażakami OSP ratowali ośmioosobową załogę jachtu nad Zalewem Koronowskim. Ich jacht przewrócił się w wyniku ... » więcej 2021-07-29, godz. 17:45 Nowe rozdanie w Funduszu Rozwoju Dróg. Ile dla naszego regionu? [wideo] W piątek 30 lipca zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - poinformował wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz. » więcej 2021-07-29, godz. 17:05 Śnięte ryby w Noteci. Była awaria w mątewskiej Sodzie Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska bada przyczyny masowego śnięcia ryb w Noteci na wysokości Pakości. Setki martwych ryb zauważył we wtorek rano wędkarz. ... » więcej 2021-07-29, godz. 15:15 Wsparcie remontu Bazyliki. Latarnia i krzyż w fatalnym stanie 1 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostała Bazylika im. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy na remont kopuły wieńczą ... » więcej 2021-07-29, godz. 14:45 Pracownicy sądownictwa protestowali pod KPRM: „Stop zamrażaniu płac” Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . ”Stop z ... » więcej 2021-07-29, godz. 14:15 Camino Polaco. Co warto zobaczyć na szlaku św. Jakuba w naszym regionie? Niedawne podniesienie kościoła św. Jakuba w Toruniu do rangi sanktuarium jest okazją do przypomnienia tej postaci oraz szlaku pielgrzymkowego, który przez cał ... » więcej 2021-07-29, godz. 12:06 Problemy kadrowe w szpitalu we Włocławku. Wstrzymanie przyjęć! W szpitalu we Włocławku brakuje lekarzy. Do 16 sierpnia zawieszone zostały przyjęcia pacjentów na oddziały internistyczne: II Oddział Chorób Wewnętrznych oraz ... » więcej
1234567