Czwartek, 29 lipca 2021 r.   Imieniny: Olafa, Marty, Ludmiły
Polskie Radio PiK » Polskim piórem » Piękno języka ojczystego
2019-06-05, 20:11 Adam Droździk

Maj

30 maja 2019

W audycji Ewy Dąbskiej z cyklu "Polskim piórem", słuchaliśmy muzycznych wersji wierszy takich poetów jak: Bolesław Leśmian, Aleksandra Bacińska, Wiesława Kwinto-Koczan czy Jonasz Kofta. Gościem audycji był Michał Łangowski, lider zespołu "Cisza jak ta", który wydał właśnie swoją solową płytę pt. "Pomiędzy Ciszą a ciszą".
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 30.05.2019

23 maja 2019

Zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią, była to druga część opowieści o twórczości Leszka Aleksandra Moczulskiego - poety krakowskiego, którego wiersze śpiewali Skaldowie, Łucja Pruss czy Grzegorz Turnau. Jednak Moczulski jest także autorem słów do podniosłych oratoriów religijnych i ich fragmenty zabrzmiały w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 23.05.2019

16 maja 2019

Niewielu zapewne wie, kto jest autorem tomików poetyckich "70 widoków w drodze do Wenecji" czy "Jej nigdy za późno". Ale większość Polaków potrafi recytować jego wiersze śpiewająco, bowiem to z jego poetyckich strof korzystali przede wszystkim bracia Zielińscy, tworząc repertuar zespołu Skaldowie. Po wiersze Leszka Aleksandra Moczulskiego sięgali tak znamienici wykonawcy jak: Grzegorz Turnau, Andrzej Zaucha, Czesław Niemen i wielu, wielu innych. Twórczości i wspomnieniu Leszka Aleksandra Moczulskiego poświęcona jest, pierwsza z Jemu dedykowanych audycji Wojciecha Sobocińskiego, z cyklu "Polskim piórem".
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 16.05.2019

9 maja 2019

W audycji Wojciecha Sobocińskiego o muzycznym życiu poezji romantyków. Twórczość Adama Mickiewicza zawsze stanowiła pożywkę i inspirację dla kompozytorów i śpiewaków. Już sam tytuł "Ballady i romanse" wskazywał na możliwość nadania im formy muzycznej. Jednak wiersze Juliusza Słowackiego to prawdziwe wyzwania dla artystów.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 09.05.2019

2 maja 2019

Wielka polska poezja romantyczna inspirowała i inspiruje nadal polskich twórców do jej wykorzystywania. Nawet tak trudne w odbiorze strofy Cypriana Kamila Norwida doczekały się swojego współczesnego brzmienia. W audycji "Polskim piórem" Wojciecha Sobocińskiego, zabrzmiały wiersze w wykonaniu polskich wokalistów, a także anegdoty związane z polskimi romantykami.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 02.05.2019