Niedziela, 29 stycznia 2023 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Region
2022-10-24, 18:27 Monika Siwak/Redakcja

Założył psychologię na UKW, teraz ma swoją wystawę. Uczelnia uczciła profesora Ossowskiego

Prof. dr hab. Roman Ossowski. Fot. Maciej Wilkowski
Prof. dr hab. Roman Ossowski. Fot. Maciej Wilkowski
– Zawsze szukać osoby, z którą można coś dobrego uczynić – to jedna z zasad, którymi kieruje się profesor Roman Ossowski – bohater wystawy na UKW w Bydgoszczy. 80-letni naukowiec i działacz społeczny uczestniczył w otwarciu jubileuszowej ekspozycji dokumentów, medali i zdjęć w uczelnianej bibliotece.
Profesor Roman Ossowski jest założycielem psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, inicjatorem bydgoskich uniwersytetów Trzeciego Wieku, nagrodzony m.in. tytułem Profilaktyka Roku.

– Najważniejszą zasadą w życiu jest życie dla innych i wtedy, przy okazji, dla siebie. Pomocniczość w stosunku do innych, ale nie zastępowanie. Jak człowiek jest głodny, to jeżeli dasz mu rybę, to jest w tym momencie syty. Jeżeli chcesz, żeby całe życie był syty, to kup mu wędkę i naucz łowić ryby. To taka moja pasja pomocniczości, ale nie nadmiernej opiekuńczości – stwierdził profesor.

– Czuję się wyróżniona, że w ogóle mogę poprowadzić to spotkanie. Z profesorem spotkałam się w Akademii Muzycznej i tą drogą, łącząc psychologię z muzyką, idę dalej przy wsparciu pana profesora, który według mnie jest omnibusem współczesnych czasów – dodała doktor Anna Nogaj.

Wystawę „Profesor Roman Ossowski – wybitna osobowość nauki” można oglądać w Pracowni Pamięci Bydgoszczan w Bibliotece UKW.
Materiał przygotowała Monika Siwak

Region

2023-01-29, godz. 08:00 Kiedy wreszcie powstanie bydgoskie Centrum Pomocy dla Bezdomnych? O tej inwestycji mówi się od lat. Centrum ma powstać na bydgoskim Siernieczku. Prawie dwa lata temu miasto otrzymało na ten cel 3,5 miliona dofinansowania… » więcej 2023-01-28, godz. 22:35 Pożar i potężny wybuch w stolarni w Osiu koło Świecia. Palacz zginął na miejscu Do tragedii doszło w sobotę, w godzinach popołudniowych. Ogień pojawił się w kotłowni, w odrębnym budynku zakładu stolarskiego w Osiu. Doszło do wybuchu… » więcej 2023-01-28, godz. 18:48 Pożar kamienicy przy Fordońskiej. Prawdopodobnie w domu wybuchł piec [zdjęcia] Dramatyczna akcja bydgoskich strażaków. W sobotę, tuż po godzinie 15 wpłynęło zgłoszenie o wybuchu przy ul. Fordońskiej. Okazało się, że płonęło… » więcej 2023-01-28, godz. 16:55 Była szkoła wyższa, a jest akademia. Wielki sukces KPSW Bydgoszcz Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zmieniła się w Akademię Kujawsko-Pomorską. To jedyna uczelnia niepubliczna w Bydgoszczy, która dołączyła… » więcej 2023-01-28, godz. 13:50 Sobota w wojsku! Cywile już ćwiczą na kujawsko-pomorskich poligonach [zdjęcia] W Toruniu i Grudziądzu rozpoczęły się pierwsze na Kujawach i Pomorzu szkolenia w ramach akcji „Trenuj z wojskiem w ferie'. Na toruńskim poligonie ćwiczy… » więcej 2023-01-28, godz. 12:27 Wiosłowanie - pomaganie. Toruń i Bydgoszcz biją rekord dla WOŚP [wyniki, wideo, zdjęcia] Rozpoczęło się „Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy'. Wydarzenie odbywa się w 10 miastach - w tym w Toruniu i Bydgoszczy. Na chętnych… » więcej 2023-01-28, godz. 09:55 Pomagają rodzinie w potrzebie! Więźniowie z Fordonu przygotowują mieszkanie Odgruzowują i porządkują po to, żeby w mieszkaniu wkrótce mogła zamieszkać rodzina potrzebująca pomocy. Czterech więźniów z bydgoskiego zakładu karnego… » więcej 2023-01-28, godz. 08:37 Nocny pożar we Włocławku. Trzynaście osób zostało bez dachu nad głową Ogień wybuchł około godziny 3:00, w nocy z piątku na sobotę. Płomienie pojawiły się na pierwszym piętrze włocławskiej kamienicy. Ewakuowano 13 osób… » więcej 2023-01-28, godz. 07:50 Strażacy z Inowrocławia zyskali nowe wozy! Specjalistyczne pojazdy przekazane Blisko pięć milionów złotych - tyle warte są trzy specjalistyczne samochody pożarnicze, które otrzymała Komenda Powiatowej PSP w Inowrocławiu. - Nowoczesny… » więcej 2023-01-27, godz. 22:02 Dziennikarze PR PiK nagrodzeni w Konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2022”! Jolanta Fischer i Wojciech Sobociński otrzymali pierwszą nagrodę w Konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla zdrowia”. Nasi redakcyjni… » więcej
1234567